„Tai buvo karių, dviejų draugų, kurie kovojo už laisvę komunizmo laikais, susitikimas. Ar tai susiję su premjero D. Kamerono (David Cameron) vizitu? Tai nebuvo tiesioginė priežastis, bet mes kalbėjome apie bendrą poziciją Vyšegrado grupės rėmuose, atsižvelgdami į „sudėtingus klausimus, susijusius su Jungtine Karalyste“, – sakė Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas (Viktor Orbán) apie privatų susitikimą su valdančiosios lenkų partijos „Teisė ir teisingumas“ pirmininku Jaroslavu Kačinskiu (Jarosław Kaczyński).
Nors kai kurie Beatos Šidlos (Beata Szydło) vyriausybės ir parlamento daugumos žingsniai primena „Vengrijos kelią“, sunku įsivaizduoti, kad J. Kačinskis su V. Orbanu būtų kalbėjęsis apie tai, kaip Varšuvoje sukurti antrą Budapeštą.
Susitikimas turi aiškų tarptautinį kontekstą. Stebime vis didesnį spaudimą, daromą be jokių skrupulų, net grasinimus, ir „Teisės ir teisingumo“ vadovaujamai Lenkijai, iš Vakarų žiniasklaidos ir ES politikų. Atakos vyksta keliais frontais ir numatytos įvairiomis kryptimis.
Sausio viduryje bus prieita iki diskusijų dėl Lenkijos likimo Europos Komisijoje (EK). Europos Sąjungos komisaras vokietis Giunteris Otingeris (Günther Oettinger) grasina Lenkijai EK priežiūra. Komisijos viceprezidentas olandas Fransas Timermansas (Frans Timmermans) iš užsienio reikalų ministro lenko Vitoldo Vaščikovskio (Witold Waszczykowski) ir teisingumo ministro, taip pat lenko Zbignevo Ziobro (Zbigniew Ziobro) reikalauja pasiaiškinimų dėl Konstitucinio teismo. O Europos Tarybos generalinis sekretorius Torbjornas Jaglandas (Thorbjørn Jagland) bando blokuoti prezidento Anžėjaus Dudos (Andrzej Duda) pasirašytą valstybinės žiniasklaidos įstatymą.
Visa tai vyksta pasigirdus skandalingiems kaltinimams dėl tariamo perversmo Lenkijoje, kuriuos akivaizdžiai parengė EP pirmininkas Martinas Šulcas (Martin Schulz). O taip be jokios kritikos Vakaruose platinama ir kartojama isterija, kurią kelia ir kursto negalintys susitaikyti su galios ir įtakos praradimu, ką gerai supranta III Lenkijos Respublikos kūrėjų stovykloje.
Staiga ES pabunda visokie monstrai, kurie skambina pavojaus varpais, kai pas mus vyksta demokratinis valdžių pasikeitimas, ir po 25 metų ateina tokios pat tada buvusios socialinės politinės sudėdies vyriausybė, pastebėjo Lenkijos žurnalistų asociacijos vadovas Kšištofas Skovronskis (Krzysztof Skowroński).
Lenkija yra antroji šalis, kuri per paskutiniuosius metus patiria tokį negailestingą spaudimą. Pirmoji buvo V. Orbano Vengrija, kuri susidorojo su kišimusi į jos vidaus politiką. Vengrija atlaikė spaudimą ir pasuko savo keliu, likdama visateise ES nare.
Esant tokiai situacijai, J. Kačinskio susitikimas su V. Orbanu yra aiški žinutė Briuseliui: nepasiduosime kišimuisi į vidaus politiką ir spaudimui taip, kaip nepasidavė vengrai!
Aiškinant įvykius, svarbu priminti, kad J. Kačinskis beveik prieš metus atsisakė susitikti su V. Orbanu, kai šis viešėjo Varšuvoje. Taip partijos lyderis parodė savo nepritarimą Vengrijos ir Rusijos suartėjimui. Ir dabar J. Kačinskis neatsisako šios pozicijos, bet parodo, kad yra pragmatiškas politikas, kuris vadovaujasi ne jausmais, o atsižvelgdamas į lenkų teisinę padėtį.
Šaltinis: wpolityce.pl
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]