2024 m. rugpjūčio 17 d.

 

Kurdų federalizacija, arba Kurdistano kūrimas

6
Paskelbta: 2016-06-12 21:54 Autorius: Rimas Armaitis

Tai, kas vyksta Irake ir Sirijoje, galima pavadinti Kurdistano atgimimo pradžia. Po Osmanų imperijos perdalijimo, kurdai tapo anglų ir prancūzų perskirstymo aukomis, kai viskas buvo visiems padalinta, o Kurdams nebuvo palikta nieko. Vien Turkijoje pagal įvairiausius vertinimus gyvena apie 20 milijonų kurdų, ir visi Turkijos bandymai juos paversti turkais baigiasi nesėkmingai.

Sirijoje kare labiausiai išsiskiria kurdai, kurie nuosekliai ir kryptingai eina link Kurdistano sukūrimo, o kryptingai veikdami, pasiekia apčiupimų rezultatų. Praktiškai šiame karo etape tik Kurdai ir „Daesh“ turi galimybės Sirijos ir Irako teritorijoje sukurti savo valstybes. 

Kurdams nemaža dalimi padeda ir europiečiai, ir amerikiečiai. Kuriamas vadinamasis Kurdų koridorius, kuris europiečiams naudingas tik kaip teritorija, per kurią gali būti pratęstas dujotiekis iš Irano į  Europą. Visame tame yra nedidelė problemėlė, nes galimo būsimo dujotiekio kelyje yra Turkija. O Kurdistano atsiradimas ir plėtra veda prie tiesioginės kurdų konfrontacijos su Turkija, ir tai neišvengiama. Prasidėję Turkijos pietryčiuose, Dijarbakire susidūrimai tarp kurdų ir turkų, tai tik busimo didelio konflikto pradžia. Karas anksčiau ar vėliau persikels į Turkijos žemę, ir turkai tai puikiai supranta, bet kol kas nieko negali padaryti.

Kaip visada, kurdai Turkijos atžvilgiu nėra vieningi, yra dalis kurdų, kurie turi verslo ryšių su Turkija ir jie pasisako prieš konfrontaciją su Turkija. O kurdų jaunuomenė labai negatyviai vertina tokį konformistinį savo vyresnio amžiaus tėvynainių požiūri į santykius su Turkija. Kurdų liaudies savigynos būrių YPG atsiradimas yra JAV projektas, prieš kurį Erdoganas yra visiškai bejėgis.

Reikia turėti omenyje tai, kad atsiradęs Kurdistanas iškart tampa savotišku Irano sąjungininku. nes atsiradęs Kurdistano koridorius labai naudinga Iranui. Kad kažkokie susitarimai tarp kurdų ir Irano yra, byloja tai, kad kurdų pajėgos pasuko ne dabartinės „Daesh“ sostinės Rakos kryptimi, o šiaurine Sirijos dalimi link Manbidžo miesto. Kurdai pasuko Sirijos šiaurės vakarus kryptimi link Afrino, taip kurdami vieningą teritoriją - koridorių. Tokiu būdu „Daesh“ kurdams tampa tik nedraugiškas kaimynas pietinėje koridoriaus dalyje, kurį tereikės prilaikyti – stabdyti. Pagrindine ir prioritetine kurdų pajėgų užduotimi tampa išėjimas prie juros, ir nesvarbu, ar tai bus Sirijos, ar Turkijos teritorija. Todėl ir amerikiečiai, ir europiečiai nedviprasmiškai duoda suprasti, kad jie mato nepriklausoma Kurdistaną Sirijos, Irako ir Turkijos teritorijoje.

Kurdų veiksmai išstumiant „Daesh“ nuo sienos su Turkija tenkina ir europiečius, ir amerikiečius, ir iraniečius.

Kitaip sakant, kurdai turi savo strateginius tikslus ir lėtai, bet kryptingai jų siekia, skirtingai nei visi kiti šiuo karo dalyviai.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
6. Anfisai
(2016-06-13 19:43:14)
(86.104.15.15) Parašė:

Apie 40% Daech pajamu, tai vietinės duoklės, dabar vadinami mokesčiai, už pravažiavimą, prekyba, turto dėklės, kitatikiu duoklės. Taip kad jūsų siūlomas variantas problemos neišspręs. Dilinai Daeh pajamas ribos, bet n e daugiau.



5. Anfisa
(2016-06-13 19:37:19)
(78.61.49.251) Parašė:

3-m. Nugaleti DAESH labai paprasta - pindosam tik reikia uzkyrsti finansinius srautus, maitinancius teroristus, ir pergale ateis momentaliai. Bet tai priklauso nuo pindosu noro tai padaryti...



4. Paprastai
(2016-06-13 18:36:55)
(78.56.25.35) Parašė:

Metodikos seniai žinomos, tik užmirštos, čia nėra nieko super naujo, viskas seniai atidirbta, pakanka susipažinti, kaip sovietai Centrinėje Azijoje kovojo su „basmačiais“, juk viskas beveik vienas prie vieno... Dokumentų ir informacijos apie tai pilna, kas tik turi noro ir netingi paskaityti, gali laisvai atrasti ir susipažinti.



3. Klausimas
(2016-06-13 18:32:07)
(109.74.151.149) Parašė:

O kaip galima Dech nugalėti..?



2. Apie Daech
(2016-06-13 16:37:03)
(90.140.127.199) Parašė:

Daech kol kas nėra valstybė, bent jau tame supratime, kokiame mes suprantame kalbėdami apie valstybę ir valstybingumą. Kol kas Daech veiksmų logiką sudėtinga suprasti. Strateginius Daech interesus mes suprantame, bet štai jų naudojami metodai mūsų supratime yra neracionalus ir neteisėti. Todėl jų veiksmus praktiškai neįmanoma prognozuoti, nes Daech naudoja nenuspėjamą taktiką, kuria galima tik stebėti. Kai Daech pradės naudoti racionalius veiksmus, tada galimai apie jos galima butu pasakyti, kad jie turi valstybingumo požymius ir valstybę. Bet kai įsigilini, tai pradedi suprasti jų veiksmus ir jie tampa visai „racionalus“. Čia problemos kitame. Kaip žinote, generolai visada ruošiasi ne ateities karams, o buvusiems prieš tai karams, o tai tampa didelėmis pražūtingomis klaidomis. Todėl ikšiolei Daech atrodo nenugalima ir jų veiksmai "neracionalūs". Karo akademijose ko moko „priešus nugalėti vienu smūgiu“, priešą apsupti ir sutriuškinti, arba užblokuoti logistikos kanalus ir priešas pasiduos netekės resursų ir t.t. ir panašiai. Bet štai kur dilema, kovojant su Daech, kuri naudoja nenuspėjamą taktiką, tai neveikia. Tiesiog paprastas pvz., pabandykite išpilti gyvsidabrį ir paskui tą masę su peiliu supjaustyti į gabaliukus... karas su Daech dabartiniame kontekste yra būtent tai, kaip peiliu pjaustomas gyvsidabris. Tai visu pirma hibridinis karas su visais Daech kvazi valstybės požymiais. Daech neturi aiškiai išreikštos vadovavimo struktūros, logistikos bazių, jie neturi jokios centralizuotos aprūpinimo sistemos. Kitaip sakant, pjaustyti peiliu jos galima, bet tai begalinis procesas. Čia tas pats kas iš didelio aukščio medžioti iš malūnsparnio po dykumas bėgiojančius triušius. Nes Daech neturi taškų, kurios sunaikinus butu sunaikintas struktūrinis valdymas, nes tokio pas juos neegzistuoja. Tad ir gaunasi, kad standartinės, tradicines karinės priemones kovoje prieš Daech praktiškai neveikia, todėl jų taktika priimta vadinti „neracionalia“.



1. .
(2016-06-12 22:22:59)
(78.60.102.226) Parašė:

++++



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras