Birželio 27–liepos 10 d. trys Lietuvos karininkai – tarnybai vadavietėje paskirtas karininkas ir operacijų bei logistikos specialistai - dalyvauja Jungtinėje Karalystėje vykstančiose štabo pratybose „Joint Venture 2016“. Šiose štabų pratybose vertinamas Jungtinių ekspedicinių pajėgų, kurių veikloje dalyvauja ir Lietuva, nuolatinės jungtinės vadavietės parengties lygis. Pratybas taip pat stebėti nuvyko ir su pratybose dalyvaujančiais Lietuvos kariais susitiko Lietuvos kariuomenės Jungtinio štabo Operacijų valdybos viršininkas pulkininkas Raimundas Vaišnoras.
2015 m. pabaigoje įsteigtoms Jungtinėms ekspedicinėms pajėgoms (angl. Joint Expeditionary Force, JEF), kurios per trumpą laiką galės būti panaudotos atsakui į iškilusią krizę bet kuriame pasaulio taške, taip pat ir Rytų Europoje, vadovauja ir branduolį sudaro Jungtinė Karalystė. JEF savo indėlį pagal poreikį - sausumos, jūrų ir oro pajėgų kariniai vienetus – skirs dar šešios valstybės (Danija, Estija, Latvija, Lietuva, Nyderlandai ir Norvegija). Nuolatinės parengties jungtinėje vadavietėje Nortvude, kuri gali planuoti ir valdyti plataus spektro operacijas, nuo šių metų pavasario tarnauja ir Lietuvos karininkas.
Kuriamos Jungtinės ekspedicinės pajėgos bus aukštos parengties, jų tikslas – vykdyti plataus spektro karines operacijas, įskaitant atgrasymo, kovinių veiksmų ir humanitarinės pagalbos teikimo. Pajėgos taip pat galės dalyvauti ir NATO, Jungtinių Tautų, valstybių partnerių vadovaujamose tarptautinėse operacijoje. Dėl Jungtinėms ekspedicinėms pajėgoms skirtų vienetų panaudojimo sprendimus priima juos delegavusios valstybės.
Lietuva Jungtinės Karalystės vadovaujamoms Jungtinėms ekspedicinėms pajėgoms yra deklaravusi štabo karininką, pėstininkų kuopą (apie 150 karių) ir nacionalinį paramos elementą.
Jungtinių ekspedicinių pajėgų steigimo memorandumas buvo pasirašytas 2015 m. lapkričio 30 dieną Londone. Planuojama, visą operacinį pajėgumą JEF pasieks 2018 metais ir galės vykdyti operacijas, kai bus iki galo integruotos nacionalinės pajėgos ir bus subalansuoti turimi pajėgumai su sausumos, jūrų, oro elementais. Juos prireikus bus galima pritaikyti konkrečiai operacijai ar misijai.
Aukštą nuolatinę parengtį ekspedicinėms pajėgoms priskirtų šalių kariai išlaikys dalyvaudami įvairiuose JEF pajėgų mokymuose, pratybose.
JEF Lietuvai – tai dar viena patikima greitojo reagavimo karinė priemonė, leisianti greitai reaguoti į saugumui kylančias grėsmes. Dalyvaudama kuriant JK vadovaujamas ekspedicines pajėgas Lietuva stiprina karinį bendradarbiavimą su šiose pajėgose dalyvaujančiomis šalimis, ir ypač Jungtinė Karalyste, su kuria bendradarbiavimas saugumo ir karinėje srityse per keletą pastarųjų metų tapo labai intensyvus.
Tai ne pirmas kartas, kai Lietuva dalyvauja bendrose iniciatyvose su Jungtine Karalyste ir taip aktyvina bendradarbiavimą su šia valstybe. Jungtinės Karalystės vadovaujamai Europos Sąjungos kovinei grupei, kuri jau nuo šių metų liepos pradėjo pusmečio budėjimą, Lietuva skyrė antrą pagal dydį šios grupės indėlį, kurį sudaro kuopos dydžio karinis vienetas, štabo karininkai, atskirų sričių specialistai. Tokioje JK vadovaujamoje ES kovinėje grupėje mūsų kariai dalyvavo ir 2013 metais. Lietuvos kariai taip pat ruošiasi dalyvauti ir Jungtinės Karalystės vadovaujamose NATO ypač greito reagavimo pajėgose 2017 metais.
Daugiau apie Lietuvos dalyvavimą UK JEF.
Šaltinis: kam.lt
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]