„Lietuva lietuviams“, lietuviškos dujos Latvijai ir sustojęs tyrimas dėl ČŽV kalėjimo Lietuvoje. Europos kariuomenės idėja ir „Stratfor“ scenarijai Ukrainai. Apie tai ir ne tik ekspertai.eu savaitės įvykių apžvalgoje...
Lietuva
Pirmoje vietoje tradicinės Kovo 11-osios dienos eitynės su šūkiu „Lietuva lietuviams“. Manytina, kad šiuo atveju reikėtų skirti formą ir turinį. Taip pat atkreipti dėmesį į kontekstą. Taigi, turinys normalus – Lietuva žmonėms, kurie yra jai ištikimi, jaučia simpatiją arba bent jau neveikia prieš ją. Tuo pat metu forma yra netinkama, nes šūkis „Lietuva lietuviams“ vienareikšmiškai turi nacionalistinį ir provakacinį atspalvį (todėl ir sulaukia nevienareikšmiškų vertinimų). Dabartinis kontekstas panašaus pobūdžio lozungams yra visiškai netinkamas, nes papildomai kaitina aistras (aštrina tarpetninius santykius Lietuvos viduje). Pagaliau, Valstybės saugumo departamentas dar prieš dvejus metus buvo įspėjęs, kad Kovo 11-osios eitynėmis noriai pasinaudoja priešiškos šalys (suprask, Rusija), tačiau ir tai J. Pankos nestabdo. Trumpai sakant, Lietuva lietuviams, bet pasakyti tai galima kitaip, vengiant provokacinių formų ir atsižvelgiant į kontekstą.
Antroje vietoje aukščiausio lygio ginčas dėl VRK vadovo Z. Vaigausko. Prezidentė pareiškė, kad jai ir Seimui reikia galvoti apie VRK ir jos vadovybės atnaujinimą prieš 2016 m. rinkimus. O štai premjeras apgynė poną Vaigauską, neįžvelgdamas jo kaltės dėl galimų rinkimų pažeidimų. Pirmiausiai pažymėtina, kad VRK vadovas yra svarbus postas politinės kovos kontekste. Pastaruoju metu valstybės vadovė aktyviai patarinėja, už ką balsuoti. Turbūt, kad toms jėgoms būtų lengviau laimėti, reikėtų ir VRK vadovą pakeisti. Antra, svarbu, jog premjeras paprieštaravo D. Grybauskaitei. Nejaugi pagaliau suprato, kad galima ir reikia pasakyti „ne“. Pažiūrėsime.
Trečioje vietoje Lietuvai svarbios žinios, susijusios su tarptautine tematika. Latvija bent jau kol kas nepirks lietuviškų dujų. Klaipėdoje pradėjus veikti suskystintųjų dujų terminalui, latviai techniškai galėtų tiekti dujas iš mūsų šalies. Tačiau kompanija „Latvijos dujos“ (LD) yra nustačiusi tokias sąlygas, pagal kurias tai galima daryti tik ribotais kiekiais, o vartotojams Latvijoje apskritai draudžiama šias dujas vartoti. Apie tai pranešė Latvijos nacionalinio transliuotojo televizija laidoje „De facto“. O mes labai tikėjomės, kad mūsų terminalą pamils visi kaimynai. O realybė tokia žiauri. Ir pabaigai viską pasakantis Seimo vicepirmininko „darbiečio“ V. Gedvilo pareiškimas apie žlugusį parlamentinį tyrimą dėl CŽV kalėjimo Lietuvoje: „Norint įtraukti į darbotvarkę ir formuoti komisiją reikalingi 36 Seimo narių parašai, atsiėmė visus parašus konservatoriai, socialdemokratai ir dalis „darbiečių“. Parašų neužtenka, ir mes netraukiam į darbotvarkę. Komisija jau buvo anksčiau sudaryta ir į daugelį klausimų buvo atsakyta, o į kitus klausimus atsakys ikiteisminis tyrimas. Reikia laukti prokuratūros tyrimo rezultatų, nėra prasmės Seime formuoti komisiją“.
Užsienis
Pirmoje vietoje staiga gimusi ES kariuomenės idėja Rusios grėsmės akivaizdoje (krizės sąlygomis visada lengviau prastumti sunkiai įgyvendinamus reikalus). Iš pradžių apie tai prabilo Vokietijos gynybos ministrė, o po to „sunkioji artilerija“ – Europos Komisijos (EK) vadovas. Pastebėjimai šiame kontekste būtų keli. Pirma, neblogas tandemas susiformavo – Vokietija ir EK pirmininkas. Pirmoji nori valdyti federacinę Europą, o antrasis tai iš esmės remia. Visi spėliojo, kas yra Ž. K. Junkeris. Pasirodo, federalistas. Na ir žinoma negalima neužsiminti apie NATO. Akivaizdu, kad federacinės Europos Sąjungos kariuomenė tai NATO žlugdymas. Galima būtų pagalvoti, kad tai Aljansui tik į gerą, nes pagaliau sustiprės jo europinis elementas. Bet problemėlė ta, kad už visko stovi Vokietija, kurioje (kaip ir visoje Europoje) dalis elito nebenori būti Vašingtono marionete. Atitinkamai Rusijai Berlyno ir EK idėja turėtų labai patikti (oficialiai Maskva kalba apie didėjantį Europos militarizmą, bet realiai atplėšta nuo JAV Europos Sąjunga pirmas žingsnis į suartėjimą su Eurazijos sąjungą, arba bent jau sferų padalinimą, ko Kremliui ir reikia). Tačiau Amerika paprastai nepasiduos, ir Baltijos valstybės kartu su Lenkija jai greičiausiai padės. Trumpai sakant, simpatizuojančių Rusijai federalistų ir atlantistų kova Europoje tęsiasi.
Antroje vietoje Ukraina. Ten visos pusės dar bando vaizduoti paliaubas, bet jo po truputį artėja prie baigos: separatistai su Rusijos pagalba ruošiasi puolimui, o Kijevas gynybai. Bet įdomesnis kiti dalykai. Pirma, Federacijos Tarybos užsienio reikalų komiteto pirmininkas (t.y. ne šiaip koks žmogelis iš gatvės) K. Kosačiovas pareiškė, kad Maskva gali pripažinti separatistines Ukrainos respublikas, jeigu kitaip išspręsti Ukrainos krizę nepavyks (o kaip rodo praktika, greičiausiai nepavyks). Ir tai būtų tik šios šalies pabaigos pradžia, nes DNR ir LNR Kremlius akivaizdžiai nepasitenkins. Neatsitiktinai „Stratfor“ (labai įtakinga analitinė JAV kontora, vadinama neoficialia CŽV) sukūrė tris Ukrainos padalinimo (likvidavimo) scenarijus. Protingiausias pasirinkimas Rusijai, anot ekspertų – jos kariuomenė per 14 dienų užima visą Rytų Ukrainą iki Dnepro upės. Štai tokia prognozė. Galbūt, Putino operacija (kaip Krymo atveju) jau pradėta. TVF pinigų Kijevui davė, bet tai tik oro gurkšnis mirštančiam ligoniui.
Trečioje vietoje dvi rezonansinės bylos. Viena iš dabarties, kita iš praeities. Iš pradžių apie dabartį. Praeitą savaitę buvo rašyta apie Nemcovo žmogžudystę. Tada buvo viltis, kad tyrimas bus objektyvus ir skaidrus. Be reikalo. Akivaizdu, kad užsakovas turėjo ambicingų planų, o Kremlius šiandien surado kažkokius „atpirkimo ožius“ ir dar bando įtikinti pasaulį, kad tai ne komedija, o tiesa. Bet labiau stebina tas faktas, jog Vakaruose sąlyginė tyla. Paaiškinimas galėtų būti toks. Maskva susitarė su „taikos stovykla“ Vašingtone – mes neieškome (neskelbiame) realių kaltininkų (suprask, „karo stovyklos“ atstovų), o jūs „nekeliate informacinės bangos“. Dabar apie praeitį, o tiksliau apie pirmą prieš metus dingusį Malaizijos Boingą. Prancūzų aviacijos ekspertas Marcas Dugainas atliko savo tyrimą, kuris parodė, kad dingusio lainerio keliai veda į JAV karinę bazę Diego Garcia saloje Indijos vandenyne. Dar daugiau, tyrimo metu, kaip pareiškė jo autorius, jis sulaukė vakarietiškos žvalgybos atstovų užuominų apie tai, jog nereikia lįsti į šį reikalą. Trumpai sakant, reikalas tamsus ir akivaizdžiai susijęs su rimtais „didelių žaidėjų“ interesais.