„Rusijai ir Kinijai sutartis dėl Irano branduolinės programos - galimybė konsoliduoti šių šalių įtaką Artimuosiuose Rytuose. Tai gali negatyviai paveikti JAV interesus“, - mano Jungtinių Valstijų leidinys „The Wall Street Journal“.
„Maskvos-Pekino-Teherano ašies formavimasis šiuo metu yra beveik neišvengiamas. Tai didžiausias jėgų pusiausvyros pasikeitimas Artimuosiuose Rytuose nuo 1956 m. Sueco krizės“, - teigiama straipsnyje.
„Ši nauja ašis niekam netaps siurprizu. Rusija ir Kinija beveik nuo pat pradžių prisidėjo prie Irano siekio kurti branduolinį ginklą: Rusija pastatė branduolinį kompleksą Bušere, o Kinija suteikė Teheranui svarbiausius elementus centrifugų darbui“, - rašo leidinys.
Atšaukus sankcijas, abi šios šalys taps svarbia Irano ekonomikos dalimi: tiek informacinių technologijų sferoje, tiek įsisavinant dujų ir naftos telkinius.
Kai Iranui vėl bus leidžiama pirkti nebranduolinius ginklus bei ši šalis vėl galės naudotis bankuose įšaldytomis lėšomis (apie 100 milijardų dolerių), „galima laukti, kad Teherane pradės veikti įspūdingas ginklų turgus, kuriame pagrindinius prekystalius užims Rusija ir Kinija“, - mano straipsnio autorius.
„Galiausiai stiprus Iranas su augančia ekonomika atitinka Kinijos ir Rusijos strateginius tikslus šiame regione. Rusijos atveju - tai Irano palaikymas Bašaro al Asado režimui, kuris didins Rusijos dalyvavimą Viduržemio jūros rytuose. JAV pajėgų šiame regione beveik nebeliko. Kinijos atveju - tai Irano prisijungimas prie Pekino strateginių partnerių sąrašo, karinio bendradarbiavimo didinimas (2014 m. rugsėjo mėn. abiejų šalių karinės jūrų pajėgos vykdė pirmuosius bendrus karinius mokymus) ir Irano įstojimas į Šanchajaus bendradarbiavimo organizaciją, į kurią negali įstoti šalys, kurioms pritaikytos JTO sankcijos, - mano „The Wall Street Journal“.
„Nesvarbu, kaip dabartinis susitarimas paveiks Irano branduolinę programą, geopolitinės pasekmės bet kuriuo atveju bus milžiniškos. Maskvos-Pekino-Teherano ašies formavimasis ir Kinijos bei Rusijos įtakos augimas Artimuosiuose Rytuose paskatins Amerikos kaip dominuojančios jėgos šiame regione saulėlydį“, - daro išvadą straipsnio autorius.
Šaltinis: wsj.com
Naujausi
Naujausi komentarai
Trikapeiki....
IP 192.187.124.130 | 21:35:47
kaip tu manai? Ar teisinga ir garbinga žudyti okupantus ,atėjusius į kitą šalį su ginklu rankose ir žudančius lietuvius?...
Opus dei
IP 90.131.37.31 | 21:21:24
pasirupins kad dievo valia marytės žemėje būtų Dabar ir Visada. Amen....
Pasiruose?
IP 84.15.178.186 | 21:01:13
Lietuvos gyventojams patarta pagalvoti apie saulės baterijų ar baterijų įsigijimą, siekiant sušvelninti galimą elektros kainų kilimą šaliai pasitraukus iš BRELL energijos žiedo (Baltarusija, Rusija, Estija, Latvija, Lietuva).
Bendrovės „Enefit“ vadovas Valdemaras Fedorovičius pažymėjo, kad fiksuotų...
S
IP 64.43.130.20 | 20:51:19
Esame pasirengę juodžiausiam scenarijui – tokios -BRANGIOS-energetikos Lietuvoje dar niekada nebuvo ...