Lietuvos kariuomenė pasipildė 2020 m. pradžioje pastatytomis dvejomis kareivinėmis bei štabo pastatu. Atidarytos kareivinės Rukloje ir Tauragės rajone bei štabo pastatas Radviliškyje suteikia daugiau nei 600 gyvenamųjų vietų kariams ir per 150 naujų administracinių darbo vietų.
Tai pirmosios kareivinės, kurios pastatytos po Lietuvos įstojimo į NATO 2004 metais.
„Kariuomenė šiuo metu išgyvena bene didžiausią modernizacijos etapą per 30 atkurtos Nepriklausomybės metų, ir infrastruktūros atnaujinimas - vienas svarbiausių kariuomenės prioritetų. Tai lemia ne tik būtinybė didinti kario tarnybos patrauklumą, bet ir užtikrinti, jog turima infrastruktūra prisidės prie kariuomenės kovinio parengimo stiprinimo”, - sako krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis.
Šiuo metu daugelyje Lietuvos kariuomenės dalinių kariai gyvena renovuotose ir šiuolaikiniams karių poreikiams pritaikytose, bet dar sovietmečiu statytose kareivinėse. Naujosios kareivinės – tai dar vienas svarbus žingsnis modernizuojant Lietuvos kariuoemnę ir pereinant prie XXI a kariuomenės kokybės ir taip užtikrinant karių tarnybai ir buičiai reikalingas sąlygas.
Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio pėstininkų batalione, Tauragės rajone, 200 nuolatinės privalomosios pradinės ir profesinės karo tarnybos karių įsikūrė dar šį pavasarį, prireikus, jose galės apsigyventi ir sąjungininkų kariai. Pastate yra įrengtos miegamosios ir administracinės patalpos, ateityje planuojama čia įrengti ir sporto kompleksą. Šios kareivinės yra pirmosios, kurios pastatytos po Lietuvos įstojimo į NATO 2004 metais.
Kitas brigadai „Žemaitija“ priklausantis vienetas taip pat atšventė įkurtuves - Radviliškyje dislokuotas kunigaikščio Margirio pėstininkų bataliono štabas įsikėlė į naujas patalpas - jų reikmėms įkurta apie 100 darbo vietų, kurios įrengtos moduliniuose ir kilnojamuosiuose statiniuose.
Tuo tarpu Rukloje, Lietuvos didžiojo etmono Jonušo Radvilos pulko teritorijoje, duris atvėrė naujos kareivinės, skirtos Kunigaikščio Vaidoto mechanizuotojo pėstininkų bataliono kariams. Šiose trijų aukštų kareivinėse gyvena per 400 karių. Čia taip pat karių patogumui įrengtos darbo ir mokymosi patalpos, nauja karių sporto ir laisvalaikio infrastruktūra.
Dviejų naujų kareivinių ir štabo pastato investicijos siekia 9,4 mln. eurų. Siekiant mažinti eksploatacijos kaštus, kareivinės atitinka A+ ir A energinio naudingumo klasės reikalavimus.
Rengiant kareivinių projektus, o vėliau juos įgyvendinant dalyvavo įvairios Lietuvos statybų bendrovės.
Be to, stiprindama Lietuvos kariuomenės pajėgumus bei siekdama užtikrinti fizinę infrastruktūrą plečiamų Lietuvos kariuomenės kovinių pajėgumų nuolatiniam dislokavimui, Krašto apsaugos ministerija yra pradėjusi vystyti ir strateginį projektą – pasitelkus viešojo ir privataus sektorių partnerystę per kelerius metus planuojama Šiaulių mieste, Šilalės rajone ir Rokantiškėse (Vilniaus r.) pastatyti tris karinius miestelius su naujomis kareivinėmis ir kita reikiama karine infrastruktūra.
Krašto apsaugos ministerija privataus partnerio atranką šiems projektams įgyvendinti paskelbė 2019 m. kovą. Priklausomai nuo pirkimų proceso eigos, galutinius dalyvių pasiūlymus planuojama gauti rugpjūčio pabaigoje, o laimėtoją numatoma paskelbti 2020 m. IV ketvirtį.
Įgyvendinant šį projektą, iki 2023 metų bus sukurta visiškai nauja karinė infrastruktūra trims Lietuvos kariuomenės bataliono dydžio vienetams, kuriame įsikurs maždaug 3000 karių. ŠVisuose trijuose naujuosiuose kariniuose miesteliuose bus pastatytos kareivinės, veiks valgyklos, sporto ir laisvalaikio patalpos, medicinos punktai, remonto dirbtuvės ir visi kiti karinei infrastruktūrai reikalingi objektai.
Šaltinis: KAM