2024 m. vasario 24 d.

 

Lietuvos užsienio reikalų ministerija į įvykius Baltarusijos atominėje elektrinėje reaguoja užbėgdama už akių

19
Paskelbta: 2018-10-17 08:07 Autorius: ekspertai.eu
Kadras iš Baltarusijos atominės elektrinės mokomosios centrinio valdymo pulto patalpos. Į Vengrijos žurnalistės klausimą atsako elektrinės specialistas. Nuotr. E.eu


Buvęs premjeras, socialdemokratas Algirdas Butkevičius spalio 11 d. visuomenei paskelbė pranešimą „Žmonių saugumas negali būti nuolaidžiavimų objektu“. Jame buvo išreiškiama didelis nerimas, dėl Baltarusijoje statomos atominės elektrinės nesaugumo ir ten nuolat kylančių incidentų.

„Mums kelia nerimą, kad pavasarį Astravo AE statybos aikštelėje atliekant bandymus kilo gaisras. Dar labiau neramu dėl to, kad nei mūsų šalies kompetentingos institucijos, nei visuomenė apie įvykį nebuvo informuotos. Ir tai, deja, ne pirmas rimtas incidentas“, - nerimo signalus Lietuvos visuomenei bei visai ir Europai siuntė A. Butkevičius.

Apie tai buvo skelbiama publikacijoje „A. Butkevičius gindamas Europą smūgiavo Baltarusijai: kaip tai įmanoma po Fukušimos ar po Černobylio?“.   

Ekspertai.eu pasidomėjo, kas Lietuvoje atsakingas už informacijos apie Baltarusijos atominę elektrinę skleidimą. Paaiškėjo, kad už tai atsakinga Lietuvos diplomatijos vadovo Lino Linkevičiaus vadovaujama Užsienio reikalų ministerija.

Pasidomėjus, kokiais šaltiniais remiantis šią informaciją gauna ministerija, ministerijos viešųjų ryšių atstovė informavo, kad atsakingos Baltarusijos institucijos informaciją teikia labai nenoriai, todėl vienas pagrindinių šaltinių informuojant Lietuvos visuomenę, o vėliau Europą – tai alternatyvioji Baltarusijos žiniasklaida.

„Mes skelbiame tai, ką patys skelbiame, įvairius dalykus sau aktualius ir tada kita linija yra reagavimas, kai yra klaidinanti informacija arba kokia nors propagandinė dezinformacija iš Baltarusijos pusės, kuri eina. Tai mes į ją reaguojame, arba reaguojame užbėgdami už akių. Nes jau perpratome kaip jie ten veikia. Jeigu pas juos, pavyzdžiui, TATENA atvažiuoja tai TATENOS visą buvimą pasuka jiems palankia linkme“, - apie Baltarusijos darbo metodus informuojant kaimynines valstybes pasakojo Lietuvos užsienio reikalų ministro atstovė spaudai Rasa Jakilaitienė.

Pasak R. Jakilaitienės, informaciją Lietuvos užsienio reikalų ministerija apie Baltarusijos atominę elektrinę gauna įvairiai.

„Įvairiai gauname. Ir iš žinisklaidos nepriklausomos Baltarusiojos, na, suprantat, kad yra sudėtinga, tarkime, gauti iš pirminių šaltinių, nes niekas su mumis nesidalina ta informacija“, - teigė atstovė spaudai.Ekspertai.eu ir PressJazz.TV astovai visiai neseniai lankėsi Baltarusijoje, kur turėjo galimybę susipažinti, kaip sekasi statyti Baltarusijos atominę elektrinę, kokios kyla ir kaip sprendžiamos problemos, turėjo galimybę pabendrauti ir užduoti visus rūpimus klausimus ne alternatyviajai Baltarusijos žiniasklaidai, o aukščiausiems šios šalies pareigūnams ir politikams, atsakingiems už šio garndiozinio projekto įgyvendimą.

O šįsyk jūsų dėmesiui reakcija į A. Butkevičiaus paskelbtą informaciją apie gaisrą Baltarusijos atominėje elektrinėje.

Į klausimus atsako „Rosatom Eastern Europe“ vadovė ryšiams su visuomene Irina Sobol.

Jos teigimu, informaciją apie tariamą gaisrą yra oficialiai skelbiama Baltarusijos atominės elektrinės svetainėje pranešime „К вопросу о сооружении Белорусской АЭС“.

Pasak I. Sobol, dėl panašių žurnalistų klausimų, energetikos viceministras Michailas Michadiukas atsakė interviu Lietuvos televizijos ir radijo kompanijai 2018 m. balandžio mėnesį ir tai buvo skelbta pranešime „Михаил Михадюк: мы осознаем свою ответственность перед мировым сообществом – интервью заместителя Министра энергетики литовской телерадиовещательной компании LRT“.

- Ir dar buvo keletas incidentų.

- Tai nėra incidentai. Įsivaizduokite: įdėjo klojinius, pradėjo lieti betoną. Viena „koja“ pakrypo ir apie penkis kubinius metrus betono išsiliejo ant žemės. Ar tai yra elektrinės saugumo pažeidimas? Šis betonas buvo nedelsiant pašalintas, klojinys buvo sureguliuotas ir betonas vėl buvo pilamas. Tai pirmasis vadinamasis incidentas, kuris buvo pristatytas kaip nelaimingas atsitikimas.

- Bet Baltarusijos atominė elektrinė šią informaciją patvirtino tik po kelių savaičių.

- Jei pateiktume visą informaciją apie tokius nedidelius įvykius, kurie šiandien įvyksta statybų aikštelėse, taip pat ir Lietuvoje, laikraščiai būtų užpildyta tik šia informacija. Nes viskas kitaip, ten tiesiog nebūtų vietos kitiems dalykams. Tai yra paprastas, eilinis incidentas statybvietėje, nors, žinoma, tokių dalykų neturėtų būti leidžiama.

- Kas atsitiko reaktoriaus korpusui?

- TATENA turi incidentų sąrašą, pagal kurį būtina pranešti visuomenei ir kaimyninėms šalims. Taigi mūsų atvejis nepatenka į tokį sąrašą, nes tai nėra branduolinis incidentas. Tai pirma. Antra, dėl visų „incidentų“, kurie čia vyksta, kaip sakote, turime vidaus tyrimų tvarką. Nelaimingų atsitikimų atveju mes atliekame tyrimus pagal Baltarusijos teisės aktus ir statyboje, taip pat pagal Rusijos Federacijos įstatymus. Kiekvienu atveju rengiami neatitikimų aktai, įvykiai, kaltinamieji yra nubausti, imamasi atsakomųjų priemonių, kaip sakoma, siekiant užkirsti kelią tokiems incidentams.

Po minėto incidento kai kurie branduolinės energetikos priešininkai kažką nugirdo iš statybininkų ir spaudoje spakėlė triukšmą. Mes atsakėme, kas nutiko. Tačiau šis atvejis, dar kartą kartoju, neįtraukiamas į kategoriją, apie kurias reikia pranešti. Tuo pačiu metu, prieš du ar tris metus, Ignalinos AE radiacinis vanduo buvo išmestas iš pirminio Ignalinos AE kontūro Lietuvoje. Bet šis incidentas net ir nuo TATENA buvo nuslėptas. Nors apie tai buvo būtina pranešti, nes tai yra radioaktyvus skystis. Nuslėpė ir kelis gaisrų atvejus. Bet mes nekėlėme triukšmo.

Keli susiję:

LVTA prezidentas B. Miežutavičius: niekur neskaičiau oficialiai, kad būtų parašyta taip    

Iš Baltarusijos atominės elektrinės vanduo atgal į Viliją netekės   

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
19. suldu
(2018-10-17 23:05:27)
(82.135.249.117) Parašė:

Energetika yra dar vienas tiltas su rytais, kuris bus sudegintas. kodel lietuva, kaip tiltu operatore, degina tiltus ir samoningai palieka save be darbo?? uzsienio investicijos ir kapitalas ateina staiga ir iseina staiga.18. suldu ->16. Nu jo
(2018-10-17 23:01:53)
(82.135.249.117) Parašė:

NIeko nebus : rusai svedams stato atomines, svedai kabeliais elektra tieks i pabaltiji. dar turim labai neefektyvia valty, vadinama "independance". o jos efektyvuma reikia didinti, norit neismesti pinigu vejais, nes, neduok diev, dar kas ims ir "atgaus" prota ir dar ras izulumo teisti valstybes lesu svaistytojus....kainu komisija jau spejo pareiksti, kad del desinchronizacijos, kainos jau kils 20%17. Dzukas > 16. Nu jo...
(2018-10-17 21:51:28)
(93.100.87.209) Parašė:

Nesu specialistas sioje srityje, bet nematau kazkokiu ypatingu problemu, gal tik itaka kainoms.16. Nu jo...Dzūkui
(2018-10-17 20:47:39)
(188.69.195.242) Parašė:

Astravo isterija kelia įspūdį. Bet man nemažiau įdomu, kas bus kai Lietuvą atsijungs iš sinchronizacijos žiedo. Lietuva kol kas turi tik du kabelius į išorę: vienas su švedais, kitas su lenkais. Tai man labai įdomu kas bus, kai ir BY, ir RU atsijungs iš sinchronizacijos su Pabaltiju. Nepamenu, lyg iki 2020-ųjų žadama tą dalyką padaryti..15. ceslovas
(2018-10-17 20:09:20)
(78.61.182.241) Parašė:

Kad lansberginiai idiotai taip nenuilstamai butu kovoje, kad nebutu uzdaryta Ignalinos AE, tai nebutu ir Astravos problemos, o dabar Astrava tikrai veiks neziurint i Ozio idiotu veblenimus.14. Dzukas > 6. andr
(2018-10-17 20:06:43)
(93.100.87.209) Parašė:

Nieko asmenisko, bet tamstoa vaikai, turedami tokius tevus, ateities neturi visiskai. Kol Lietuvoje vyraus liberastine landsberginiu pseudodemokratine santvarka, ateities neturi niekas.13. Dzukas
(2018-10-17 20:02:32)
(93.100.87.209) Parašė:

Jeigu pasidomesite, Lietuva vienintele salis, kuri kuria kazkokias fantastines pasakas apie Astravo AE. Visi kiti ES nariai, ir ne tik jie, laukia Astravo AE eksplotacijos pradzios.12. 6. andr
(2018-10-17 14:38:40)
(46.249.175.25) Parašė:

"mes turime priversti belarusija sustabdyti statybas ir issinesdinti" Vargu ar jūs sugebėsite priversti baltarusius išsinešdinti iš Baltarusijos.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras