Seimo narius nustebino Konstitucinio Teismo (KT) pozicija, kad parlamentas generalinio prokuroro ataskaitos reikalauja nepagrįstai.
Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas socialdemokratas Julius Sabatauskas sakė, jog po ketvirtadienį paskelbto KT išaiškinimo kyla klausimas, ar Lietuva vis dar yra parlamentinė respublika.
Jo teigimu, KT išaiškinimas taip pat kelia klausimus dėl parlamento vaidmens kontroliuojant ir kitus Seimo skiriamus pareigūnus.
Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos atstovas, buvęs teisingumo ministras Remigijus Šimašius teigė, kad politikams nepaliekama įrankių reikalauti atsakomybės už blogai atliekamą darbą. Jis pabrėžė, kad vis dėlto turi būti įtvirtinta galimybė Seimui dalyvauti atleidžiant generalinį prokurorą.
„Logiška, kad ataskaita turi būti vertinama ir Seimui kartu su prezidentu turi būti suteikiama galimybė, jei nepritarta ataskaitai, atleisti iš darbo“, – sakė buvęs teisingumo ministras.
Anot jo, ne tik Seimui, bet ir prezidentui nebelieka formalaus teisinio pagrindo atleisti iš pareigų, jei darbas atliekamas netinkamai. Tai esą leidžia problemas „konservuoti“.
„Nemanau, kad normali yra dabartinė situacija, kai netgi tais atvejais, kai problemos tam tikroje srityje, šiuo atveju prokuratūroje, nėra sprendžiamos, o tiktai gilinamos ir didėja, kai nėra galimybės jokios jį paskyrusioms institucijoms – visų pirma prezidentui, o taip pat ir Seimui, kuris dalyvauja paskyrime – kažkaip atleisti generalinį prokurorą“, – teigė R. Šimašius.
Darbo partijos frakcijos seniūnas Vytautas Gapšys sakė, kad Seime gali atsirasti iniciatyvų keisti susijusias Konstitucijos nuostatas. Esą Seimas gali svarstyti keisti tiek įstatymus, tiek pačią Konstituciją.
V. Gapšys KT sprendimą pavadino „didžiuliu pralaimėjimu demokratijai ir parlamentinei kontrolei“.
„Man sunkiai suvokiama logiškai, kaip atskaitomybė vienam žmogui yra mažesnė priklausomybė nei atskaitomybė parlamentui, susidedančiam iš įvairių parlamentinių partijų, frakcijų, nepriklausomų atstovų ir įvairių nuomonių. Mano vertinimu, tokia interpretacija yra tam tikras Lietuvos pralaimėjimas ir ateityje tai gali turėti neigiamas pasekmes“, – sakė V. Gapšys.
„Reikia turėti omeny, kad ir Konstitucijos tekstas šiek tiek kitaip skambėjo šiuo atžvilgiu. Kai perskaitysime tekstą, spręsim, kaip toliau turi būti. Galbūt taip ir liks tada. O galbūt bus kažkokie kiti pasiūlymai“, – sakė V. Gapšys.
Tuo metu konservatorių atstovai pasveikino KT sprendimą, sakydami, kad šis išaiškinimas neleis su teisėsauga problemų turintiems valdantiesiems „kišeniniu“ paversti generalinio prokuroro.
„Žinių radijo“, Eltos, „ekspertai.eu“ inf.