Rusijos propaganda paskelbė, kad esą Lietuva parduoda dujas Estijai pigiau, nei įsigijo pati.
Ekspertai.eu paprašė Lietuvos vartotojų asociacijos (LVA) vadovo Pauliaus Merecko pakomentuoti tokią rusų skleidžiamą propagandą, kuri naudojama kare su Lietuva hibridohidraulinių mūšių fronte.
P. Mareckas teigia suprantantis, kodėl Lietuva parduoda dujas Estijai pigiau, nei įsigijo pati. Tiksliau, tai daro bendrovė „Lietuvos dujų tiekimas“ (anksčiau – „Lietuvos dujos“), sudariusi sutartį su Rusijos bendrove „Gazprom“.
P. Mereckas sakė: „Jie užsidirbinėja pinigus mūsų sąskaita, ir tiek. Tai labai negeras dalykas. Mus pačius apvaginėja mūsų akyse, ir niekas dėl to nieko nedaro.“
„Lietuvos dujų tiekimas“ gegužės 3 d. paskelbė spaudos pranešimą, kuriame „kategoriškai neigia bet kokias viešai pasirodžiusias prielaidas dėl gamtinių dujų nuolaidos, susidariusios už laikotarpį nuo 2013 m. sausio 1 d. iki 2014 m. balandžio 30 d., menamo pritaikymo į Estiją tiekiamoms gamtinėms dujoms“.
Pranešime taip pat sakoma, kad „bendrovė, vykdydama komercinę gamtinių dujų tiekimo veiklą, griežtai laikosi teisės aktų reikalavimų, ir tai reiškia, kad bendrovė gamtinių dujų su retrospektyvine nuolaida nei Estijos bendrovėms, nei iš Lietuvos į Estiją gamtines dujas tiekiančioms bendrovėms nepardavė. UAB „Lietuvos dujų tiekimas“, vadovaudamasi Vyriausybės patvirtintomis nuostatomis, gamtinių dujų nuolaidą taikė tik tiems vartotojams, kurie gamtines dujas pirko vartojimo Lietuvoje tikslais. Nuolaidos taikymui vartotojų kainodaroje yra skiriamas itin didelis dėmesys, o įmonei taikomi padidinti skaidrumo ir atsakingumo reikalavimai. Informacija apie faktinį nuolaidos panaudojimą reguliariai teikiama Valstybinei kainų ir energetikos kontrolės komisijai. „Lietuvos dujų tiekimo“ perpardavimui patiektos dujos buvo parduotos netaikant retrospektyvinės nuolaidos ir ekonomiškai naudingai, t. y. už didesnę nei įsigijimo kaina. Be to, mažėjant gamtinių dujų vartojimui Lietuvoje, šie rinkos sąlygomis sudaryti sandoriai „Lietuvos dujų tiekimui“ padėjo įvykdyti įsipareigojimus gamtinių dujų tiekėjui dėl įsigyjamų kiekių. Bendrovės nuomone, Lietuvos rinkoje gamtinės dujos galėjo kainuoti pigiau nei kitose Baltijos valstybėse dėl skirtingos Rusijos koncerno „Gazprom“ taikytos kainodaros. „Lietuvos dujų tiekimas“ iš „Gazprom“ pirko gamtines dujas, kurių kaina buvo susieta su 6 mėnesių naftos produktų kainos vidurkiu, o Estijai tiekiamos „Gazprom“ dujos – su 9 mėnesių naftos produktų kaina. Todėl 2014 metų pabaigoje ir 2015 metais sparčiai mažėjant naftos produktų kainoms, Lietuvoje gamtinės dujos pigo sparčiau nei Estijoje ir tam tikrą laikotarpį Lietuvoje kainavo pigiau nei kitose Baltijos valstybėse. Šia atsiradusia galimybe pasinaudojo gamtinių dujų rinkos dalyviai.“