2025 m. sausio 12 d.

 

Lik sveikas, pacifizme: gatvės protestai prieš Japonijos premjero sprendimą

Paskelbta: 2015-07-17 21:36 Autorius: ekspertai.eu

Japonijos premjero sprendimas keisti šalies konstituciją sukėlė nerimą šalies visuomenėje: „Dabar mes rizikuojame būti įtraukti į konfliktą“, – mano japonai.

Praėjus 70 metų po Antrojo pasaulinio karo, Japonija atsisako taikios valstybės statuso. Parlamento žemieji rūmai, kuriuos kontroliuoja konservatorius premjeras Šinzo Abė (Shinzō Abe, 安倍 晋三), liepos 16 d. patvirtino įstatymą, kuriuo Japonijos armijai leidžiama dalyvauti kariniuose veiksmuose užsienyje, kad būtų galima padėti tarptautinėms taikdariškoms operacijoms, taip pat savigynos tikslais. Šių įstatymo pakeitimų nebuvo galima realizuoti nepakeitus nuo 1946 m. Japonijoje galiojusios šalies konstitucijos, kurią faktiškai šaliai primetė Jungtinės Valstijos.

Įstatymas taip pat turi būti patvirtintas ir aukštuosiuose parlamento rūmuose, kuriuose premjeras neturi tokios įspūdingos daugumos. Tačiau šio įstatymo priėmimas turbūt jau niekam nekelia abejonių, todėl tūkstančiai japonų išėjo į gatves, kad protestuotų prieš istorinį atsisveikinimą su pacifizmu. Šalies vyriausybė užtikrino, kad naujosios savigynos pajėgos galės dalyvauti koviniuose veiksmuose tik tuo atveju, kai vyks konfliktai, kurie tiesiogiai kels grėsmę šalies nacionaliniam saugumui, – teigia „La Repubblica“ žurnalistas.

Apklausos rodo, kad beveik 70% japonų norėtų, jog šalis ir toliau liktų taikia valstybe. Į šiuos politinius pasikeitimus Japonijoje ypatingai aštriai reagavo Kinija. Kinijos užsienio reikalų ministras pareiškė, kad pacifistinės konstitucijos nuostatų panaikinimas yra beprecedentis įvykis nuo Antrojo pasaulinio karo laikų ir dabar būtų teisėta paklausti, ar Japonija atsisako savo taikios politikos, kuri buvo nukreipta į gynybą ir taikų šalies vystymasį.

Straipsnio autorius pažymi, kad 2015 m. pradžioje Japonija patvirtino rekordiškai didelį – 36 mlrd. eurų – gynybos biudžetą. Žurnalistas mano, kad tai buvo Japonijos reakcija į augančias Kinijos karines išlaidas, kurios viršijo 120 mlrd. eurų. 

Šaltinis: repubblica.it

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras