Ar reikalavimas sumažinti parašų skaičių iki 100 tūkstančių taip pat prieštarauja Konstitucijai?
Konservatorius Valdas Benkunskas ir jaunųjų konservatorių lyga. Nuotr. iš facebook.com ir jkl.lt |
Penktadienį Konstitucinis Teismas paskelbė, kad Lietuvoje negali būti tokių Konstitucijos pataisų, kuriomis būtų paneigti Lietuvos narystės Europos Sąjungoje (ES) įsipareigojimai, nes tai būtų antikonstituciška.
„Referendumu nepanaikinus konstitucinių Lietuvos narystės ES pagrindų, įtvirtintų Konstitucinio akto „Dėl Lietuvos Respublikos narystės Europos Sąjungoje“ 1, 2 straipsniuose, negali būti daromos tokios Konstitucijos pataisos, kuriomis būtų paneigti Lietuvos narystės ES įsipareigojimai“, – paskelbė Konstitucinis Teismas.
Konservatorius Valdas Benkunskas. Nuotr. facebook.com |
Po šio sprendimo VRK narys konservatorius Valdas Benkunskas įsitikinęs, kad referendumo organizavimą laikas stabdyti nieko nelaukiant.
„Didelė dalis komisijos sako, kad turime sustoti su tais tikrinimais, stabdyti visus darbus, nes registruota referendumo iniciatyva yra antikonstitucinė. Iš tų grąžintų parašų yra klausimų, ar visi pasirašę iš tiesų pasirašė patys. Reikės vėl samdyti rašto ekspertus. Vėl papildomos išlaidos. Tai klausimas, ar reikia leisti mokesčių mokėtojų pinigus dėl reikalo, kuris iš esmės yra pasmerktas?“ – klausė jis.
V. Benkunskas sako siūlysiąs kitą savaitę VRK posėdyje kelti klausimą dėl antikonstitucininės referendumo iniciatyvos stabdymo.
Tačiau konservatorius pamiršo, kad referendumas organizuojamas ne tik dėl žemės klausimo, bet ir – kas daug svarbiau! – dėl referendumui organizuoti reikalingų parašų sumažinimo.
Nei Konstitucinis Teismas, nei konservatoriai nepaaiškino, ar reikalavimas sumažinti parašų skaičių iki 100 tūkstančių taip pat prieštarauja Konstitucijai ir dėl kokių priežasčių tai reikėtų stabdyti.
Šarūnas Puidokas, ekspertai.eu Visuomeninių ir politinių procesų skyriaus vadovas:
Nestebina, kad referendumo sėkmės šokiruoti konservatoriai siūlo viską stabdyti nedelsiant. Žmogiškai aš juos suprantu, saugodami savo kailį jie kito pasirinkimo turbūt ir neturi.
Manau, kai reikės, Konstitucinis Teismas pasakys, kad referendumas dėl išstojimo iš ES yra antikonstitucinis, o diskusijos apie tai prilygsta priesaikos valstybei sulaužymui ir turi būti baudžiamos administracine tvarka. Kai kuriais atvejais gali būti taikoma ir baudžiamoji atsakomybė.
O jaunųjų konservatorių aktyvisto pasisakymas man visai mielas. Tarybiniais laikais man patiko komjaunuoliai-entuziastai, dabar galiu sielą gaivinti šiuolaikinių komjaunuolių-konservatorių darbais. Patinka jie man.
O dabar paanalizuokime rimtai.
Tiek LR Konstitucijoje, tiek Referendumų įstatyme įtvirtinta, kad Konstitucijos keitimo teisę turi inter alia ir 300 tūkst. Lietuvos piliečių. Tokia iniciatyva nėra ribota daugiau jokiomis sąlygomis.
Šiuo gi konkrečiu atveju yra aktualus piliečių keliamų spręstinų Konstitucijos pataisų skaičius, t. y. piliečiai referendumu reikalauja organizuoti trijų viena nuo kitos nepriklausančių Konstitucijos normų keitimą.
Išaiškinus, kad viena referendumu spręstina keitimo norma negalima dėl atitinkamo teisinio reguliavimo, kitų referendumui teiktų pataisų organizavimo tęstinumas išlieka.
Kitaip tariant, įstatymuose nėra imperatyvo, įpareigojančio surinkti 300 tūkst. pritariančių piliečių parašų tik vienos Konstitucijos normos keitimui. Atitinkamai, jei iniciatyva nukreipta dėl siūlymo keisti kelias konstitucines normas, nėra pagrindų šiai iniciatyvai reikšti reikalauti proporcingai tokio pat parašų kiekio (šiuo atveju būtų 900 tūkst.) bei atitinkamai daryti iniciatyvą, negaliojančią dėl vieno iš kurio nors siūlymo įgyvendinimo negalimumo dėl galiojančių teisinių susitarimų.
Nors KT išaiškino, kad, Lietuvai įstojus į ES, konstitucinei normai dėl LR žemių pardavimo užsienio subjektams galioja ES konstitucinės normos, tai suponuoja tolesnį teisinį mechanizmą, kuris nėra viešai aptariamas.
Bet kurios šalies ar sąjungos konstitucinės normos gali būti keičiamos ar pildomos.
Tokiam keitimui yra konkreti tvarka.
Gal Lietuvos, kaip ES narės, piliečių referendume pareikšta nuomonė gali būti pripažinta kaip pagrįsta ir tinkama iniciatyva ES konstitucinėms nuostatoms keisti?
Būtent tai ir reikalinga išsiaiškinti prieš apskritai nutraukiant referendumo, t. y. piliečių iniciatyvos dėl konstitucinių nuostatų keitimo, procesą.
Susiję:
Referendumai kelia nacizmo grėsmę