Konstitucinis Teismas (KT) nutarime penktadienį pripažino, kad 2006 metais priimta Konstitucijos 125 straipsnio pataisa dėl Lietuvos banko teisės į pinigų emisiją, pagal priėmimo tvarką prieštarauja Konstitucijai, jos 147 straipsniui.
Anot KT, įgyvendinant referendumu pareikštą Lietuvos Respublikos įsipareigojimą Europos Sąjungai, Lietuvos banko kompetencija pinigų emisijos srityje turi būti patikėta Europos centriniam bankui.
Pagal Konstitucijos 147 straipsnio 1 dalį sumanymą keisti ar papildyti Konstituciją turi teisę pateikti Seimui tik ne mažesnė kaip 1/4 visų Seimo narių grupė arba ne mažiau kaip 300 tūkstančių rinkėjų. Jokiems kitiems subjektams pagal Konstituciją tokia teisė nesuteikta.
„Iš minėtos Konstitucijos nuostatos kyla draudimas svarstant Seime iš esmės pakeisti minėtų subjektų pateikto Konstitucijos keitimo įstatymo projekto turinį. Seimo komitetai ar kiti struktūriniai padaliniai, atskiri Seimo nariai neturi teisės pateikti Seimui svarstyti Konstitucijos keitimo įstatymo projekto, kuris iš esmės skirtųsi nuo to, kurį pateikė tokią teisę turintis subjektas“, – teigia KT.
Kaip pažymėta nutarime, svarstant Seime balsavimui buvo pateiktas toks pataisos projektas, kuris iš esmės skyrėsi nuo didesnės kaip 1/4 Seimo narių grupės pateikto projekto. Iš esmės pakeistą projektą Seimui pateikė Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas šiam komitetui pritarus.
KT pabrėžė, kad Seimas, svarstydamas pateiktą sumanymą, gali daryti tik neesminius, t. y. iš esmės nekeičiančius pateikto projekto turinio, pakeitimus, kuriais siekiama projekto tekstą geriau suredaguoti lietuvių kalbos ir teisinės technikos požiūriu.
KT konstatavo, kad pripažinus šį pakeitimą prieštaraujančiu Konstitucijai neįsigalioja Konstitucijos 125 straipsnio redakcija, galiojusi iki šios Konstitucijos pataisos priėmimo. Tai reiškia, kad Konstitucijoje nenustatyta išimtinė Lietuvos banko pinigų emisijos teisė.
KT pažymėjo, kad Konstituciniame akte „Dėl Lietuvos Respublikos narystės Europos Sąjungoje“ yra įtvirtintas konstitucinis Tautos suverenios valios reikalavimas, kad Lietuvos Respublika visateisiai dalyvautų ES. Visateisė narystė ES esą lemia konstitucinį Lietuvos Respublikos įsipareigojimą dalyvauti ekonominės ir pinigų sąjungos valstybių integracijoje įsivedant bendrą šios sąjungos valiutą eurą, patikint išimtinę kompetenciją pinigų politikos srityje Europos Sąjungai, t.y. jos bankui.
„lrkt.lt“, „ekspertai.eu“ inf.