Konstitucinis Teismas trečiadienį nutarė, kad Vyriausybės 1999 metų vasario 24 dienos nutarimu patvirtintos Valstybės išperkamos žemės, miško ir vandens telkinių vertės bei lygiavertiškumo nustatymo metodikos nuostata dėl atlyginimo savininkams neprieštarauja Konstitucijai.
Esą Metodikoje įtvirtintas teisinis reguliavimas, kai žemės, miško sklypo vertė, apskaičiuojama padauginus sklypo plotą iš žemės vertės (miestuose kitai paskirčiai naudotos žemės vertė – 6 000 litų už hektarą), neprieštaravo ne tik Konstitucijai, bet ir Piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymui.
Nutarime pažymėta, kad buvo nustatytas valstybės išperkamos miestuose kitai paskirčiai naudotos žemės vertės dydis (6 000 litų už hektarą) visai miesto teritorijai. Esą taikant šį dydį apskaičiuota žemės sklypo vertė koreguojama atsižvelgiant į miesto dydį, datą, kada žemės sklypas priskirtas miesto teritorijai, ir kitus veiksnius, turinčius įtakos žemės vertei.
Taip pat pažymėta, kad savo ankstesniame nutarime Konstitucinis Teismas yra konstatavęs, jog nuosavybės teisių atkūrimo apimtis, restitucijos procesui prasidėjus nusistovėjusios žemės rinkos nebuvimas, ribotos materialinės finansinės valstybės galimybės esą lėmė tai, kad pati valstybė nustatė išperkamos žemės kainą.
Konstitucinis Teismas taip pat pabrėžė, kad dėl įvairių priežasčių, nesant galimybės, kiekvieną išperkamą žemės sklypą įvertinti individualiai, nustatyta vidutinė valstybės išperkamos žemės kaina visai miesto teritorijai atsižvelgiant į miesto reikšmę ir dydį.
Nutarime konstatuota, kad vyriausybė, atsižvelgdama į neteisėtos nacionalizacijos metu buvusias miesto ir kaimo vietovių žemės kainų proporcijas Metodikoje įtvirtinta miestuose kitai paskirčiai naudotos žemės verte, valstybės išperkamos miesto teritorijoje esančios žemės kainos dydį susiejo su šios žemės vidutine kaina, buvusia jos neteisėtos nacionalizacijos ar kitokio neteisėto nusavinimo metu.
Esą todėl vyriausybė, nustatydama valstybės išperkamos miestuose žemės vertę, nenukrypo nuo Piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatyme įtvirtinto lygiavertiškumo principo esmės, nusprendė Konstitucinis Teismas.
„lrkt.lt“, „ekspertai.eu“ inf.