„Lietuva, dvidešimt penktaisiais metais po nepriklausomybės paskelbimo, gali vėl didžiuotis savo ryžtu, drąsa ir politine valia. Suskystintųjų gamtinių dujų terminalas yra svarbus strateginis projektas ir visos valstybės laimėjimas. Tai ne tik energetinė nepriklausomybė, tai ir politinė laisvė. Daugiau niekas negalės mums diktuoti dujų kainos ar pirkti mūsų politinės valios.“
Prezidentė Dalia Grybauskaitė
Dalis iš būrio apdovanotųjų „Už nuopelnus Lietuvai“, po sėkmingo, nors ir ne iki galo užbaigto SGD projekto įgyvendinimą. Nuotr. tv3.lt |
Energetikos ministerija pasiūlė suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) perteklių parduoti už rinkos kainą, o skirtumą tarp jos ir realios įsigijimo kainos užkrauti ant visų vartotojų pečių. Esą „tai pribloškė energetikos specialistus ir sutrikdė verslininkus“, skelbia portalas lrytas.lt.
Pasak leidinio, „SGD terminalas, nors būtinas dėl politinių priežasčių, yra nuostolingas ūkiniu atžvilgiu“.
„Specialistai ne kartą įspėjo, kad terminalas per didelis ir tokio dujų kiekio Lietuvai nereikia, o parduoti perteklių bus nuostolinga dėl rinkos sąlygų“, - rašoma publikacijoje.
Pranešama, kad dabar Energetikos ministerijos siūlomas pajėgumų modelis numato, kad terminalui dujas iš norvegų bendrovės „Statoil“ perkanti Lietuvos įmonė „Litgas“ perteklių galėtų parduoti užsienio rinkoje.
Tik norvegiškos dujos būtų parduodamos už rinkos kainą, kuri gali būti mažesnė už įsigijimo. Todėl kainų skirtumą dengtų visi gamtinių dujų vartotojai, net ir tie kuriems didžioji šilumos dalis gaminama naudojant biokurą.
„Paprastai tariant, jei brangiai pirkusi norvegiškas dujas „Litgas“ jas parduos pigiau (rinkos kaina) užsienio valstybei, užsienietis trins iš džiaugsmo rankas, o kainų skirtumą iš savo kišenės Lietuvoje dengs ir namus šildanti šeima, ir didelė gamykla“, - rašo lrytas.lt.
Situacija nėra patenkintas Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) direktoriaus pavaduotojas Vidmantas Jankauskas. Pasak jo, „toks modelis veikiau padidins, o ne sumažins dujų kainą, kaip žada Vyriausybė“.
„Kai buvo statomas terminalas, buvo tikinama, esą turėsime rinką, galėsime pasirinkti, iš kur pirkti dujas. O nutiko taip, kad nėra jokio pasirinkimo: jei teks pirkti tik brangias dujas, tai jas ir pirksime“, – skundėsi V. Jankauskas.
Ministerija taip pat pasiūlė SGD terminalo operatoriui pasiskolinti finansų rinkoje 300 mln. eurų, kuriais būtų dengiamos terminalui išlaikyti būtinos sąnaudos ir po 10 metų išpirktas terminalo laivas „Independence“.
Energetikos ministras ir prezidentė apdovanojimų šventės „Už nuopelnus Lietuvai“ metu. Nuotr. tv3.lt |
Straipsnyje teigiama, kad „toks energetikos ministro Roko Masiulio sumanymas ne gudresnis už girtuoklio, kuris pasiima paskolą iš greitųjų kreditų bankelio puotai surengti, o grąžinti skolą palieka vaikams ir anūkams“.
Nurodoma, kad „kitaip elgiasi Norvegija, kuri dalį pelno už brangiai parduotas dujas (taip pat ir Lietuvai) atideda juodai dienai, kaupdama specialų fondą“.
Ekspertai.eu primena, kad dar š. m. birželio pabaigoje prezidentė Dalia Grybauskaitė atidarydama aukšto lygio energetikos forumą „Europos Energetikos sąjungos link“ sakydama atidarymo kalbą pabrėžė, jog energetinis saugumas yra kertinis realios šalies nepriklausomybės ir laisvės elementas.
„Prieš 25 metus Lietuva atkūrė savo nepriklausomą valstybę. Po 14 metų mes tapome ES ir NATO nariais. O vos prieš keletą mėnesių mes pasistatėme SGD terminalą, kuris mums užtikrino nepriklausomybę nuo bet kokio šantažo dujų kainomis ar grąsinimų nutraukti jų tiekimą“, - informavo prezidentė.
Lietuvos vadovė taip pat atkreipė dėmesį, kad šiuo metu pagrindinis iššūkis tvaraus ES energetiko sektoriaus raidai, o Klaipėdos SGD terminalas yra svarbus Baltijos jūros regione.
Keli įdomesni faktai
Kiek iš viso Lietuvai kainavo Pietų Korėjoje pastatytas „Independence“ (vokiškai „Unabhängigkeit“) – valstybės paslaptis. Žinoma tik tai, kad Lietuva laivo savininkui – Norvegijos kompanijai „Hoegh LNG“ – už dujų saugyklos nuomą 10 metų iš eilės įsipareigojo mokėti po pusę milijono litų kasdien.
Nors terminalo statyba iki šiol nebaigta – nenutiestas vamzdis marių dugnu – Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė padėkojo visiems už sėkmingai užbaigtą projektą.
Prezidentė Dalia Grybauskaitė projekto vykdytojams ir organizatoriams „už sėkmingų valstybės strateginių projektų įgyvendinimą“ įteikė valstybinius apdovanojimus, kurių nusipelnė: premjeras A. Butkevičius, konservatorius Andrius Kubilius, užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, energetikos ministras Rokas Masiulis, buvęs energetikos ministras Arvydas Sekmokas bei kiti iškilūs asmenys.
Pasak prezidentės, įtvirtintos partnerystės pavyzdys – SGD terminalas – svarbus strateginis projektas Lietuvai ir visam Baltijos regionui, o laivas „Independence“ (vokiškai „Unabhängigkeit“) tapo mūsų energetinės laisvės ledlaužiu.
„Jau dabar šio terminalo dujas gali paimti tiek Latvijos, tiek Estijos vartotojai. <...> Žiūrėsime, kaip išsivystys šis susidomėjimas per ateinančius metus“, – yra informavęs energetikos ministras R. Masiulis.
Tačiau Latvija jau pareiškė, kad dujų iš Lietuvos nepirks. O estai informavo, kad susitarė dėl bendros dujų rinkos su suomiais, todėl brangių lietuviškų dujų jiems irgi nereikės.
Keli susiję:
Dar viena Lietuvos sėkmė: šiuo metu finansų rinkose skolintis yra labai palanki situacija
Prezidentė: SGD terminalas mums užtikrino nepriklausomybę nuo bet kokio šantažo dujų kainomis
Prezidentės patarėjas: „SGD terminalas svarbesnis negu Būtingės“
Prezidentė: JAV skalūnų dujos Europoje – po kelerių metų
Nors SGD terminalo statybos darbai nebaigti, Seimo pirmininkė padėkojo sėkmingai užbaigus projektą
P. S. Legendinis VIDEO skirtas Lietuvos teritorijoje gyvenantiems aborigenams (čiabuviams):
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]