Lenkijos vyriausybė antrą kartą per 12 mėnesių atmetė Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) prašymą suteikti informacijos apie įtariamus JAV centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjimus Lenkijos teritorijoje, skelbia „Reuters“.
Strasbūre įsikūręs EŽTT bando išsiaiškinti, kaip glaudžiai Lenkija bendradarbiavo su JAV, kai šios vykdė slaptas operacijas prieš islamistus sukilėlius. Lenkija yra vienintelė šalis, pradėjusi savo tyrimą dėl įtarimų, kad jos teritorijoje buvo slaptas CŽV kalėjimas. Jei bus įrodyta, kad Lenkijos pareigūnai leido įkurti kalėjimą, tai būtų nusikaltimas pagal Lenkijos ir tarptautinius įstatymus.
Žmogaus teisių aktyvistai kaltina Lenkiją, kad ši naudojasi vidaus tyrimu kaip priedanga, o iš tikrųjų nesiima jokių veiksmų. Lenkijos byla buvo pradėta prieš penkerius metus, bet dar nėra jokio ženklo, kad netrukus kas nors bus patrauktas baudžiamojon atsakomybėn.
EŽTT paprašė Lenkijos atsakyti į klausimus apie Saudo Arabijoje gimusį Abu Zubaidą, kuris teigia, kad maždaug prieš dešimtmetį buvo laikomas CŽV valdomame kalėjime Lenkijos šiaurės miškuose ir brutaliai tardomas. Savo atsakyme Strasbūro teismui Lenkijos vyriausybė teigia, kad negali atsakyti į šiuos klausimus, nes tai gali pakenkti Lenkijoje vykdomam tyrimui. Vyriausybė tvirtina, kad A. Zubaidos advokatas gali pamatyti daugelį bylos dokumentų, ir žadėjo Strasbūro teismui pateikti dokumentų ištraukas, kurios nėra konfidencialios.
JAV pripažino, kad visame pasaulyje turėjo kalėjimų, kuriuose laikė įtariamus „Al Qaeda“ narius. Įtariamųjų kalinimas užsienyje reiškė, kad jiems nebuvo suteikiama apsauga, kuri yra privaloma pagal JAV įstatymus.
Lenkija neigia, kad šalyje buvo slaptų kalėjimų, bet pripažino, kad 2002 ir 2003 metais CŽV naudojami lėktuvai be pasienio ir muitinės patikrinimų nusileido atokiame aerodrome Lenkijos šiaurėje, netoli tos vietos, kur neva buvo slaptas kalėjimas.
Eltos inf.