Sausio 15 d. Šveicarijos nacionalinis bankas atsisakė valiutų „lubų“ euro atžvilgiu. Primename, kad 2011 m. nacionalinio banko sprendimu Šveicarijos frankas negalėjo kainuoti pigiau kaip 1,2 franko už eurą. Tą pačią dieną Šveicarijos valiuta euro atžvilgiu pabrango 39%, o euras nusileido į vienuolikos metų žemumas. Tokie ryškūs pasaulinių valiutų kainų skirtumai atsitinka pasaulyje kartą per dešimtmetį, o gal ir rečiau. Vyresnysis „The New York Times“ ekonomikos apžvalgininkas Nilas Irvinas paaiškino, kodėl Šveicarija panaikino valiutos „lubas“ ir sudrebino viso pasaulio valiutos rinką.
Šveicarijos franko kainos „lubos“ buvo įvestos eurozonos krizės metu. Paeiliui sekę Airijos ir Graikijos bankrotai, o taip pat rimti Italijos ir Portugalijos sunkumai grasino bankų defoltais visoje Europoje. Baimindamiesi rimtesnių padarinių, eurozonos šalių gyventojai pradėjo investuoti lėšas į vieną labiausiai patikimų pasaulio valiutų – Šveicarijos franką.
Susidarė situacija, kad frankas, kuris visada ir taip buvo paklausus Rusijos, Kinijos ir Artimųjų Rytų investuotojams, frankas ėmė staigiai brangti (brangimas sudarė 44% nuo 2010-ųjų pradžios iki 2011 m. vidurio). Tai itin neigiamai veikė Šveicarijos ekonomiką (ypač kenkė eksportui ir didino importą).
Pririšdami Šveicarijos franką prie euro, šveicarai dirbtinai neleido nacionalinės valiutos brangimo. „Tačiau „lubų“ palaikymas reikalavo kolosalių finansinių injekcijų finansinėse rinkose ir 2015 m. ši priemonė tapo per brangi. Investuotojams ir toliau Šveicarijos frankas yra itin patraukli valiuta dar ir todėl, kad šiuo metu euras yra smarkiai nuvertėjęs, o rublio devalvacijos grėsmė verčia Rusijos oligarchus atsisakyti nacionalinės valiutos.
Reikia suprasti, kad šiuo metu Šveicarijos frankas yra dar labiau geidžiamas nei 2011 m., ir išlaidos, dėl kurių buvo dirbtinai palaikomas jo pigumas, tapo visiškai nebepakeliamos valstybiniam Šveicarijos bankui. Banko sprendimas sausio 15 d. iškelti baltą vėliavą rodo, kad toliau bus dar blogiau, o tai reiškia, kad frankas gali ir toliau intensyviai brangti.
Šaltinis: meduza.io
Naujausi
Naujausi komentarai
>15 Šventa vieta
IP 95.24.25.163 | 21:39:59
tuščia nebūna. Prašiko liberalai demokratiją, kur bepažvelgsi, "pokyčiai po pokyčių", o rezultate griuvėsiai (tipo, kaip Vilniaus nac. stadiono) ... Užsižaidė, kaip vaikučiai smėlio dėžėj ir štai tau. Dabar demokratijos ir vertybių jau teks mokytis iš naujo. Suprantama bus ilgos ir skaus...
Xxxx
IP 2a00:1eb8:c2b7:d505:584d:1091:b6f2:310c | 21:38:42
Žiūrėjau aš į tuos NeRedaguota "septynis pridurkus" (ne samurajus) bet kantrybės į juos žiūrėti užteko tik 14-kai minučių, nes klausytis nebuvo ką (nei vienos "ryškios" minties), o žiūrėti "įdomu buvo" kaip vėjas kartais judina užuolaidą ant lango iš dešinės ir, kaip se...
A.a.Sadūnaitės
IP 89.116.124.10 | 21:26:42
2018m.šios premijos gavèjos buvo kitas rūpestis: o kur Deimantė? Kur jos kapelis?...
Pastabus
IP 79.139.244.195 | 21:21:03
Pagoglinkit straipsnį - “Deputatas Žuravlevas siūlė dėl Lietuvos visą Pabaltijį paversti Rusijos dalimi”.
Visas Baltijos regionas turėtų priklausyti Rusijai, jei vadovausimės Lietuvos prezidento Gitano Nausėdos logika. Apie tai RIA Novosti sakė Valstybės Dūmos gynybos komiteto pirmininko pirmasis p...