2025 m. sausio 14 d.

 

Lietuva oficialiai žengė į Euro Titaniko denį

6
Paskelbta: 2015-01-05 01:16 Autorius: ekspertai.eu

Tikrai ne kiekvieną dieną kas nors šoką į Titaniką po to, kai jis jau yra atsitrenkęs į aisbergą. Šiuo metu Lietuva daro būtent tai, tapdama 19-ąja euro zonos nare. Lietuviai, būkit atsargūs, žiūrėkit, kad atidarytos durys jūsų neprispaustų.

Reikia nepamiršti, kad euras yra puiki valiuta, kai jūs norite recesiją paversti į depresiją, tai valiuta, kuri visada buvo daug labiau politinis, nei ekonominis įrankis. Ironiška, kad politikai skatina naujas šalis stoti į euro zoną, o senąsias grasina iš jos išmesti ir taip nuskandinti visą laivą.

Lietuvos atveju politikai naudoja tris žodžius: „išsilaisvinkime nuo Rusijos“. Tai normalu, tokia Lietuvos viso šimtmečio istorija. Lietuva iškovojo nepriklausomybę 1918 m., kai Sovietinė Rusija pasirašė separatinę taikos sutartį su Vokietijos imperij. Nepriklausomybė buvo vėl prarasta 1940 m., kai nacistinė Vokietija ir TSRS pasidalino Europą. Lietuva vėl atgavo nepriklausomybę 1991 m., kai TSRS projektas atsidūrė šiukšlių dėžėje. Šios senos baimės vėl gyvos, Vladimirui Putinui vykdant agresyvią Rusijos užsienio politiką. Turbūt neatsitiktinai lietuvių parama eurui nuo 40% 2013m. išaugo iki 63% dabar, kai Rusija įsiveržė į Ukrainą.

Kitais žodžiais sakant, laisvė tikrai verta euro sukeltos ekonominės depresijos.

Žinoma, būtų gerai, kad bent jau taip viskas ir būtų. Lietuva susiejo savo valiuta su euru 2002 m. Tai reiškia, kad ji jau 12 metų importuoja eurozonos monetarinę politiką. Ir, beje, jiems tai baigėsi taip pat apgailėtinai, kaip ir kitoms Pabaltijo šalims. Lietuvoje įsisuko paskolų karuselė, biudžeto deficitas 2007 m. pasiekė 14%, bankai pakankamai pigiai teikė paskolas augančiai ekonomikai, tai sudarė sąlygas nekilnojamo turto burbului, kai būsto kainos šoko jei ne į stratosfera, tai žemesnius debesis pasiekė tikrai užtikrintai.

O tada Amerikoje griuvo Lehman Brothers ir staiga Lietuvai niekas nebenorėjo skolinti pinigų. Sprogo būsto paskolų ir kainų burbulas, tai itin skaudžiai paveikė visą šalies ekonomiką, itin krito gyventojų pajamos. Šie įvykiai paliko Lietuvai dvi galimybes: arba pamiršti viltį prisijungti prie euro zonos ir devalvuoti valiutą, arba įvesti griežtą taupymo programą ir mažinti atlyginimus. Dabar jums ekonomistai pasakys, kad lengviausias būdas išeiti iš krizės – devalvuoti valiutą – yra ir pats geriausias būdas. Taip yra todėl, kad tikite jūs tuo ar ne, bet žmonės itin nemėgsta, kai mažėja jų pajamos, todėl jums nieko kito nelieka, kaip tik juos atleisti.  Šių veiksmų nauda yra labai abejotina, nes žmonėms sunkiau mokėti paskolas, kurios vis tiek išlieka, nors atlygimai ženkliai sumažėja.

Tai nebuvo vadovėlinis atvejis, todėl, kad žmonės Lietuvoje daugumą paskolų turėjo eurais. O tai reiškė, kad devalvacija itin apsunkins paskolų mokėjimą, lygiai taip pat, kaip būtų apsunkinę ir atlyginimų mažėjimas. Taigi, pasirinkdami tarp blogo ir blogesnio, lietuviai pasirinko tai, kas juos artino su Europa ir tolino nuo Rusijos. Jie paliko savo valiutą surištą su euru ir drastiškai sumažino valstybės išlaidas. Šių veiksmų rezultatas – 17% bedarbystė, kuri nepaisant itin didelės emigracijos, vis tiek išlieka dviženkliu skaičiumi ir šiandien.

Lengva eurą nuvertinti: ekonominės prasmės jis neturi ir tik politikai jį palaiko gyvą. Taip yra todėl, kad, kaip minėjau anksčiau, euras yra popierinis monumentas taikai ir gerovei pokario Europai. Bet, atleiskit, jūs negalit maistui naudoti moralinio autoriteto. Žmonės tikrai nenorės ilgai būti alkani, net ir jei jie toliau nuogąstaus dėl Rusijos agresijos.  Žmonės nenorės būti alkani dėl „Europos idėjos“. Kiekvienam lietuviui, kuris veržiasi įšokti į Titaniką, yra graikas, kuris ieško plausto išsigelbėti.

Kitais žodžiais tariant, Europai reikia sugalvoti, kaip jai išsikapstyti iš depresijos, kuri yra  baisesnė nei 30-aisiais praėjusio amžiaus metais. Jai Europai tai nepavyks, euras bus toks pats amžinas, kaip Titanikas neskęstantis.

Šaltinis: washingtonpost.com

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
6. Mauras
(2015-01-05 19:57:17)
(91.187.161.153) Parašė:

kaip čia mandagiau išsireiškus apie straipsni..? demagogiškas pezalas...



5. Antanui
(2015-01-05 19:54:52)
(91.187.161.153) Parašė:

nu tu matai, Briukselis kaltas, kad lietuviški verslinykai kainas užkėlė...



4. Antanas
(2015-01-05 16:02:00)
(86.38.184.206) Parašė:

Gerb. Eropos centrinio banko prezidentui Marijui Dragis reikės ilgai kartoti per televizijos reklamą, giriant Lietuvą atsisakius dalies nepriklausomybės, kad mes būtume stipresni ES. Pagiria už krizės suvaldymą ( nepaskelbdamas ar nežinodamas, kad ta krizė buvo suvaldyta paiimant iš pensininkų dar sovietmečiu susitaupytas santaupas, nes Nepriklausomybės metais pensininkai kai kurie jau nedirbo.)Dabar kainas valdys ES. Prieš kelis mėnesius pirkau spausdintuvui kasetes mokėjau tą kainą, šiandieną pirkau, jau jos pabrangę net 20lt.-5.792E. Tik kelių mėn. skirtumas. Nesugebėjo bankininkas būti ponu Lietuvos banke, panoro būti vasalu ES, bet mes ne dėl tokių asmenybių norų ar ne norų stovėjome Sausio 13 krūtinėmis prieš okupanto tankus. Mus laisvės gynėjus kalbu už save, "išdavėte" neatsiklausę referendumu Tautos. Būtų nubalsuota už eurą, aš bent būčiau morališkai ramus su daugumos sprendimu?



3. to 1
(2015-01-05 14:19:17)
(198.27.87.138) Parašė:

gal vilkai? Na cia siaip, simboliskai, bet sis video parodo, kam reikalingi vilkai, kad viskas gamtoje yra tobula - relaksui: youtube.com/watch?v=QBioWi2Ez-s



2. Paprastas
(2015-01-05 10:17:49)
(88.118.179.138) Parašė:

Labai geras debilizmo pavyzdys, kaip gerai kada aplink daug tokių „ekonomistu“. Kiek galimybių „pasireikšti“ ir ... niekas neįtars kad šitas Matt O'Brien yra idiotas. Na, pirma apie „Titaniką“. „Titanikas“ yra ne euras, o ES(Protektorato teritorija). Tai visos valstybės senai įšoko į jį. O euras yra tik „triumas“, kas buvo pirmas „išradėjas“ tas užėmė viršutinį dalį, kas vėliau tas žemutinį(arčiau prie skylės, pro kur varosi „vanduo“). Bet kas pakišo „Titnanikui“ klaidinga kursą, kad jis atsimušė į rusišką ledkalnį? ... Amerika!... Antra, tai prie kuo čia „Lietuviai, būkit atsargūs...“? Jog pakliuvom į Protektoratą(kolonijinis režimas), ar vergai gali spręsti „atsargumo“ klausimus? Ne. Tai net ne vietinių vasalų reikalas, tai sprendžia Globėjas. Jis priverstinai kiša mus į „triumą“, kad išlyginti „laivą“, bei atlaisvinti denį (galimam pabėgimui). Taigi lietuviai puikia žinodami režimo norus, pradėjo paskolos imti eurais(kokią valiutą gausi atlyginimą, tokia ir skolinkęs). Be tuo „žmonės Lietuvoje daugumą paskolų turėjo eurais“, o jiems tiesiog buvo brukamas euras per ES „paramą“. O kiti galvojo: gal žlugs „euro zoną“, bankrotuos kreditoriai ir nereiks gražinti kreditus... Ir vėl bus „taloniukai“. Daba apie „ekonomiką“. Kad devalvuoti ar sanuoti reikia turėti savo laisvą (o ne „pririšta“) valiutą. Reikia turėti valstybinius bankus. Reikia turėti savo pramonę(nemažiau 70%), t.y. gaminti. O Lietuva nuo „nepriklausomybės“ nieko neturi. Tai apie ką čia šitas „ekonomistas“ kalba: „O tai reiškė, kad devalvacija itin apsunkins paskolų mokėjimą, lygiai taip pat, kaip būtų apsunkinę ir atlyginimų mažėjimas.“? ... Dar gražiau: „Lengva eurą nuvertinti: ekonominės prasmės jis neturi ir tik politikai jį palaiko gyvą.“ Na, o kokia dolerių spausdinimo ekonominė prasmė? ... Idiotas. Kiekviena valiuta(net „taloniukas“) yra ekonomikos „kraujas“, būtent jis padeda sukrauti mln. ir mlrd. ... O kas liečia istorijos yra grynas amerikietiškas melas: „Tai normalu, tokia Lietuvos viso šimtmečio istorija. Lietuva iškovojo nepriklausomybę 1918 m., kai Sovietinė Rusija pasirašė separatinę taikos sutartį su Vokietijos imperij.“ Kai „kai Sovietinė Rusija pasirašė separatinę taikos sutartį su Vokietijos imperiją“ , Lietuva atiteko Vokietijai(kolonija). 1918 m. kovo 23 d. Vokietija pirmoji pripažino atkurtą Lietuvos valstybę, bet priklausomą nuo Vokietijos (pagal 1917 12 11 Lietuvos Tarybos aktą). Ir tik Vokietijoje prasidėjus revoliucijai, 1918 m. lapkričio 2 d. Lietuvos Valstybės Taryba sustabdė liepos 11 nutarimą kviesti hercogą Urachą Lietuvos karaliumi ir paskelbė ,,Lietuvos Valstybės Laikinosios Konstitucijos pamatinius dėsnius” – pirmąją Lietuvos Konstituciją. 1918 m. lapkričio 6 d. Vilniuje PIRMĄ kartą iškelta Lietuvos trispalvė vėliava! Ir t.t.



1. Darijus
(2015-01-05 03:09:14)
(212.233.50.243) Parašė:

Lietuva pakeis Graikiją. O kas po to pakeis Lietuvą?



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras