Gegužės 22 dienos vakare Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius telefonu kalbėjo su Vokietijos užsienio reikalų ministru Heiko Masu (Heiko Mass).
Pokalbyje aptartas artėjantis Rytų Partnerystės šalių susitikimas.
L. Linkevičius pabrėžė, kad Rytų Partnerystės programa turi išlikti ambicinga, o Vokietijos palaikymas visada yra svarbus.
„Tikiuosi, kad Vokietija ir toliau palaikys Rytų Partnerystės programą, kuri privalo išlikti strategine ES politikos kryptimi. Tai labai svarbu remiant Rytų partnerių europinę kryptį ir motyvaciją“, - pasakė Lietuvos diplomatijos vadovas.
Aptariant dėl JAV prezidento sprendimą išvesti savo šalį iš „Atviro dangaus“ sutarties (Open Skies Treaty), L. Linkevičius pabrėžė, kad sutartis yra partnerių pasitikėjimą didinanti priemonė, todėl ją ir NATO vienybę svarbu išsaugoti.
Ministras padėkojo už Prancūzijos bei Vokietijos bendrą planą, skirtą paskatinti Europos Sąjungos (ES) atsigavimą po koronaviruso krizės ir pabrėžė, kad svarbu užtikrinti, jog visos šalys galėtų pasinaudoti paramos mechanizmu.
L. Linkevičius taip pat pabrėžė, kad Lietuva vertina Vokietijos nuoseklų ir tvirtą solidarumą palaikant NATO priešakinių pajėgų bataliono dislokavimą Lietuvoje.
Ministrai aptarė savo šalyse taikomas kovos su COVID-19 priemones bei jų švelninimą. Praėjusią savaitę skrydžius į Lietuvą pirmoji atnaujino Vokietijos skrydžių bendrovė „Lufthansa“, o panaikinti ribojimai Lietuvos, Latvijos ir Estijos piliečiams, keliaujantiems tarp Baltijos valstybių neliko nepastebėti ir Vokietijoje.
L. Linkevičius palinkėjo sėkmės Vokietijai, šiuo sudėtingu laikotarpiu perimsiančiai pirmininkavimą ES Tarybai.
Rytų partnerystė (angl. – Eastern Partnership) – tai procesas, kada Lietuva, pasiekusi pagrindinius savo užsienio politikos tikslus po Nepriklausomybės atkūrimo – tapusi pilnateise Europos Sąjungos (ES) ir Šiaurės Atlanto sutarties organizacijos (NATO) nare, aktyviai padeda kitoms Rytų Europos valstybėms – Baltartusijai, Armėnijai, Ukrainai, Sakartvelui, Azarbaidžanui, Moldovai – jų euroatlantinės integracijos kelyje.
Šiuo metu labiausiai Lietuva padeda Ukrainai – remia šią šalį ne tik finansais ir karinėmis priemonėmis, bet taip pat komandiruoja daug specialistų ir politikų, kurie „padeda mūsų kaimynui geriau įveikti korupciją, sparčiau artėti prie vakarietiškos kultūros ir integruotis į Europos Sąjungą bei NATO“.
O oficialus Lietuvos atstovas Ukrainos kare su Rusija Jonas Ohmanas valstybinio transliuotojo eteryje yra informavęs, kad ukrainiečiai šiame kare stengiasi žudyti pirmiausia būtent rusų tautybės žmones.
Šaltinis: urm.lt