CŽV kalėjimas veikė jaukioje vietoje Antaviliuose, atsakingi Lietuvos atstovai iš šios nusikalstamos veikos to gerai pasipelnė. Violetiniuose stačiakampiuose Lietuvios veikėjai: apie CŽV kalėjimo egzistavimą iki šiol netikintis prezidentas Valdas Adamkus, Vyriausybės atstovė Karolina Bubnytė ir NSGK pirmininkas Vytautas Bakas. |
Gegužės 31 d. Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) pripažino, kad trečias ar ketvirtas pagal svarbą žmogus organizacijoje Al Qaeda Abu Zubaida (Abu Zubaydah), CŽV sprendimu nuo 2005 m. vasario 17 ar 18 d. iki 2006 m. kovo 25 d. buvo neteisėtai įkalintas ir kankintas Lietuvoje.
Lietuvos valdžia pripažinta kalta, nes Lietuvos jurisdikcijoje buvo pažeistos šio asmens teisės. Pripažinta, kad Lietuvos valdžia apie tai žinojo.
EŽTT Abu Zubaidos naudai priteisė iš Lietuvos 100 tūkstančių eurų neturtinės žalos (ir 30 tūkstančių eurų bylinėjimosi išlaidų atlyginimo), kuriuos solidariai reikia sumokėti visiems Lietuvos mokesčių mokėtojams.
Tačiau Vyriausybės atstovė EŽTT Karolina Bubnytė pranešė, kad EŽTT sprendimas dėl Lietuvoje buvusio slapto CŽV kalėjimo praktiškai neįgyvendinamas.
„Aš labai norėčiau įvykdyti sprendimą ir tuo pabaigti šį klausimą, bet jis praktiškai neįvykdomas, nes mes vargu ar gausim kokias nors diplomatines garantijas iš JAV. Pinigų sumą, priteistą sumokėti, yra beveik neįmanoma, nes nėra kam“, – birželio 6 d. Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) posėdyje, kuriame buvo svarstomas EŽTT sprendimas, pasakė K. Bubnytė.
Informuojama, kad A. Zubayda įtariamas prisidėjęs prie Rugsėjo 11-osios išpuolių ir šiuo metu kalinamas Gvantanamo bazėje Kuboje. Pasak Vyriausybės atstovės EŽTT, jei paaiškėtų, kad jis įtrauktas į terorizmu įtariamų asmenų sąrašą, kuriems taikomos finansinės sankcijos pagal Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliuciją, Lietuva, sumokėdama priteistą sumą, pažeistų savo tarptautinius įsipareigojimus.
NSGK pirmininkas Vytautas Bakas pranešė, kad nemato galimybės atnaujinti parlamentinį tyrimą dėl CŽV kalėjimo Lietuvoje.
„Kol kas nematau todėl, kad nesibaigė teisinis procesas. Lietuva turi galimybę skųsti Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) sprendimą, ji nėra dar apsisprendusi“, - po NSGK posėdžio pasakė žaliasis valstietis.
V. Bako vertinimu, šis unikalus EŽTT sprendimas tikrai yra iššūkis.
Ekspertai.eu primena, kad Lietuva pasaulyje garsėja kaip neteisinė valstybė – ne vieno tarptautinio teismo sprendimo įžūliu nevykdymu. Vienas ryškiausių tokių pavyzdžių – Lietuva jau virš ketverių metų niekaip neįvykdo Jungtinių Tautų žmogaus teisių komiteto (JTŽTK) sprendimo dėl nušalinto prezidento Rolando Pakso.
Kaip žinoma, JTŽTK nutarė, kad Lietuva pažeidė per apkaltą iš prezidento posto nušalinto Rolando Pakso politines teises, kai visam gyvenimui uždraudė jam eiti aukštas pareigas.
JTŽTK sprendimu, R. Paksui turi būti atstatytos visos politinės teisės nuo 2004 metų balandžio 6 dienos, būtent nuo tada, kada jis buvo nušalintas nuo pareigų.
Įvykdyti šiam sprendimui Lietuva, pagal galiojančią tvarką, turėjo 180 dienų – lygiai pusę metų.
Tačiau iki šios dienos JTŽTK sprendimas neįvykdytas. Atsakingi Lietuvos pareigūnai, tame tarpe ir minėta Vyriausybės atstovė K. Bubnytė teigia, kad yra „ne prie ko“.
Susiję:
Violetinė vieta – Lietuva – už savo neteisėtus veiksmus turės sumokėti pinigus Abu Zubaidai
Faktas: Konstitucinis teismas – politinio banditizmo Lietuvoje garantas
Vyriausybės atstovė EŽTT Karolina Bubnytė: Teisingumo ministerija čia iš viso yra „ne prie ko“
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]