Šis birželio 25 d. JAV Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) tinklalapyje publikuotas analitinis straipsnis analizuoja, kas nutiko, kad viena Korėja tapo dviem, svarsto, ar tai žvalgybos pergalė, ar pralaimėjimas.
Pateikiame sutrumpintą straipsnio vertimą, visą publikaciją rasite čia.
***
Mažiau nei po trejų metų nuo sukūrimo CŽV pradėjo dalyvauti vadinamajame karštajame kare, kai Šiaurės Korėja 1950 m. birželio 25 d. pradėjo invaziją į Pietų Korėją. Naujoji Agentūra atliko nemažai šnipinėjimo ir priedangos operacijų, padėjusių JAV karinėms pajėgoms, dalyvavo Jungtinių Tautų suburtoje koalicijoje.
Didžiausia su CŽV ir Korėjos karu susijusi kontroversija yra svarstymai, ar Agentūra įspėjo JAV politikus, kad Šiaurės Korėja atakuos pietinius kaimynus. (...) Kai kurie išslaptinti CŽV dokumentai padeda suvokti, kad Agentūra nepadarė jokių rimtų žvalgybos klaidų.
1950 m. birželio 25 d. komunistinės Šiaurės Korėjos kariai, palaikomi sovietinių tankų, sunkiosios artilerijos ir lėktuvų, peržengė 38-ąją paralelę ir įžengė į Pietų Korėjos Respubliką. Gavęs pranešimą apie tai, Prezidentas Haris Trumenas (Harry Truman) veikė greitai ir ryžtingai, liepęs valstybės sekretorius Dinui Eiksonui (Dean Acheson) susisiekti su Jungtinėmis Tautomis ir gauti rezoliuciją, kuri pasmerktų invaziją, kad būtų galima padėti Pietų Korėjai.
(...) Agentūra įspėjo apie galimą regioninę krizę nuo 1947 iki 1950 m. Bet visur pasaulyje buvo komunistai, todėl CŽV pranešimas apie Korėją nepasiekė politikų. (...)
1950 m. CŽV buvo maža organizacija, įkurta 1947 m. Turėjo tik 5000 darbuotojų visame pasaulyje 1950 m. sausį, iš kurių tik 1000 buvo analitikai. Korėjoje iki 1950 m. birželio invazijos tebuvo trys CŽV operatyvininkai.
(...)
Per artimiausius dvejus metus Agentūra pasamdė daug darbuotojų, padarė didelių organizacinių pokyčių, ir 1952 m. pradžioje gimė didesnė CŽV ir naujas Žvalgybos direktoratas.
Šaltinis: cia.gov
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]