Praėjusį birželį Minske surengtoje spaudos konferencijoje Lenkijos turizmo organizacijos direktorius Andrzejus Sierakowskis teigė, kad Lenkijos sieną 2012 metais kirto beveik 4 mln. baltarusių, o tai yra 15 proc. daugiau nei prieš metus. Pasak Baltarusijos sporto ir turizmo ministerijos, Lietuvoje 2012 m. apsilankė apie 1,3 mln. baltarusių (10 procentų daugiau, palyginti su praėjusiais metais).
Informacija apie Lenkiją ir Lietuvą aplankiusių baltarusių skaičių atrodo įspūdingai, žinant, kad šalyje gyvena tik 9,4 mln. gyventojų. Tačiau tikrasis baltarusių turistų, aplankiusių gretimas ES šalis, skaičius sunkiau pastebimas.
Tiesiog statistika apima kiekvieną vizitą atskirai, o kai kurie baltarusiai, ypač pasienio regionuose, atlieka tokias keliones reguliariai. Tai patvirtina ir Europos Komisijos duomenys. Pastarieji byloja, kad Baltarusijos piliečiai, nors 2012 m. užima pirmąją vietą pasaulyje pagal Šengeno vizų kiekį tūkstančiui gyventojų, gavo jų 700 000. Tai nestebina – daug kam Baltarusijoje keliauti į gretimas ES šalis apsipirkti tapo įpročiu.
Toks yra ir verslininkas iš Minsko Andrejus, kuris nenorėjo atskleisti savo pavardės. Jis vyksta į Lenkiją ar Lietuvą „drabužių ir maisto" kas dvi savaites. Pasak Andrejaus, juos pirkti dideliuose prekybos centruose Balstogėje ir Vilniuje pelninga, patogu ir tam tikru mastu net madinga bei reiškia prestižą.
„Yra daug didesnis prekių pasirinkimas, drabužių prekės ženklų galite įsigyti už normalią, o ne kosminę kaip Minske kainą. Galiausiai tarp apsipirkimų galite tiesiog smagiai pramogauti su šeima", - aiškina verslininkas. Tačiau jis negalėjo tiksliai pasakyti, ką yra naudingiau parvežti iš ES į Baltarusiją.
„Vežame beveik viską - nuo sauskelnių ir skalbimo miltelių iki televizorių, automobilių dalių ir baldų", - sako Andrejus. Be to, pasak jo, iš pradžių mažesnės kainos Lenkijoje ir Lietuvoje gali sumažėti net 7-20 proc., nes pasienyje grąžinamas pridėtinės vertės mokestis. Tad Minske kainų skirtumas gali būti, remiantis Andrejaus skaičiavimais, iki 50-60 proc.
Kiek išleidžia baltarusiai per prekybos ekskursijas į gretimas ES šalis, sunku pasakyti. Pasak Lietuvos turizmo departamento, per kelionę vidutinis baltarusių turistas Lietuvos teritorijoje palieka maždaug 450 dolerių. Neseniai faktas, kad iš Minsko vykstama apsipirkti į Vilnių ir į Varšuvą, atkreipė Baltarusijos ministro pirmininko Michailo Miasnikovičiaus dėmesį.
Mat daugelis Europos prekių yra brangesnės Baltarusijoje, nes joms taikomi apsauginių muitų ar sertifikavimo reikalavimai dėl Baltarusijos narystės Muitų sąjungoje, kuriai taip pat priklauso Kazachstanas ir Rusija. Baltarusiai sunaudoja apie 85 proc. vietos gamybos maisto produktų, bet tarp kitų produktų jų dalis yra tik apie pusę. Be to, 70-80 proc. importuojamų produktų yra pristatomi į Baltarusiją per Rusijos teritoriją, kur atsiranda antkainis, todėl baltarusiams jie tampa per brangūs.
Vis dėlto, ekspertų teigimu, pagrindinė Baltarusijos piliečių vizitų į parduotuves Lietuvoje ir Lenkijoje priežastis yra noras pirkti geros kokybės prekes. Pastaraisiais metais baltarusiai daugiau uždirba ir gali daugiau dėmesio skirti prekių ir paslaugų kokybei, kuri Europos Sąjungoje yra geresnė nei Baltarusijoje. Todėl apsipirkti ES pastaraisiais metais daugeliui baltarusių tapo gyvenimo būdo dalimi. Ir jos atsisakyti niekas nežada.
Parengta pagal „Deutsche Welle"
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]