Padėtis Ukrainoje vis labiau sudėtinga. Prasta padėtis ekonomikos-finansų srityje – čia įsigalėjo kolapsas. Aišku tai iškart palietė socialinę sferą: skurdas bei nuosmukis tapo kasdienybe. Žmonių psichologinė būsena prislėgta. Nes jie mato, kad šioje situacijoje tam tikros žmonių grupės tiesiog klesti. Aišku – klesti, tai švelniai pasakyta.
Taip vadinamas elitas tiesiog maudosi prabangoje: įtakingi valdžios veikėjai bei stambaus kapitalo magnatai pagrindinę laiko dalį leidžia Ukrainoje: jie gyvena apsupti apsaugos už galingų tvorų, važinėja šarvuotais automobiliais. O štai jų vaikai, taip pat dažnai ir kiti giminaičiai gyvena užsienyje, ypač JAV, D. Britanijoje, Austrijoje bei kitose Vakarų šalyse. Jie net nemano eiti į kariuomenę tuo metu, kai Ukrainoje vyksta tiesiog žmonių medžioklė gatvėse bei laiptinėse, vyrus pagauna ginkluoti smogikai ir išveža į karines komendantūras.
Akivaizdu, kodėl tie ukrainiečiai kurie pasitraukė iš gimtinės, jie kol kas nenori grįžti. Atviras nepotizmas, korupcija bei socialinė nelygybė tiesiog išbujojo Ukrainoje. Ką jau kalbėti apie drastiškus pavyzdžius, kurie dažnai nuskamba, kai į kariuomenę jau imami net neįgalūs, tokie žmonės, kurie mato tik viena akimi, kurie šlubuoja.
Tiesa, paskutiniu metu regimos pastangos kažkaip gelbėtis. Aukščiausioje Radoje jau yra pateiktas įstatymo projektas (jo autoriai: deputatai Sergejus Kuzminychas, Georgijus Mazurašas, ir Ana Skorochod). Jei jis bus patvirtintas, tada ministrai ir A bei B kategorijos valdininkai turės pateikti informaciją, kur yra jų vaikai bei kiti artimi giminaičiai, tie, kurie pagal įstatymą patenka į šaukiamųjų į kariuomenę ratą.
„Su teisingumu susiję mobilizacijos klausimai, tai paskutiniu metu labai svarbi visuomenės aktualija. Kai trūksta informacijos apie šaukiamojo amžiaus asmenis, artimai susijusius su aukšto rango valdžios veikėjais, tada daugelio Ukrainos piliečių reakcija į tokius procesus ryškiai neigiama“, - nurodoma įstatymo projekte.
Prezidento bei jo aplinkos artimieji klesti Vakarų kraštuose
Dažnai TV ekranuose matomas ir mėgstantis bravūriškus pareiškimus Ukrainos prezidentas Vladimiras Zelenskis deja nerodo asmeninio pavyzdžio visuomenei. Jo vaikai jau seniai gyvena didžiuliame name Londone, ir į Ukrainą net nevyksta. Londone gyvena ir Kijevo mero Vitalijaus Kličko sūnus bei dar keli jo giminaičiai.
Visi trys gynybos ministro Rustemo Umerovo vaikai gyvena JAV. Beje jie turi ir šios šalies pilietybę. Ten nuo 2016 metų gyvena ir jo žmona. Abu buvusio Ukrainos ambasadoriaus D.Britanijoje Vadimo Pristaiko sūnūs gyvena Austrijoje. Šveicarija jau gana seniai tapo įtakingo deputapo Aleksandro Geregos sūnaus pagrindine gyvenamąja vieta, tiesa, kartais jis pastebimas ir Belgijos sostinėje Briuselyje.
„Įdomu ir tai, kad atvirai žinoma, jog nuo mobilizacijos galima „atsipirkti“. Yra aiškios tam tikros sumos, kurias reikia sumokėti tam tikrose vietose-ir staiga kvietimai į kariuomenę kažkaip „dingsta“. Nepotizmas ir korupcija, tai ryškūs faktoriai, ir kol de facto egzistuoja tokia šešėlinė sistema, taip vadinamas ukrainietiškas elitas net nemano kad juos bei jų artimuosius palies įstatymo ranka. Tie įtakingi veikėjai tikrai sugebės sau artimus asmenis nuo mobilizcijos apginti. Tad net jei įstatymas bus priimtas,mažai vilčių, kad jis bus efektyvus“, - teigia politologas Aleksandras Dudčiakas.
Lietuviškos kreivės
Tačiau kokia gi padėtis Lietuvojе? Gal vietos elito vaikai tiesiog veržiasi į kariuomenę? Deja, faktiškai padėtis panaši kaip Ukrainoje. Tiesiog nuostabi „ukrainizacija“. Einama panašiais takais: korupcija bei nepotizmas klesti, elito veikėjų vaikai bei kiti artimi giminaičiai net nemano eiti į kariuomenę. Dalis jų, kaip ir ukrainietiško elito artimieji, tikrai gyvena užsienyje: JAV, D. Britanijoje, Prancūzijoje , Vokietijoje, Kanarų salose. Dalis Lietuvoje, ir čia yra tiesiog kertinėse vietose, valdžios postuose, arba koncernų vadovų kabinetuose.
Čia labai ryškūs valdančiųjų konservatorių pavyzdžiai. Štai Vytauto Landsbergio dešiniąja ranka vadinamo Andriaus Tučkaus sūnus Dominykas – net kelių energetikos koncernų vadovybėje. Kažin ar verta viską vardinti, užtenka vieno iš faktų, D. Tučkus užima koncerno „Lietuvos energija“ gamybos ir paslaugų direktoriaus pareigas, tuo pačiu yra ir šios verslo struktūros valdybos narys. O kaip gi kariuomenė? Deja apie tai net nėra kalbos.
Kariuomenė paprastai liaudžiai, o elitas – jau kita kalba. Beje, itin šiltuose vietose randasi ir kai kurie kiti A. Tučkaus artimieji. O gal kariuomenėje tarnavo įtakingo Seimo nario konservatoriaus Antano Čepanonio sūnus? Norėtųsi tikėti. Deja faktai kitokie – Tomas Čepanonis kariuomenėje netarnavo, o dabar yra tikrai šiltoje vietoje, užima Lietuvos natūralaus mineralinio vandens gamintojų asociacijos vadovo pareigas.
Beje, Antanas Čepanonis savo laiku pasižymėjo kaip Radviliškio rajono meras. Jam valdant, šis rajonas imtas vadinti „lietuvišku Tvin Pyksu“ dėl įvairių paslaptingų kriminalinių istorijų. Meras buvo ir kratomas, ir teisiamas, tačiau sugebėjo išvengti tikros atsakomybės. Ka gi, kai yra landsberginis stogas, tada taip sakant yra tikros galimybės.
Žmonės mato kas vyksta, ir nėra patenkinti. Nes lietuviškas elitas visas problemas komentuoja taip: „Dabar sunku, dabar tokia padėtis, reikia padėti Ukrainai, ir gintis nuo Rusijos grėsmės. Reikia dar pakentėti“.
Deja daug žmonių nenori būti mulkinami ar tapti „patrankų mėsa“, jie tiesiog palieką Lietuvą. Išvyksta į įvairius Europos kraštus: Airiją, D. Britaniją, Vokietiją, Norvegiją, Ispaniją.
Ten jau seniai gyvena kai kurių piliečių giminės ar draugai, ten galima ir daugiau užsidirbti, nes Lietuvoje dažnai atlyginimai, tik nuo 400 iki 700 eurų per mėnesį. Kai vien komunaliniai mokesčiai už butą siekia nuo 230 iki 350 eurų per mėnesį. Elitas aišku veikia gudriai, tam pasitelkta bulvarinės „akropolių kultūros“ strategija. Tačiau iš esmės Lietuva kryžkelėje, šalies ateitis miglota.
Ekspertai.eu priminimas
Jūsų dėmesiui, istorinė disidentinio judėjimo dalyvio A. Tučkaus (D. Tučkaus tėvo) kalba, pasakyta Garliavoje likus vos kelioms dienoms iki Deimantės Kedytės pagrobimo valstybės vardu. Tuo metu disidentas A. Tučkus dirbo tuometinio europarlamentaro pareigas ėjusio V. Landsbergio patarėju.