2025 m. sausio 16 d.

 

Lietuvoje vagiamas net asfaltas (Vagystė kaip socialinis reiškinys)

19
Paskelbta: 2018-02-01 10:12 Autorius: Michailas Bugakovas

Tikriausiai žmonės vogė visais laikais. Gal tik išskyrus pirmykštę bendruomeninę santvarką, kai dar nebuvo privačios nuosavybės ir atskiras individas buvo visiškai ištirpintas bendruose reikaluose. Tokiomis sąlygomis vogti iš bendruomenės reiškė faktiškai vogti iš savęs.

Dar XVIII amžiuje prancūzų filosofas - švietėjas Ž. Ž. Ruso yra išreiškęs tokią mintį: kas pirmasis atsitvėrė žemės sklypą ir pasakė tai „ mano“ ir surado pakankamą kiekį naivuolių, kurie jam patikėjo, - tas ir buvo visų žmonijos nelaimių pradininkas, nes žemė ir visi jos turtai priklauso visiems. Po to ir prasidėjo įvairiausių nusikaltimų era. Reali gyvenimiškoji žmonių būtis pasirodė stipresnė nei krikščioniškos moralės principai draudžiantys vogti. Kiek vėliau anarchizmo teorijos pradininkas Ž. Prudonas suformulavo savo „geležinį“ postulatą: „nuosavybė – tai vagystė“.

Mūsų įvairūs „ekspertai ir analitikai“, o taip pat kai kurie politikai ir vienas kitas verslo magnatas, vos ne visas nepriklausomos Lietuvos bėdas bando kildinti iš tarybinių laikų. Taip pat ir vagystes. Nors tarybinis socializmas buvo grindžiamas valstybine visuomenine nuosavybės forma, bet vagystės iš tikrųjų egzistavo. Pagrindinė tarybinio socializmo problema buvo ta, kad per visą TSRS egzistavimo laikotarpį taip ir nebuvo surastas veiksmingas mechanizmas, kaip sujungti visuomeninę nuosavybę ir individualius žmonių interesus. Iš čia atsirado „nesavo“ nuosavybės fenomenas bei darbuotojų „šeimyniškumo“ jausmo praradimas.

Šiandien naujojo socializmo teoretikai tokį mechanizmą jau surado. Paradoksas, bet jis susikūrė dabartinio kapitalizmo sąlygomis ir jo teorinį pagrindimą galima surasti atidžiau perskaičius K. Markso kūrinius, daugiau įsigilinus į jo turiningą dialektinę mintį apie „individualizuotą visuomeninę nuosavybę“. Visuomeninės nuosavybės privalumus ir individualų materialinį interesą galima sujungti per akcijas, kooperaciją, smulkų ir vidutinį verslą, projektinį darbą, autorines sutartis, kokybės grupes, savivaldos asociacijas, visuomenines organizacijas ir kitas šiuolaikiškos visuomeninės ir gamybinės vadybos formas. Šiam reikalui tinkamai pasitarnauja ir dabartinės informacinės technologijos.

Kaip teigė kitas marksizmo klasikas V. Leninas: materialinę - techninę socializmo bazę yra paruošusi imperialistinė kapitalizmo stadija. Deja, kapitalizmo sąlygomis šis ekonomikos individualizavimo mechanizmas visiškai neapsaugo sistemos nuo vagysčių ir grobstymų būtent todėl, kad yra orientuotas į privačios nuosavybės efektyvumo didinimą. Jeigu tarybiniame socializme visuomeninė nuosavybė buvo suvokiama dažnai kaip „niekieno“, tai kapitalizmo tikrovėje privati nuosavybė suprantama kaip svetima, kaip ‘kažkieno“, bet ne mano. Čia dar svarbu suvokti, kad privati nuosavybė – tai ne dantų šepetukas ir ne nuosavas automobilis. Tai gamybos priemonės.

Kadangi tarybiniais laikais panašaus mechanizmo dar nebuvo, žmonės valstybinę - visuomeninę nuosavybę nesuvokdavo kaip savo asmeninę. Todėl neretai ir vogdavo iš valstybės, paslapčia „išsinešdami“ iš fabrikų, gamyklų, kolūkių, dirbtuvių ar įstaigų įvairią smulkią produkciją.

Kita vertus, tai nebuvo toks masiškas reiškinys, kaip šiandien teigia įvairaus plauko tarybinio laikotarpio mitologizatoriai. Kiekviename tarybinio liaudies ūkio objekte ir sumoje visoje visuomenėje vagių buvo mažuma.

Kapitalistinėje Lietuvoje kita situacija. Čia dominuoja privati nuosavybė ir konstituciškai įtvirtintas privačios nuosavybės „šventumas“. Smulkmeniškos vagystės vyksta dažniausiai iš oligopolinių prekybos centrų, kuriuose kruopščiai dirba apsauga ir dažniausiai vagišiai būna pagauti vietoje, nesukeliant dėl to didelio triukšmo. Dėl stambaus masto vagysčių kitas reikalas. Kadangi pati valstybė mūsuose faktiškai yra privati kapitalo valda, todėl ir vagystė mūsų visuomenėje yra įgavusi „prichvatizuoto“ privatizavimo, valstybinio reketo bei turtinių-piniginių spekuliacijų pavidalą. Pagal ES statistikos standartus vagystės kaip tik ir priskiriamos nusikaltimams nuosavybei.

Įvairiomis formomis ir mastais vagiami faktiškai visi nuosavybiniai turtai: biudžeto ir ES struktūrinių fondų lėšos, žemė, vandens telkiniai, miškai, žaliavos, įranga, detalės, prekės, bankai, viešbučiai, mokesčiai, elektra bei kitos komunalinės paslaugos, žmonės bei jų asmeniniai duomenys. Vagiamas kilnojamas ir nekilnojamas turtas. Kauno bendrovė „Autokasta“ įsigudrino net 3810 tonų nefrezuoto asfalto pavogti. Vagia vieni iš kitų: ir valstybė, ir verslas, ir darbuotojai, ir namų ūkiai. Vagia individualūs asmenys ir žmonių grupės. Vagia mažmenines prekes ir urmu. Vagia realioje ir virtualioje erdvėje. Klesti Lietuvoje ir „inteligentiška“ vagystės forma - plagiatas. Oficialios statistikos duomenimis, vagystės pastaraisiais metais mūsų šalyje sudaro apie pusę visų užregistruotų nusikalstamų veikų.

Kuo iš esmės skiriasi vagystė tarybiniais ir dabartiniais laikais?

- Tarybiniais laikais, vaizdžiai kalbant, vogdavo „maišais ir kibirais“, dabar - „vagonais ir cisternomis“. Vagysčių mastai tiesiog nepalyginami. Tarybinėje visuomenėje dominavo smulkios paprastų ir pavienių žmonių vagystės. Dabar dažniausiai vagiama didmeniniu mastu, grupėmis ir grupuotėmis, prisidengus įvairių firmų ir korporacijų ar valstybinių institucijų „stogu“. Kai kurios akcinės bendrovės vis daugiau panašėja į mafijozines reketininkų organizacijas. Sąžiningas ir atsakingas verslas nepriklausomoje Lietuvoje ne taisyklė, o išimtis.

- Tarybiniais laikais vagystės elitiniuose sluoksnose buvo itin retas reiškinys ir apsivogę valstybės tarnautojai buvo baudžiami griežčiau nei eiliniai piliečiai. Dabartinėje Lietuvoje dažniausiai vagiama pasinaudojant savo tarnybine ar elitine padėtimi ir rimtesnės bausmės už tai išvengiama. Valdininkus ir politikus liečiančios rezonansinės teisminės bylos vilkinamos iki senaties termino. Stambiausios vagystės valstybiniame sektoriuje net nevadinamos vagystėmis, o tiesiog turto iššvaistymu, už kurį numatyta tik minimali arba administracinė atsakomybė.

- Tarybiniais laikais už smulkią vagystę galima buvo patekti į kalėjimą. Dabartinėje Lietuvoje už stambias aferas - į elitą. Kiek yra kilę įvairių skandalų dėl neskaidrių sandorių bei viešųjų ir privačiųjų interesų supainiojimo mūsų politikų ir valdininkų tarpe? Dėl jų įvairiaspalvės praeities ir dabarties? Deja, visi jie dažniausiai pasibaigia dozuotais žiniasklaidos paviešinimais ir švelniais kolegų pagrūmojimais. Tarybų Lietuvoje apsivogęs politikas iš politikos buvo šalinamas visiems laikams. Vagystės faktas reiškė jo karjeros pabaigą. Dabartinėje Lietuvoje vagystės, ypač stambios, neretai politizuojamos, o vagis-politikas įgauna kankinio aureolę ir tai net suteikia jam papildomą karjerinį postūmį.

Apibendrinant galima teigti, kad tarybiniais laikais mažuma vogdavo iš daugumos. Dabar gi visi vagia iš visų. Prie šių skirtumų ženkliai prisideda ir ideologiniai skirtumai. Anais laikais visa švietimo ideologija bei žiniasklaida buvo orientuota į sąžiningo darbo, visapusiško asmenybės tobulėjimo, dvasinių-kultūrinių vertybių dominavimo žmogaus gyvensenoje ugdymą. Dabar iš visų teleekkranų ir interneto portalų laisvai liejasi piniginio totalitarizmo ideologija, propaguojamos besaikio vartojimo ir staigaus praturtėjimo idėjos.

Privačia nuosavybe pagrįstos santvarkos pagrindą sudaro pagal „užgrobiamosios teisės“ (Markso terminas) principą pridėtinės vertės pasisavinimas, kuris iš esmės yra kriminalinis nusikaltimas valstybiniu mastu. Prie viso to dar prisidėjo ir nacionaliniai lietuviško privatizavimo ypatumai. Kaip žinia, po nepriklausomybės paskelbimo dalis valstybinių įmonių buvo nustekentos ir parduotos už centus, o kitos atiteko „saviems“ buvusiems komunistiniams ir sąjūdistiniams nomenklatūrininkams už taip vadinamą „sutartinę“ kainą. Privatizavimas Lietuvoje faktiškai buvo stambaus masto vagystė.

Kriminalinėje visuomenėje ir gyvenimas tampa pusiau kriminalinis.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
19. zuzis
(2018-02-07 07:27:36)
(195.12.167.250) Parašė:

"Lageryje termino "vogti" kaip ir nebuvo. Vagis buvo tas, kas pavogė duonos plutą, griežtį ar dar ką. O tas kas vogė didesniais mastais, buvo jau ne vagis, o organizatorius. Už vagystę lageryje buvo baudžiama, organizacija toleruojama" B. Sruoga, "Dievų miškas". Nagi, kas pasikeitė?



18. vagis vagiui vagis?
(2018-02-02 19:40:21)
(92.243.166.42) Parašė:

„Liberalų sąjūdis visuomet pasisakė už skaidrią politiką. Todėl teiksime visą būtiną pagalbą teisėsaugos institucijoms, kad jų vykdomas tyrimas būtų užbaigtas kuo galima greičiau“, - pranešime spaudai teigė Liberalų sąjūdžio vicepirmininkas Gintaras Steponavičius. Taip, tai tas pats G.Steponavičius, kuris prastūmė Seime įstatymą, pagal kurį "VP Market" susigražino iš valstybės 76 mln. litų PVM. O sugrąžino pinigus tai D.Grybauskaitė, kuri tuo metu dirbo finansų ministre. Be žodžių...



17. Donda >Dzūkas
(2018-02-02 01:03:47)
(88.222.157.52) Parašė:

Galima nesutikti su kai kuriais teiginiais,įvyniotais į misticizmo vatą, bet branduolys su SVEIKU protu nesikerta. Сидоров Г.А. — «Рок возомнивших себя Богами» (скачать)



16. Dzukas > 15. Donda
(2018-02-02 00:50:41)
(93.100.87.209) Parašė:

Dekavoju taipogi ir tamstai uz vertinima, nors visiskai rimtai tvirtinu - tokia ten ir verte tu mano komentaru. Gyvenime tikrai teko daug ko patirti ir pajusti, todel nenesioju "roziniu" akiniu. Ka zinau, tuo dalinuosi ir nieko nebandau itikinti, kad esu paskutine instsncija. Visada atviras isklausyti kita nuomone, bet aiskia ir suprantama nuomone. Tiek to, zinau mes nugalesim... ne "siandien", tai "rytoj". :DDDD Kitaip buti negali, kitaip zmonijai galas.



15. Donda >13. Dzukas > 12. Donda
(2018-02-02 00:26:57)
(88.222.157.52) Parašė:

Ačiū jums. Nors tamstos komentarai daug vertingesni. Matosi gyvenimo vėtyto žmogaus patirtis.



14. Donda >11. stasys
(2018-02-02 00:07:13)
(88.222.157.52) Parašė:

Ne mano būdui kuklintis prieš degeneratus, mėgstu atmatas įvardinti be idiotiškos politkorektiškumo širmos, tad tavo "leidimą" nesikuklinti pasilaikyk savo gimnazistėm. Pigias tavo mintis matau kiaurai, tad tavo teisinimąsis, jog "akcentas buvo padėtas kitur" panašus į sukčiaujančio žaidime "laivai" mokinuko pasiteisinimą.



13. Dzukas > 12. Donda
(2018-02-01 23:59:55)
(93.100.87.209) Parašė:

Malonu skaityti, kai zmogus supranta apie ka kalba. Dekui.



12. Donda
(2018-02-01 23:50:49)
(88.222.157.52) Parašė:

Nors Kinsey ir buvo iškrypelis-pedofilas, jam pakako drąsos išvystyti teoriją, jog visuomenė susideda iš trijų kiekybiškai maždaug vienodų sluoksnių- normalių žmoniu, degeneratų ir latentų- tų, kuriuos galima patraukti i normalių arba degeneratų pusę. Todėl šalyse, kur vyrauja liberastinė- demokratinė santvarka, į valdžia kopia degeneratai, turintys tik vieną – valdžios ir pinigų geismą, kompensuojantį degradavusias jų moralines vertybes, kuo galima įsitikinti, paskaičius „demokratinių“ šalių valdytojų biografijas. Garbė, dora,patriotizmas- jiems tik ciniškas instrumentas, siekiant savo tikslo- valdžios, ką gana tiksliai apibūdino išmanantis savo reikalą J.Franklinas: „Patriotizmas- paskutinė niekšų prieglauda“, kitaip tariant, kai tarpusavio „razborkėse“ pritrūksta jėgų, laimi tas, kuris pirmas sugeba tautą įtikinti, jog jis- tikrasis rūpintojas liaudies reikalais. Kad įsitvirtinti valdžioje, pagal Kinsį, degeneratai (sodomitai, pedofilai, prostitutės ar slaptų masonų ložių statytiniai ), stengiasi latentinės dalies pagalba įgyti daugumą, švietimo sistemą ir informacijos priemones paverčiant debilinimo priemonėmis ir normaliąją visuomenės dalį paliekant mažumoje, kitaip tariant ignoruojant sveiką protą. Dažniausia tokių „valstybių“ vadovai būna marionetės-vasalai, mainais dėl savo iškrypėliškų siekių valdomi iš vieno jėgos centro. Tautų vadais jie tapti negali, nes jie –tik valdytojai, ne vadai. Vadas- tai asmuo, gebantis vesti i tikslą, o tam pradžiai reikalinga valstybės vystymo koncepcija, arba strateginis planas, kaip lipti iš duobės ir vystytis toliau. Šalys, turinčios nuomonę apie savo ateitį, globaliam liberastiniam valdytojui- neparanki kliūtis jas užvaldyti, todėl VADAI, turintys savo šalies viziją, by default apšaukiami diktatoriais. Nors iš istorijos žinoma, jog šalį iš liūno gali išvesti būtent tik stiprus diktatorius, turintis liaudies paramą. Romos imperiją jos krizių laikais gelbėjo būtent diktatoriai, palikdami demokratijai laisvus nuo krizių laikotarpius. Dermokratija su savo nuomonių pliuralizmu ir nesibaigiančiais ginčais „kas kaltas“ šaliai sunkiais atvejais padeda tiek, kiek akmuo ant kaklo. Būtent šalyje, kur buvo taip vadinama „diktatūra“, kol nebuvo pirmosios „perestroikos“, įvykdytos užsimaskavusio trockisto Chruščiovo , buvo sveikosios visuomenės dalies valdžia, išvysčiusi švietimą iki pasaulinio lygio tam, kad įjungti į visuomenę ir latentinę jos dalį, paliekant degeneratus nuošalėje, nes karjeros liftu galėjo naudotis tik visuomenės pritarimą turintys asmenys. Nenuostabu, jog visuomenės neapykanta degeneratams toj šaly išlikusi iki šiol, nors nuo jos griovimo pradžios jau praėjo beveik 65 metai.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras