2024 m. liepos 21 d.

 

LRT cenzūruoja internetą

31
Paskelbta: 2012-07-20 13:43 Autorius: ekspertai.eu

Už mokesčių mokėtojų pinigus išlaikomas Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija (LRT) jau 5 mėnesius varžo ekspertai.eu teisę laisvoje interneto erdvėje teikti piliečiams svarbią informaciją. Šia neteisėta cenzūra LRT užsiima su Žurnalistų sąjungos pirmininko Dainiaus Radzevičiaus su jo vadovaujamos LRT Tarybos žinia.

Šių metų vasario 14 dieną mūsų portalo lankytojai stebėjo neįprastą reiškinį: staiga išnyko visi vaizdo įrašai su komentarais.

Šios anomalijos priežastis – buvo užblokuota ekspertai.eu paskyra svetainėje Youtube.com. Būtent čia laikėme vaizdo informaciją, kurią, mūsų įsitikinimu, Lietuvos žmonėms svarbu sužinoti ir labai kritiškai įvertinti.

Prieigą prie šios medžiagos Youtube.com užblokavo gavusi ultimatyvų LRT reikalavimą. 

Nuo to laiko ekspertai.eu negali naudotis visu savo vaizdo archyvu, net ir tais įrašais, kurie su LRT nėra niekaip susiję, o tai iš esmės varžo atsinaujinusio portalo veiklos galimybes.

Tokias sankcijas prieš nepriklausomą viešos informacijos šaltinį LRT motyvuoja tuo, kad esą buvo pažeistos jos autorinės teisės. Mat ekspertai.eu su trumpais ironiškais komentarais paskelbė įrašus iš kelių LRT laidų, kuriose pateikta visuomenei aktuali informacija ir/arba viešų asmenų pasisakymai aktualiais klausimais.
Visi šie įrašai buvo susiję su smurtinio “teisingumo” propagavimu, valstybine korupcija ir ją dangstančia teisėsauga. Juos skelbdami siekėme paskatinti piliečius kritiškai vertinti produktą, kurį jiems tiekia už mokesčių mokėtojų pinigus išlaikoma žiniasklaidos priemonė, o taip pat kai kuriuos valdžios veiksmus ir viešų asmenų laikyseną.

Tai darydami griežtai laikėmės internetinėje LRT svetainėje nurodytos sąlygos: "skelbiant, publikuojant, cituojant, rodant ar kitaip naudojant LRT interneto portale esančią informaciją būtina aktyvi nuoroda į lrt.lt kaip informacijos šaltinį." Jokių kitų sąlygų, kurias reiktų įvykdyti, tuo metu nurodyta nebuvo.

Visuose ekspertai.eu skelbtuose įrašuose aiškiai pažymėjome, kad tai, ką siūlome kritiškai apmąstyti savo portalo lankytojams, yra būtent LRT produkcija.

Tačiau vasario 14 dieną, kai buvo užblokuota paskyra Youtube.com, ekspertai.eu gavo grasinantį elektroninį laišką, kuriame LRT rašo apie jai neva daromą “turtinę žalą”, administracinę ar net baudžiamąją atsakomybę:

Spėjame, kad didžiausią “turtinę žalą” LRT patyrė dėl kelis kartus ironiškame kontekste paskelbtų Lietuvos aukščiausiojo teismo pirmininko Gintaro Kryževičiaus pasisakymų.

Grasinančiame laiške nutylėta esminė aplinkybė: LRT svetainėje nebuvo nurodyta, kad prieš skelbiant visuomenei aktualius G. Kryževičiaus ar kitų viešų asmenų pasisakymus, nufilmuotus už mokesčių mokėtojų pinigus, reiktų gauti kokį nors ypatingą LRT “sutikimą”.

Būtent tokį atvejį visiškai aiškiai reglamentuoja Autorinių teisių ir gretutinių teisių įstatymo 24 straipsnis, kuriame nurodyta: “Leidžiama be kūrinio autoriaus ar kito to kūrinio autorių teisių subjekto leidimo atgaminti spaudoje, viešai skelbti ar padaryti viešai prieinamus išleistus straipsnius aktualiomis ekonomikos, politikos ar religijos temomis, taip pat analogiško pobūdžio transliuojamus kūrinius, jeigu autoriai ar kiti tų kūrinių autorių teisių subjektai nėra uždraudę taip naudoti kūrinius ir jeigu nurodomas šaltinis, įskaitant autoriaus vardą”.

Vasario 17 dieną ekspertai.eu pareikalavo, kad LRT nutrauktų veiksmus, kurie primena Kinijoje įprastą interneto cenzūrą:

Vasario 21 dieną A. Zuikis patvirtino, kad LRT gavo šį laišką ir atsakys į jį “kaip įmanoma greičiau”. Vasario 27 dieną paaiškino: “į jūsų laišką tikrai atsakysime, bet tiesiog teisės skyrius dar nespėjo išnagrinėti. Dėkojame už kantrybę.” Praėjus lygiai mėnesiui po to, kai buvo žaibo greičiu užblokuoti visi ekspertai.eu vaizdo archyvai, LRT atsiuntė šį teisininkų darbo vaisių:

Šiame laiške aptakiai pripažįstama, kad LRT svetainėje nebuvo jokio reikalavimo gauti kokį nors “sutikimą”, bet nutylėtas tokią situaciją aiškiai regalmentuojantis Autorinių teisių ir gretutinių teisių įstatymo 24 straipsnis. Kovo 14 dieną ekspertai.eu priminė LRT teisininkams šią įstatymo nuostatą:

Tą pačią kovo 14 dieną ekspertai.eu kreipėsi dėl neteisėto savo veiklos varžymo į LRT Tarybos narius.

Kovo 23 dieną LRT Tarybos vardu Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius atsakė, kad ši taryba, kaip šiandien madinga sakyti, yra “ne prie ko”:

Kodėl ekspertai.eu turėtų sudarinėti su LRT sutartis, kad ši vykdytų visiems privalomą Autorinių teisių ir gretutinių teisių įstatymo 24 straipsnį, D. Radzevičius nepaaiškino. Žurnalistų sąjungos pirmininko nesudomino ir faktas, kad neteisėtų LRT veiksmų rezultatas – interneto erdvės cenzūra.

Siekdami, kad Lietuvos Respublikos įstatymai būtų privalomi ir nacionaliniam transliuotojui, ekspertai.eu artimiausiu metu kreipsis į teismą.

O kol kas D. Radzevičių ir kitus viešosios erdvės laisve suinteresuotus asmenis kviečiame aptarti klausimą, kokio dydžio atlygį biudžetinė įstaiga LRT galėtų imti už G. Kryževičiaus ir kitų viešų asmenų pasisakymų skelbimą bei komentavimą, kad nepatirtų “turtinės žalos”. Manytume, kad įkainis turėtų tiesiogiai priklausyti nuo viešo asmens užimamų pareigų “svorio” (pvz., Julius Sabatauskas būtų kiek “pigesnis” už G. Kryževičių).

Žemiau pridedame Youtube.com atsiųstą sąrašą įrašų, dėl kurių LRT reikalavimu jau beveik pusę metų užblokuotas visas ekspertai.eu vaizo archyvas:

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
31. aralis
(2012-07-30 20:19:07)
(88.222.184.129) Parašė:

mano paskira taip pat buvo uzblokuota padedant LRT (watch?v=97qGON7Vs9I). Tai taip ir nesupratau ar LRT visuomeninis transliuotojas ar tai visgi "biznio" firma, vadovaujama elektriko.30. aralis
(2012-07-30 20:16:06)
(88.222.184.129) Parašė:

mano paskira taip pat buvo uzblokuota padedant LRT (http://www.youtube.com/watch?v=97qGON7Vs9I). Tai taip ir nesupratau ar LRT visuomeninis transliuotojas ar tai visgi "biznio" firma, vadovaujama elektriko.29. SIAURAS-
(2012-07-24 17:01:27)
(176.25.23.213) Parašė:

- GAIDYS,PEDALAS IS EL.SKYDINES...!!!28. SIAURUI
(2012-07-24 17:00:16)
(176.25.23.213) Parašė:

TU,GAIDY SENSTELEJUSIO PEDALO ISVAIZDOS, IS EL. SKYDINES JAU ISLINDAI?27. TONIS
(2012-07-24 07:21:25)
(85.232.136.107) Parašė:

Vargsas tas Siauras.. Ir jam teks greit is to posto lekti ir atsakyti uz visas nelaimes.. Nebesulaukiu rudens,mielieji!26. toks
(2012-07-23 19:13:26)
(87.247.69.178) Parašė:

na toks grazus SIAURAS ,net sirdis dziaugiasi25. airija
(2012-07-22 23:28:55)
(86.40.26.234) Parašė:

seniai jau neziurim LRT ir LNK,kai pamatai viena laida kaip yra meluojama,nesiziuri ir kitos.....24. Bet kas
(2012-07-22 20:37:25)
(88.223.42.240) Parašė:

Sveiki! Tai kad jūs patys, ekspertai.eu, jau lengvai „bulvarėjat“! Jau nebe tik kieno nors medžiagą cituojat, bet perspausdinat ištisus straipsnius iš kitų šaltinių! Kas, kad šaltinį pateikiat. Pilna tokių ant kiekvieno kampo! Menkumas gaunasi tame, kad nebe savom mintim savo veidą formuojat, o kitų nuomone, lyg skaitytojas negalėtų pasiskaityti iš originalaus šaltinio. Be to, pradėjot pūsti burbuliukus iš vaikiškų problemų. Pavyzdžiui, „nusinulino“ DNS adresai (tai atsitinka tinklui, tinklo plokštei sudurniavus, netyčia arba tyčia pačiam prisijungus prie tam tikrų svetainių ir t.kt.), tai galima sutvarkyti per kelias minutes, o jūs kelias valandas palikot be ryšio ir, nors patys užsimenate, kad kita galėjo būti, bet keliat diversijos galimumą. Koks gi rimtas „hakeris“ nulaužinės portalus, DNS „numesdamas“, nebent žinodamas, kad kitame laido gale darželinukas administruoja! Tai ar verta afišuotis darželio lygio problema? Aišku, geram programuotojui, svetainės techniniam prižiūrėtojui ne vieną kapeiką tenka mokėti, tai nemenka problema, bet gi tai nereiškia, kad galit sau leisti žemo lygio produktą teikti! Ne tokio lygio jūs esat! Šitokio aktualumo problemas jau tiek metų kilnojat ir neprastai kilnojat, užsikėlėt kartelę aukštai (ir išvis Rolandai ir Audriau didžiausios pagarbos nusipelnėt!), todėl nebeturite teisės smukti žemyn! Jei nugriūsit, kiti nišą užims. Ir nebūtinai tos pačios krypties. Svetainė išsiplėtė, atsirado daugiau skyrių, daugiau personalo, bet neatsirado svarbiausio, diskusijų forumo! Galimybė tik rašinėti po straipsniais, tai visai ne tas pats! To maža! Juk parašei nuomonę, ir po kelių dienų nugrimzdo pamąstymai, kaip pelkėn, nes kitas straipsnis užgožė. Senoji tema pasidarė nebetinkama po naujuoju, taigi paliko tik kaip papliurpimas ir be jokios atsakomybės bet kam pripuolant. Kam to reikia? Kam reikia suteikti galimybę kažkam viešai „pasikapoti“ kelias dienas, kelioms personoms, jei kitur jie gali parašyti dargi net absoliučiai priešingai? Diskusijose gimsta tiesa? Nė velnio! Diskusijose ne tiesa gimsta, bet kažkas nugalimas kitokia nuomone, visai nebūtinai teisinga! Juk gali oponentas tuo metu pritrūkti argumentų, faktų, gali neužtekti meistriškumo, kompetencijos įrodinėti, bet tai nereiškia, kad nugalėjo tiesa! Nugalėjo tik galingiau įrodinėjantis. Po metų kitų ar greičiau (o gal vėliau) gali paaiškėti, kad vis tik teisus buvo tas, kuris tada nesugebėjo diskusijoje įrodyti. Taigi, diskusijos reikalingos tik nuomonėmis pasidalinti, o ne įrodinėti, kas teisus. Pasidalinus, atsiranda nauji pamąstymai, atsiranda galimybė pažinti kažką kitaip; telieka tik neatstumti tos krypties. Tam reikalinga pastovi tribūna, kad nuolatiniam visada būtų galima užvesti savo temą diskusijai arba vystyti parašyto straipsnio rėmuose nors ir kelis metus, visad žinant, kad gali sugrįžti, žinant, kur, kokios diskusijos randasi. Tai nustato forumo forma. Forumuose diskusijas galima administruoti, tvarką palaikyti gali priskirti prižiūrėtojai pagal visų priimtas taisykles, atsiranda galimybė kai kurias temas palikti prieinamas komentuoti visiems, kai kurias tik skaityti, kai kurias tik registruotiems dalyviams.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras