Verslo santykiai su JAV turi daugiausiai perspektyvos plėtotis ir daryti įtaką šalių tarpusavio santykiams, sako prezidentės Dalios Grybauskaitės patarėja užsienio politikos klausimais Jovita Neliupšienė.
„Kai sudaromos tokios verslo tarybos, visų pirma kalbame apie prekybinių ir ekonominių santykių skatinimą tarp dviejų valstybių ir, nepaisant Lietuvos bei JAV skirtumų – dydžio, ekonomikos ir kitų parametrų prasme, iš tiesų verslo santykiai turi daugiausiai perspektyvos plėtotis ir būti skatinami, keistis, daryti įtaką mūsų šalių tarpusavio santykiams“, – sakė J. Neliupšienė.
Ji pabrėžė, kad per savaitgalį vykusį prezidentės D. Grybauskaitės vizitą įkurtai Lietuvos ir JAV verslo tarybai priklauso garsios kompanijos: „Western Union“, „Exelon Generation“, „Chevron“, „Fluor“, „Thermo Fisher Scientific“, „Strategic Staffing Solutions“, „Phillip Morris“, „Maersk Line ltd“.
Prezidentės D. Grybauskaitės patarėja užsienio politikos klausimais Jovita Neliupšienė |
„Šita taryba yra išskirtinė, nes tai retas atvejis, kad JAV sudarytų tokią tarybą. Yra tik dvi valstybės, su kuriomis tokios tarybos sukurtos“, – sakė prezidentės patarėja.
„Žinių radijo“, „ekspertai.eu“ inf.
Prezidentės patarėjos žinia apie naujai įsteigtą „Lietuvos ir JAV verslo tarybą“ labai įdomi ir intriguojanti keliais aspektais.
Pirmiausia krinta į akis pranešimo abstraktumas. Nenurodyti juridiniai subjektai, kas tą Tarybą įsteigė, nenurodyta, kada ją įsteigė, kaip nenurodyta ir vieta bei laikas, kada šis didingas susitikimas vyko.
Taip pat nenurodyta, kokiu lygiu ir su kokiais įgaliojimais buvo atstovaujamos garsiosios JAV verslo kompanijos.
Jei idėja steigti tokią asociaciją buvo brandinama iš anksto, tai kodėl nevyko jokie parengiamieji darbai su Lietuvos verslo konfederacija ir kodėl jos atstovai nedalyvavo steigiamajame Tarybos susitikime?
Dienraštis 15 min. gegužės 17 dieną išplatino taip pat gana abstrakčią informaciją apie šį susitikimą. Naujo sužinome tik tai, kad tarybai priklauso mūsų šalyje investuojančios JAV kompanijos: „Western Union“, „Exelon Generation“, „Chevron“, „Fluor“, „Thermo Fisher Scientific“, „Strategic Staffing Solutions“, „Phillip Morris“, „Maersk Line ltd“.
Klausimas, kas juos ten visus sukvietė ir kas iniciavo Tarybos steigimą? Kyla įtarimas, kad šio sambūrio iniciatyva galėjo kilti Chevrono lobistams, kurie de facto Lietuvoje dar nėra įsitvirtinę ir labai agresyviai braunasi.
Tuomet labai suprantamas ir scenarijus imituoti kažkokią staigiai įkurtą Tarybą su kitais JAV investuotojais, kurie į ekonominę dykrą ant Baltijos jūros kranto neva pritrauks dar ir kitų „mecenatų“ iš JAV.
Tą įtarimą sustiprina ir Prezidentės pasakymas, kad bus ieškoma galimybių iš JAV pirkti dvigubai pigesnių skalūnų dujų. Gryniausias akių muilinimas, kai pati puikiai supranta, jog dujų JAV neparduoda, o parduoda kompanija Chevronas.
Paslėpta reklama, ne kitaip.
Visai neseniai ant to paties kabliuko buvo pamautas ir mūsų gamtos apsaugos ministras Valentinas Mazuronis, kuris grįžęs iš mielo Chevrono glėbio Pensilvanijoje ėmė varyti skalūnų reklamą. Dabar pereita į aukštesnį lygmenį.