Kitais metais planuojamas pirmojo lietuviško palydovo į kosmosą paleidimas. Jį planuojama paleisti iš kosminės stoties Japonijoje.
Tikimasi, kad kiek daugiau nei kilogramą sversiantis palydovas padės Lietuvai pralaužti ledus kosmoso rinkoje, duos naudos mokslui bei šalies pramonei.
Pirmasis į kosmosą besiruošiantis lietuviškas palydovas telpa kuprinėje. Jis bus kubo formos, jo sienelės vos 10 centimetrų, o svers jis 1,3 kilogramo. „Dabar mes kuriame palydovo smegenis, kurie turi tilpti į palydovo elektronikos dėžutę. Tai yra daugiausiai laiko atimantis procesas“, - sakė vienas iš palydovo kūrėjų Laurynas Mačiulis.
Pirmąjį lietuvišką palydovą kūrėjai į kosmosą ketina paleisti kitų metų vasarą. Jis turėtų skrieti 400 kilometrų aukštyje, 8 kilometrų per sekundę greičiu, o kosmosą turėtų pasiekti iš Japonijos. „Japonų raketa nuskraidins mūsų palydovą į tarptautinę kosminę stotį, o ten astronautas jį sumontuos ant robotinės rankos ir pastaroji palydovą išmes į orbitą. Jis ten skries apie 6 mėnesius“, - kalbėjo kitas palydovo kūrėjas Vytenis Buzas. Per šį laiką kūrėjai nuolat stebės, kaip palydovas elgiasi kosmose, kaip veikia lietuviški saulės elementai bei kosminė navigacija. Tikimasi iš 400 kilometrų aukščio nufotografuoti kosminę stotį, Žemę, o jei pavyks ir Lietuvą. „Tai bus toks simbolinis ledo pralaužimas Lietuvai šitoje srityje. Mes visi draugiškai dirbdami parodysime, kad galime šitą dalyką padaryti ir, kad tas kosmosas nėra jau toks kosmosas, kaip galbūt visuomenėje yra tokie stereotipai nusistovėję. Kitas dalykas, padarysime kelis mokslinius ir inžinerinius eksperimentus. Tai reiškia, jog bus nauda mokslui ir, aišku, laikui bėgant iš to išsivystys pramonė“, - džiaugėsi V. Buzas.
Anot Lietuvos kosmoso asociacijos direktoriaus Vidmanto Tomkaus, lietuviai dar tarybiniais metais kūrė komponentus į kosmosą kilusiems didelių kompanijų palydovams, tačiau į tokį aukštį ketinamas paleisti tikras lietuviškas palydovas – pirmasis.
Pirmąjį lietuvišką palydovą kuria bent 10 specialistų, tačiau komanda nuolat didėja. Jeigu jis bus sėkmingai paleistas į kosmosą, kelionę ir gyvenimą pabaigs po pusmečio sudegdamas.
"Lietuvos ryto tv" inf.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]