2025 m. sausio 15 d.

 

Klaipėdoje pradedamas kurti sensorinis (pojūčių) sodas autistams

1
Paskelbta: 2018-04-27 08:27 Autorius: Doc. dr. Giedrė Kavaliauskienė, Klaipėdos universiteto Holistinės medicinos katedros vedėja
Ranka rankon dirbančios - Klaipėdos universiteto, Holistinės medicinos katedros vedėja - doc. dr. Giedrė KAVALIASKIENĖ ir dekoratyvinės sodininkystės specialistė Roma URBONIENĖ džiaugiasi galėdamos padėti įgyvendinti unikalų Lietuvoje projektą – sensorinį (pojūčių) sodą žmonėms su negalia, autistams.
Ranka rankon dirbančios - Klaipėdos universiteto, Holistinės medicinos katedros vedėja - doc. dr. Giedrė KAVALIASKIENĖ ir dekoratyvinės sodininkystės specialistė Roma URBONIENĖ džiaugiasi galėdamos padėti įgyvendinti unikalų Lietuvoje projektą – sensorinį (pojūčių) sodą žmonėms su negalia, autistams.

Klaipėdoje prie Šv. Pranciškaus Asyžiečio vienuolyno kunigo, pranciškonų vienuolio Sigito Benedikto Jurčio iniciatyva, bendradarbiaujant su Klaipėdos universiteto, Sveikatos mokslų fakulteto, Holistinės medicinos katedra ir Klaipėdos universiteto Botanikos sodu šiemet pradedamas kurti sensorinis sodas, kuriame bus užtikrinama visų septynių žmogaus pojūčių stimuliacija. Tokie sodai terapine prasme labai populiarūs užsienyje, kadangi yra taikomi ne vien tik autistams, bet ir žmonėms su demencijos sutrikimais, vaikams su protiniu atsilikimu, onkologiniams ligoniams. Atliekami moksliniai tyrimai įrodo pojūčių sodo poveikio efektyvumą dėmesio sukaupimui, atsakomybės ugdymui, fiziniam aktyvumui skatinti.

Kadangi vaikai autistai labai jautriai reaguoja į įvairius dirgiklius, tai pojūčių sodui parenkami tokie augalai, kurie skleidžia ne agresyvaus pobūdžio dirgiklius. Nervų sistema laipsniškai pratinama prie didesnio dirgiklių kiekio, kad pojūčių sutrikimų turintis vaikas nebūtų toks jautrus. Šiam tikslui yra parenkami įvairių faktūrų augalai, įvairių kvapų, auginami įvairių skonių vaisiai, uogos, įvairių spalvų žiedai. Bus sudarytos tam tikros metodikos, skirtos individualiai kiekvienam vaikui lavinti. Tokiu būdu ugdomos pažinimo funkcijos, palyginant sodo augalų spalvas, faktūrą, kvapus ir pan.

Kuriamas pojūčiu sodas bus skirtas ne vien tik vaikams, turintiems autizmo spektro sutrikimų. Galvojame ir apie tai, kaip būtų galima integruoti senjorus į šį unikalų projektą Lietuvoje. Pavyzdžiui, Klaipėdos universiteto Sveikatos mokslų fakulteto Trečiojo amžiaus universitete yra nemažai senjorų, kurie neturi negalių, tačiau gali pabūti kartu su jaunimu, padėti vaikams drauge kažką naudingo padaryti. Tokiu būdu atsiranda motyvacija, didesnė individo savivertė.

Ką reiškia terminas „sensorinis sodas“?

Tai specialiai įrengta vieta gamtoje, kur natūraliomis priemonėmis yra užtikrinama visų rūšių stimuliacija. Sensoriniai pojūčiai gali būti – regos, klausos, lietimo, skonio, uoslės, propriocepcijos (kūno suvokimo), vestibiuliniai. Sensoriniai sodai tampa vis labiau populiaresni, kadangi moksliniais tyrimais įrodyta, jog ergoterapija sensoriniame sode gali padėti vaikams, turintiems dėmesio ir aktyvumo sutrikimų, elgesio problemų, esant nerimui, depresijai, vaikams, turintiems sensorinės integracijos sutrikimų bei ypač autistiškiems vaikams.

Kodėl sodas autistams?

Autistiškiems vaikams terapija sode padeda gerinti fizinę jėgą, ištvermę, padeda atskleisti ir išreikšti emocijas, skatina bendrauti. Darbas ar terapija sode gali būti net įdomesnė už kompiuterinius žaidimus, gali išvilioti vaikus į lauką, įtraukti į prasmingą įdomią, o kartu ir žymiai sveikesnę veiklą. Darbas, kuriam reikalinga raumenų įtampa, padeda įveikti nerimą, mažina agresyvumą, fizinė veikla bei matomi savo veiklos rezultatai (pvz., žydintys augalai, subrandintos daržovės ir pan.) gerina nuotaiką bei vaiko savivertę. Sode galima atlikti įvairias veiklas kartu su tėvais arba kartu su bendraamžiais, sudarant natūralias situacijas komunikacijos įgūdžių ugdymui.

Natūralūs gamtos reiškiniai, augalai įvairiu metų laiku ugdo suvokimą apie gamtą bei pasaulį. Autistiški vaikai labai dažnai turi sensorinės integracijos sutrikimų, o sensoriniame sode natūralūs gamtiniai stimulai padeda sumažinti sensorinį jautrumą. Sensoriniame sode turėtų dirbti ergoterapeutas kartu su specialistu, gerai išmanančiu augalų botanines savybes. Ergoterapeutas įvertina vaiko sensorinius poreikius, aptaria, kokie augalai ir kokia veikla gali padėti vaikui pasiekti ergoterapijos tikslus.

Šiuo metu Šv. Pranciškaus Asyžiečio vienuolyne, bendradarbiaujant su Klaipėdos universiteto specialistais yra rengiamas pirmojo Lietuvoje sensorinio (pojūčių) sodo autistams projektas. Na, o pirmuosius augalus autistų ir apskritai žmonių su negalia bendruomenės sode sodinsime jau šį pavasarį. Tad belieka palinkėti sėkmės entuziastams, kurie vienaip ar kitaip prisidės prie šio projekto įgyvendinimo Klaipėdoje.

Parengė Juozas Ivanauskas

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
1. Nežinau
(2018-04-27 19:41:27)
(141.0.13.31) Parašė:

Gal sensorinis sodas geras sumanimas ligoniams ir ka gi linkiu kad sveiktu ir džiaugtusi išpuosėlėtu sodu ilgai,ilgai.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras