Seimo nariai Artūras Paulauskas ir Darius Petrošius siūlo Baudžiamajame kodekse pakeisti minimalaus gyvenimo lygio (MGL) dydžius, kuriuos pasisavinimo atveju pasiekus asmeniui kyla baudžiamoji atsakomybė.
Pataisas įregistravę politikai siekia nustatyti, kad nedidelės vertės turtu būtų laikomas turtas, viršijantis ne 1 MGL (130 litų), kaip yra dabar, bet nuo 4 MGL (520 litų), tačiau neviršijantis 7 MGL (910 litų) sumos.
Parlamentarų nuomone, tai leistų pasiekti baudžiamosios teisės tikslus – kad baudžiamasis persekiojimas būtų pradėtas tada, „kai padarytas nusikaltimas yra proporcingas priemonėms, taikomoms baudžiamojo proceso metu“. Taip pat siekiama atskirti baudžiamąją atsakomybę nuo administracinės ir įtvirtinti principą, kad baudžiamoji atsakomybė taikytina tik kaip kraštutinė priemonė.
„Šiuo metu net nedidelės vertės turto vagystei ar kitam nedidelę žalą padariusiam nusikaltimui taikomos tokios pat baudžiamojo persekiojimo priemonės, kaip ir ypač didelę žalą padariusiam nusikaltimui. Tokiu būdu yra apsunkinama nusikaltimą tiriančių policijos, kriminalinės policijos, prokuratūros ir kitų institucijų veikla, nes tyrėjai vienodas priemones turi taikyti tiek menkaverčiams, tiek didelės vertės nusikaltimams“, – teigė A. Paulauskas.
„Priėmus pataisas, institucijos galėtų daugiau dėmesio kreipti į sunkių ar didelę reikšmę turinčių nusikaltimų tyrimą bei išaiškinimą. Tikėtina, kad išaugtų ir ikiteisminio tyrimo įstaigų darbo efektyvumas“, – sakė A. Paulauskas.
Anot Seimo nario, priėmus siūlomas pataisas, būtų sutaupyta biudžeto lėšų, nes sumažėtų baudžiamojo persekiojimo ir teismų darbo kaštai, taip pat asmenims sušvelninus atsakomybę sumažėtų jų išlaikymo įkalinimo įstaigose išlaidos.
„lrs.lt“, „ekspertai.eu“ inf.