Prieš savaitę viename interneto portale pasirodė straipsnis, kuriame garsus teisininkas, teisėtyrininkas konstitucionalistas, Vilniaus universiteto teisės fakulteto profesorius Egidijus Kūris teigė abejojąs visuomenės atstovų įtraukimo į teismų sistemą nauda.Pasak E. Kūrio, Teisingumo ministerijos teisininkai buvo parengę Visuomeninių teisėjų įstatymo projektą, kuris dienos šviesos kol kas taip ir neišvydo, nes buvo išjuoktas.
"Jūs nesijuokite, tai nėra kažkoks rankraštis, rastas Vasaros gatvės prieigose, tai yra Lietuvos valstybės institucijos darbuotojų sukurtas projektas ir darbuotojai turbūt gavo atlyginimą iš mokesčių mokėtojų kišenės“, - kalbėjo E. Kūris.
EKSPERTAI.EU susidomėjo šiuo prastu ir apgailėtinu įstatymo projektu, kurį taip sukritikavo E. Kūris, todėl kreipėsi į Teisingumo ministerija klausdami kas konkrečiai šį projektą ruošė bei paprašė jį atsiųsti.
Tačiau Teisingumo ministerija netikėtai informavo, iki šiol niekada nebuvo parengtas joks konkretus visuomeninių teisėjų įstatymo projektas, tik vyko diskusijos tarp atskirų institucijų darbo grupėse.
Išaiškėjo, kad Teisingumo ministerija kaip tik šiuo metu rengia tokį įstatymo projektą, kuriuo siūlys įtvirtinti visuomenės atstovų dalyvavimą teismuose.
Pasak ministerijos, tik kai bus galutinai įvertinti, išanalizuoti ir išdiskutuoti visi galimi tarėjų dalyvavimo modeliai, apsisprendžiant koks turėtų būti siūlomas visuomenės atstovų vaidmuo, kokiose bylose jie turėtų dalyvauti, kokia būtų jų įtaką sprendimui ir kiti svarbūs aspektai, įstatymo projektas su siūlymais bus pateiktas visuomenei ir suinteresuotoms institucijoms derinti.
"Atsižvelgus į visuomenės pastabas, vėliau šis projektas bus teikiamas Vyriausybei svarstyti", - pranešė Teisingumo ministerija.
EKSPERTAI.EU komentaras
Taigi E. Kūris absoliučiai apsimelavo, teigdamas, kad projektas dėl visuomenės teisėjų įstatymo buvo parengtas. Retorinis klausimas - ar tik ne pats E. Kūris ir "parengė" šį nesamą įstatymo projektą, kurį pats visiškai ir sumalė į miltus?
Akivaizdu, kad E. Kūris "dirba" išsijuosęs, kad neatsirastų jokie panašūs įstatymų projektai, o jei jie ir atsirastų, būtų taip “numelioruoti”, kad nesijaustų jokio skirtumo yra tas įstatymas ar ne. Būtent šis liūdnai pagarsėjęs teisės profesorius atstovauja privatizuoto teisingumo flangus demonstruodamas savo begalinį "išmanymą".
Minėtame straipsnyje primityviai plakdamas į vieną krūvą įvairių pikantiškų istorijų užuominas, E. Kūris įžūliai, sarkastiškai menkina visuomenės galimybes pilnavertiškai dalyvaujant teisėkūroje ir teisingumo įtvirtinimo Lietuvos Respublikoje darbuose.
Kaip ir iš visos E. Kūrio veiklos ir ankstesniųjų pasisakymų aišku, kad dabartiniam, taip vadinamam teisininkų elitui būtų labai neparanku ir skaudu, jei atsirastų, kas juos galėtų, stebėti ir domėtis jų veikla sprendžiant bylas, bei tų teisėjų sprendimų pagrįstumu.
Kalba redaguota ekspertai.eu