2024 m. liepos 23 d.

 

L. Graužinienė: „Seimas pasiryžęs prisiimti atsakomybę už vientisą užsienio politiką“ (papildyta)

31
Paskelbta: 2013-10-09 22:39 Autorius: Naujienų redaktorius
Seimo pirmininkė L. Graužinienė. Nuotr. ELTA
Seimo pirmininkė L. Graužinienė. Nuotr. ELTA

Grįžtanti į Lietuvą po oficialaus vizito Gruzijoje Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė apgailestauja, kad Lietuvoje nėra vieningos atsakomybės dėl užsienio politikos. Esą ji yra skaidoma tarp vyriausybės ir prezidentės.

„Jei nepasiekiama sutarimo, Seimas pasiryžęs prisiimti visą atsakomybę už vientisą užsienio politiką“, – teigia Seimo pirmininkė L. Graužinienė.

Po oficialaus vizito Gruzijoje, pakeliui į Lietuvą lankydamasi Ukrainoje, parlamento vadovė sako atidžiai stebinti Lietuvoje susiklosčiusią situaciją dėl Rusijos.

Grįžusi iš komandiruotės parlamento vadovė ketina nedelsdama aiškintis situaciją, nes padalijus atsakomybę, anot jos, kaip ir bet kurioje kitoje srityje, bus iki galo neaišku, kas neatlieka savo darbo.

Eltos, „ekspertai.eu“ inf.Abu pirmieji valstybės asmenys – tiek Seimo pirmininkė, tiek prezidentė – turi rimtų bėdų su Konstitucija, o antroji tiesiog sistemingai veikia prieš Lietuvą.

Prisiminkime L. Graužinienės reakciją sukėlusią D. Grybauskaitės poziciją:Ši D. Grybauskaitės mintis, esą už santykius su rytais atsako vyriausybė, o už vakarus – prezidentė, grubiai prieštarauja pagrindiniam šalies įstatymui.

LR Konstitucijos 84 straipsnio pirmojoje dalyje parašyta: Respublikos Prezidentas sprendžia pagrindinius užsienio politikos klausimus ir kartu su Vyriausybe vykdo užsienio politiką.

Prezidentė, atsisakanti vykdyti konstitucinę savo pareigą, normalioje demokratiškoje šalyje ilgai savo poste neišbūtų.

Akivaizdus ir kitas dalykas: L. Graužinienės pastabos taip pat nesuderinamos su Konstitucija, kurios 67 straipsnio 16 dalyje parašyta, kad Seimas ratifikuoja ir denonsuoja Lietuvos Respublikos tarptautines sutartis, svarsto kitus užsienio politikos klausimus.

Taigi, Seimo vadovė kišasi į sritį, atsakomybė už kurią yra prezidentės pareiga. Tačiau L. Graužinienę galima suprasti: matydama atvirai antikonstitucinius prezidentės pareiškimus, ji tokiu savitu būdu išreiškė visiškai pagrįstą rūpestį, kad Lietuvos užsienio politika yra formuojama chaotiškai.

Nuo pat 2009-ųjų mūsų šalies užsienio politika tapo, sakytume, anarchistine, o pastaruoju metu matėme dar ir kitą gėdingą reiškinį. Tuo metu, kai didžiulius nuostolius patiriantiems Lietuvos verslininkams buvo būtina aukščiausių valstybės politikų pagalba, prezidentė ir premjeras leido sau žaisti tenisą, kas turėtų prisiimti atsakomybę už politinio bendravimo su Rusija vengimą.

Tačiau pagal Konstituciją būtent prezidentė privalo suformuoti bendrą užsienio politikos idėją, o vyriausybės pareiga – ją įgyvendinti. Atsakomybė už strategiją vienareikšmiškai tenka prezidentui.

Pareikšdama, kad nevykdys dalies savo pareigų, susijusių su rytų politine erdve, ir savo nuožiūra primesdama jas vyriausybei, prezidentė D. Grybauskaitė, subjektyviausia ekspertai.eu nuomone, pažeidė Konstituciją. Šiuos jos veiksmus reikia įvertinti pagal įstatymą.

Susiję:

Žiauri pamoka Lietuvos verslui, kaip nereikia ignoruoti prezidentūros reikalavimų

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
31. bertuska
(2013-11-03 10:21:49)
(78.61.63.61) Parašė:

Na ir publika cia susirinko. Jauciasi tvirta viktoriuko ranka..30. neklaidinkit ir neniekinkit xkspertai
(2013-10-15 19:22:06)
(78.60.222.129) Parašė:

Ekspertams klausimuks? ką reiškia Konstitucijos nuoroda"svarsto(Seimas) kitus užsienio politikos klausimus".. Taisuprantu,kad seimas negali visiškai nusišalinti nuoužsienio politikos klausimų, ir šiuokart Graužinienė yra teisi , juolab nei prezidentė nei URM naktualiausių klausimų nebesprendžia.29. štai
(2013-10-15 12:53:09)
(193.219.157.70) Parašė:

Pasiskaityti verta Konstituciją šiai asabai. Seimas NETURI jokių svertų dėl užsienio politikos. Tai Prezidento ir Vyriausybės prerogatyva. Iš džiuagsmo pamiršo asaba kokiose pareigose beęsanti. Tik Lietiuvoje ir gali perplaukti jūras, nemokantys plaukti.28. jeigu dar
(2013-10-14 13:39:06)
(80.43.216.86) Parašė:

Grauziniene prispaus ir teisesauga tai prezidente bus garantuotai.27. pagarba poniai L. Grauzinienei
(2013-10-11 00:48:24)
(109.255.12.86) Parašė:

uz nuomone, uz drasa, uz nuosirdu atviruma, uz nora kazka keisti. sekmes.26. auksinis viduriukas
(2013-10-11 00:19:15)
(78.63.212.229) Parašė:

Is vieno krastutinumo i kita..Rytu augintines D.G. saule kyla vakaruose..25. stasys
(2013-10-10 22:08:15)
(78.63.67.199) Parašė:

Tiesą pasakius kvailą butų kištis Prezidentei ten kur valdantiejį turį nusibrėžę sau atskiras veiklos gaires,.. ar čia kam paslaptis?..kad Butkevičius jau rinkimų kompanijos metų į seima..buvo išreiškes norą perkrautį Lietuvos santikius su Rusija ir kaiminais aplamai, iš čia ir Linkevičiaus vojažas į lenkija uodega pabrukus ..norėtį niekas nedraudžia ,..bet jau tada būvo aiškų kad tokie planai tik rinkiminė butaforija paglostant jausmus tiems kam Rusija vis dar antra tėvynė.. iš čia ir Prezidentės komentaras kam vakarai, o kam Rytai ..taip kaip soc.demai gera atmintimį nepasižymį ..ar reikia stebėtis kad apie tai daugiau nutykima nei kalbama ?..:) kas dėl Graužinienės ....ji graužtį moką ..tik va ar to užteks seimo pirmininko postę sėdint dar klausimas ..panašų kad burliokiška bendravimo maniera perima valdžia ir tampa Lietuvos problema .. ką galį pasakyti apie žmogų kuriam atrodo kad Lietuva tai vis tas pats turgus, kuo garsiau rėksį tuo svaresnė tavo tiesa taps .. :))24. Man patinka L.Graužinienės
(2013-10-10 21:36:01)
(81.7.96.104) Parašė:

aktyvi politika,kviečianti diskutuoti.Padėkime,paaiškinkime.O Dalytė vis "nė prie ko".Patys pieninkai mat kalti,kad pasirinko jai nepatogias rinkas?Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras