Konstitucinis Teismas (KT), išnagrinėjęs Seimo narių grupės prašymą, priėmė nutarimą, kad sumažintų tėvystės pašalpų kompensavimo nenustatymas neprieštarauja Konstitucijai.
Anot KT, Konstitucijai neprieštarauja tai, kad Socialinių išmokų perskaičiavimo ir mokėjimo laikinojo įstatyme nenustatytas įstatymų leidėjo įsipareigojimas kompensuoti 2010 metais sumažintas tėvystės pašalpas, į kurias teisė įgyta iki jų sumažinimo, viršijančias naują (sumažintą) maksimalų kompensuojamojo uždarbio dydį.
Nutarime pažymėta, kad tėvystės socialinio draudimo pašalpos yra vaikams auginti ir auklėti namuose skirtų atostogų, t. y. tėvystės atostogų, metu teikiama tikslinė terminuota finansinė parama, siejama su konkrečiu vaiko auginimo ir auklėjimo namuose laikotarpiu (vienu mėnesiu nuo jo gimimo) ir priklausanti nuo valstybės bei visuomenės išgalių.
KT nutarė, kad šis tėvystės pašalpų sumažinimas nevertintinas kaip diskriminacinis, juo esą nepaneigta pagal įstatymą įgytos teisės į tėvystės pašalpą esmė.
„Taigi, dėl tėvystės atostogų metu teikiamos paramos (...) įstatymų leidėjas, valstybėje susidarius itin sunkiai ekonominei, finansinei padėčiai, mažindamas šios paramos dydį taip, kad nebūtų paneigta teisės į šią paramą esmė, pagal Konstituciją neturi pareigos nustatyti jos kompensavimo“, – teigia KT.
Nustatęs, kad paskirtos motinystės pašalpos pagal minėtą įstatymą nei nuo 2010 metų sausio 1 dienos, nei nuo 2010 metų liepos 1 dienos įgijusiems teisę į šią pašalpą iki šių datų nebuvo sumažintos, KT nutraukė bylos dalį dėl šio įstatymo, kuriame nenustatytas sumažintų paskirtų motinystės pašalpų kompensavimas, atitikties Konstitucijai.
Ši byla išnagrinėta rašytinio proceso tvarka.
„lrkt.lt“, „ekspertai.eu“ inf.