Rugsėjo 3 d. Vilniuje baigėsi 10-asis Priėmimo, sutelkimo ir tolesnio judėjimo (angl. Reception, Staging and Onward Movement, RSOM) kursas. Šį kursą organizavo Lietuvos kariuomenės Logistikos valdyba ir Prahoje veikiantis Daugiašalis logistikos koordinavimo centras (angl. Multinational Logistics Coordination Centre, MLCC). Panašus kursas organizuojamas nuo 2011 m. skirtingose šalyse, kurios yra Daugiašalio logistikos koordinavimo centro narės. Šis kursas Lietuvoje buvo surengtas pirmą kartą.
Tarptautinis logistikos kursas buvo sudarytas iš dviejų dalių: įvadinės – teorinės dalies, kuri truko savaitę, ir praktinės – operacinės dalies, kurios metu dalyviai taikė teorinių paskaitų metu įgytas žinias.
Dvi savaites trukusiame kurse dalyvavo 23 klausytojai iš septynių šalių (Estijos, Latvijos, Čekijos, Italijos, Kanados, Nyderlandų bei Lietuvos). Teorines bei praktines paskaitas vedė Daugiašalio logistikos koordinavimo centro, Jungtinio logistikos mokymo centro nariai bei Čekijos Gynybos universiteto profesorius.
„Priėmimas, sutelkimas ir tolesnis judėjimas yra pradinė, todėl labai reikšminga Priimančiosios šalies paramos teikimo dalis. Šios operacijos sėkmei reikalinga koordinacija tarp skirtingų valstybės institucijų, o Lietuvos kariuomenė tokio proceso metu atlieka svarbiausią vaidmenį. RSOM kursas, tai išskirtinė patirtis ir kompetencija, kurią įgijo 23 karininkai iš skirtingų NATO šalių. Neabejoju, kad nauji įgūdžiai prisidės prie sėkmingų Lietuvos kariuomenės operacijų vykdymo ateityje,“ – sakė Lietuvos kariuomenės Logistikos valdybos vadas plk. Ramūnas Baronas.
RSOM operacijos praktinės dalies metu kursą stebėjo ir kurso baigimo diplomus įteikė MLCC direktorius pulkininkas Danielis Zlatnikas (Daniel Zlatnik).
Plk. D. Zlatnikas savo kalboje padėkojo už bendradarbiavimą bei puikų iš Lietuvos pusės suorganizuotą kursą, taip pat tikisi ir ateityje kartu organizuoti panašius kursus bei bendras pratybas. Taip pat pažymėjo, kad tai itin reikšmingas ir svarbus kursas, kuris naudingas planuojant operacijas priimančiosioms šalims.
Lietuvos kariuomenės Logistikos valdyba organizavo šio kurso techninį bei logistinį aprūpinimą.
Pagrindinis kurso tikslas - supažindinti kurso dalyvius su RSOM operacijos procedūromis ir jų įgyvendinimu. Taip pat kurso metu klausytojams buvo pristatyti RSOM kursą reglamentuojantys dokumentai, dažniausiai pasitaikantys iššūkiai ir jų sprendimo būdai. Teorines žinias kurso dalyviai įtvirtino, atlikdami praktinį RSOM operacijos planavimą.
RSOM operacijos yra svarbios NATO pajėgas priimančiosioms šalims. Grėsmės atveju pajėgų priėmimo laikas yra kritiškai svarbus, todėl kuo daugiau specialistų bus parengta vykdyti RSOM operacijas, tuo stipresni gali būti NATO gynybiniai pajėgumai. Priimančioji valstybė, be daugiašalio detaliojo perdislokavimo plano sudarymo, planuoja priėmimą sutelkimą ir tolesnį judėjimą, sutelkdama didžiausią dėmesį į pajėgumus.
Lietuva, kaip priimančioji valstybė, turi įgaliojimus sankcionuoti judėjimą ir transportavimą suverenioje teritorijoje. Šiam tikslui yra įkurtas Lietuvos kariuomenės Judėjimo kontrolės centras, kuris sankcionuoja, kontroliuoja ir koordinuoja oro, jūrų ir vidaus antžeminio transporto judėjimą savo teritorijoje, paremdamas NATO operacijas ir siekdamas užtikrinti, kad visas judėjimas būtų vykdomas pagal siunčiančios valstybės reikalavimus ir NATO vadų operacinius reikalavimus.
Pagrindiniai Daugiašalio logistikos koordinavimo centro tikslai – padėti šalims geriau suprasti NATO logistikos reikalavimus ir leisti Aljansui geriau vertinti šalių nacionalinius logistinius pajėgumus, didinti pasitikėjimą tarp NATO sąjungininkų teikiant logistinę paramą.
Logistikos valdybos informacija.
Šaltinis: KAM
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]