Užsienių reikalų komitetas, dalyvaujant Ukrainos ambasadoriui Lietuvoje Volodymyrui Jacenkivskiui ir užsienio reikalų ministrui Linui Linkevičiui, aptarė Rusijos institucijų vykdomus Ukrainos piliečių žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių pažeidimus, politiškai motyvuotą Ukrainos piliečių persekiojimą, juos neteisėtai sulaikant ir kalinant Rusijos Federacijos ir jos okupuoto Krymo teritorijoje.
Ukrainos duomenimis, šiuo metu Rusijos Federacijos teritorijoje dėl politinių priežasčių yra kalinamas 31 Ukrainos pilietis: 15 – Rusijos okupuotame Kryme, 16 – Rusijos Federacijoje. Ukrainos diplomatines pastangas dėl savo piliečių išlaisvinimo ypač apsunkina Rusijos sprendimai rengti teismo procesus atokiuose Rusijos Federacijos regionuose, (pvz. Jakutijoje), kad apsunkintų konsulinės pagalbos suteikimą bei tarptautinį teismų procesų stebėjimą. 15 Rusijos Federacijos teritorijoje sulaikytų asmenų jau nuteisti įvairiomis įkalinimo bausmėmis nuo 3,5 iki 22,5 metų nelaisvės, vienam taikomas ikiteisminis tyrimas. Tuo tarpu dauguma Rusijos okupuotame Kryme sulaikytų Ukrainos piliečių, dėl kurių vyksta ikiteisminis ar teisminis tyrimas, yra Krymo totoriai, dalis jų – aktyvūs totorių bendruomenės Kryme nariai. Nepaisant tarptautinės bendruomenės raginimų, Rusija atsisako į jos aneksuotą Krymo regioną įsileisti tarptautinių žmogaus stebėjimo misijų atstovus. Šiuos Rusijos veiksmus griežtai kritikuoja tiek Jungtinių Tautų vyriausiasis žmogaus teisių komisaras, tiek ir Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje 2016 m pabaigoje priimta rezoliucija dėl žmogaus teisių situacijos Kryme (Ukraina).
Užsienio reikalų komitetas, išreikšdamas savo poziciją šiuo klausimu, priėmė pareiškimą „Dėl Rusijos Federacijos institucijų vykdomų Ukrainos piliečių žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių pažeidimų, susijusių su jų neteisėtu persekiojimu ir kalinimu“, kuriame pabrėžė, kad tokie veiksmai yra nesuderinami su Rusijos prisiimtais įsipareigojimais pagal tarptautinę teisę. Komitetas paragino nedelsiant sustabdyti politiškai motyvuotą Ukrainos piliečių persekiojimą, nedelsiant ir besąlygiškai išlaisvinti visus neteisėtai kalinamus Ukrainos piliečius ir sudaryti jiems sąlygas grįžti į Tėvynę.
Komitetas kreipėsi į tarptautines organizacijas, ES ir NATO valstybių parlamentus, ragindamas juos atsakingai įvertinti Rusijos Federacijos vykdomus žmogaus teisių pažeidimus ir didinti spaudimą, siekiant užtikrinti, kad Rusijos Federacija laikytųsi savo tarptautinių įsipareigojimų.
Šaltinis: lrs.lt