Liepos 23 dieną jubiliejiniame 10-ajame posėdyje Lietuvos Respublikos Vyriausybės komisija – Ekonominės diplomatijos taryba (EDT) – diskutavo apie COVID-19 pandemijos poveikį pasaulinei prekybai, vertės grandinėms ir Europos Sąjungos (ES) prekybos politikai.
„COVID-19 krizė parodė, kad atvira tarptautinė prekyba gali tapti pažeidžiama – tą pajuto ir Lietuva, todėl reikalinga strateginė diskusija apie Lietuvos verslo dalyvavimą pasaulinėse vertės grandinėse, su tuo susijusius iššūkius, priklausomybes ir galimybes“, - skelbiama Užsienio reikalų pranešime visuomenei „Ekonominės diplomatijos taryba ieško būdų pagerinti Lietuvos pozicijas pasaulinėse vertės grandinėse“.
EDT pirmininkas, Lietuvos diplomatijos vadovas Linas Linkevičius, pristatė COVID-19 pandemijos poveikį prekybai, pasaulinėms vertės grandinėms ir informavo apie Europos Komisijos inicijuotą ES prekybos politikos peržiūrą ir ES siekį sukurti atvirą strateginę autonomiją.
Ministras teigė, kad kol kas nėra aiškaus sutarimo, kokios strateginės autonomijos siekia ES, ir kaip didinant atsparumą išlaikyti efektyvumą ir pelningumą bei nubrėžti ribą tarp atsparumo didinimo ir protekcionizmo. Tikimasi, kad bendroje diskusijoje su verslu pavyks suformuoti Lietuvos poziciją, kuri atspindėtų Lietuvos verslo ir ekonomikos interesus.
„Būtina išmokti COVID-19 pandemijos pamokas ir susikurti prekybinių priemonių ir veiksmų paketą, kuris didintų ES ekonominį atsparumą, skatintų pasaulinių vertės grandinių diversifikavimą bei ekonominių priklausomybių mažinimą. Jau dabar turime kalbėti apie konkrečias priemones ir veiksmus, ką turime padaryti, kad Lietuva būtų matoma kaip patraukli vieta vertės grandinių diversifikavimui ir trumpinimui“, - nurodė L. Linkevičius.
Susitikimo metu pabrėžta, kad labai svarbu didesnį dėmesį skirti eksporto klausimams, prioritetinių rinkų peržiūrai ir galvoti apie konkrečias paramos priemones eksporto skatinimui ir žmogiškojo potencialo didinimui prioritetinėse eksporto valstybėse.
Pandemijos pasekmes pajuto beveik visi Lietuvos sektoriai: Lietuvos eksportas balandžio mėnesį sumažėjo 21 proc. Būtinas bendras kryptingas veikimas, padedant įmonėms atstatyti prarastas eksporto apimtis, ir ne tik išlaikyti esamas pozicijas dabartinėse eksporto rinkose bei pasaulinėse vertės grandinėse, bet jas sustiprinti, tokiu būdu padidinant tiek eksporto apimtis, tiek vertę.
Posėdyje dalyvavę ministrai ir verslo organizacijų vadovai pabrėžė ekonominės diplomatijos svarbą Lietuvai siekiant integruotis ar pagerinti pozicijas pasaulinėse vertės grandinėse.
„Atsižvelgiant į diskusijų metu pateiktas įžvalgas ir pasiūlymus bus formuojama Lietuvos pozicija dėl naujosios ES prekybos politikos“, - skelbiama ministerijos pranešime.
Šaltinis: urm.lt