2024 m. lapkričio 26 d.

 

Meksika uždraudė GMO. Kokie yra tolesni veiksmai?

7
Paskelbta: 2021-03-05 10:29 Autorius: ekspertai.eu



2020 m. gruodžio 31 d. oficialiame federacijos leidinyje buvo paskelbtas prezidento dekretas, nustatantis transgeninių kukurūzų draudimą ir laipsnišką glifosato panaikinimą Meksikoje iki 2024 m.

Skatinti genetiškai modifikuotų organizmų (GMO), dar vadinamų transgeniniais ir labai pavojingais pesticidais, draudimą per pastaruosius 21 metus buvo surašyta begalė kovų dėl „Greenpeace Mexico“, vykusių kartu su įvairiomis ūkininkų organizacijomis, vartotojais, akademikais, tyrėjais, menininkais ir intelektualais.

Tiek GMO, tiek herbicidas glifosatas turi rimtų pasekmių ūkininkams ir Meksikos čiabuviams. 2015 m. Herbicidas glifosatas buvo klasifikuojamas kaip galimas kancerogenas žmonėms.



Pats glifosatas yra plačiai paplitęs aplinkos teršalas, naudojamas sunaikinti augalus, laikomus piktžolėmis, esančius dirvožemyje ir nuosėdose, įvairiuose paviršiniuose vandens telkiniuose, požeminiame vandenyje ir jūrų aplinkoje, o tai kelia pavojų šioms ekosistemos.

Naudojant tokius teršalus kyla didelė rizika laukuose saugomų žemės ūkio veislių įvairovei, kuri yra būtina maisto gamybai mūsų šalyje. Vadinasi, GMO ir glifosato įsisavinimas mus vis labiau atitolina nuo maisto suvereniteto ir savarankiškumo.

Prezidento dekretas, paskelbtas paskutinę 2020 m. dieną, uždraudžia herbicidą glifosatą naudoti visose federalinės vyriausybės programose ir nustato laipsnišką jo naudojimo, įsigijimo, platinimo, skatinimo ir importo panaikinimą. Taip pat draudžiami agrochemikalai, kurių sudėtyje yra glifosato, iki 2024 m. to visiškai neturi likti.

Dekretas taip pat neleidžia sodinti transgeninių kukurūzų, pabrėžiama, kad leidimai naudoti genetiškai modifikuotus kukurūzų grūdus Meksikos žmonių mityboje nebus išduodami, kol jie nebus visiškai pakeisti tvariomis ir kultūrai tinkamomis alternatyvomis, ne vėliau kaip iki 2024 m. sausio 31 d. Tai reiškia didelę pergalę žmonių ir aplinkos sveikatai.



Tikroji pažanga pastebima tik naudojant tvarius žemės ūkio metodus. Tai apima ekologinį žemės ūkį, žemės ūkio biologinės įvairovės apsaugą, dirvožemio derlingumo išsaugojimą, vietinių modelių, pagrįstų tradicinėmis veislėmis ir agroekosistemomis, kūrimą, kurie leidžia mums kovoti su klimato kaita ir gaminti sveiką ir tvarų maistą.

Pažymėtina, kad Meksika laikoma 59 rūšių kukurūzų ir kitų kultūrų, tarp jų – aitriosios paprikos, pupelių, moliūgų, vanilės, medvilnės, avokado, kakavos ir burnočių įvairovės ir sukultūrinimo centru.

Atėjo laikas sumokėti šią istorinę  augalų genetinės įvairovės Meksikoje skolą. Mes švęsime transgeninių kukurūzų ir glifosatų draudimą kaip svarbius žingsnius siekiant ekologiškos gamybos, kuri išsaugo biologinę įvairovę, sukurtą ūkininkų rankomis per tūkstantmečius.
 
Tačiau negalime pamiršti, kad tai nėra vienintelis žingsnis, būtinas norint apsaugoti savo gimtąjį kukurūzą, kultūrą ir paveldą. Mūsų, kaip „ Greenpeace Mexico“, tikslas yra pasiekti ekologišką ir teisingą žemės ūkio ir maisto produktų sistemą be pesticidų, be GMO ir išvengti sėklų monopolizavimo.
 
Nepriklausomybės nuo korporacijų ir valstybinio savarankiškumo siekimas reiškia pereiti prie natūraliai atsinaujinančių maisto gamybos sistemų.

Tai ne tik vieno produkto pakeitimas kitu, bet ir žemės ūkio ir maisto sistemos pertvarkymas iš šaknų: sveiko maisto gamyba, kuris nekenkia aplinkai ir garantuoja ūkininkų ir vartotojų sveikatą.
 
Viridiana Lázaro yra „Greenpeace México“ žemės ūkio ir klimato specialistė

Šaltinis: greenpeace.org

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
7. Vytas
(2021-03-07 14:50:12)
(62.80.225.75) Parašė:

Lietuvai, atsiprašau, Lietuvos valdžiai spręsti tokius klausimus ne pagal jėgas. Kaip pasakys visagalis Briuselis, taip ir bus. Bet jau ir dabar nebeliko natūralių pomidorų, agurkų ir daugelio kitų daržovių sėklų bei daigų. Vargu, ar ūkininkai begali nusipirkti ir nemodifikuotų kviečių ar rugių sėklų.



6. Tas tai taip
(2021-03-07 13:26:26)
(78.62.252.216) Parašė:

O kaip reikalai su rundapu,GMO pas kaimynus,kurie dirba,išimtinai tik dėl kitų gerovės ir sveikatos. Girdėjau,kad mūsų kaimynė Rusija viena didžiausių grūdų eksportuotojų,ne tik,kad šiame regione,bet ir visame pasaulyje. Gal kas nors gali pakomentuoti Rusijos grūdų augintojų ir eksportuotojų nuomonę ir aktualijas. Kiek žinau,tai ten rondapas ir GMO liejasi laisvai. Kaip bus? Aš įsitikinęs,kad pas mus patenka jų grūdai ir grūdų gaminiai.



5. trumpai
(2021-03-06 15:46:58)
(78.60.194.148) Parašė:

Mums tas neaktalu,musu verslininkai nesvarbu Lietuvos žmonės,jiems svarbu tik pelnas.



4. Pagaliau
(2021-03-06 14:21:26)
(89.116.78.63) Parašė:

Gal ir musu ukininkai nebepurkš kviečių roundapu, 2 savaites iki pjūties?



3. Anupras
(2021-03-05 20:36:02)
(64.145.67.233) Parašė:

Antausis Monsanto



2. puikios žinios
(2021-03-05 18:24:07)
(78.62.252.216) Parašė:

Mes visi norime vartoti saugius produktus ir rūpintis,kad per GMO neišsigimtų mūsų šalių auginama produkcija ateityje. Suprantu klausimo aktualumą ir svarbą. Suprantamas ir Ekspertų rūpinimas mūsų visų sveikata ir ateitimi,ir aplamai,Lietuva. Tik Lietuva yra maža šalis,kuri negali ir neturi teisės atsiriboti nuo savo kaimynų/likusio pasaulio. Trumpai-gausime GMO iš kitų šalių. Norėčiau sužinoti Didžiųjų Pasaulio šalių politiką GMO atžvilgiu. Taigi,Kinija,Indija,Jav,Brazilija,Bangladešas,Rusija ir t.t. Suprantama,kad mums įdomiausios tos šalys,iš kurių vyksta importas,bet,kalbama,kad GMO galima "pasigauti" ir eksportuojant. Taigi,įdomu,kokie TEN reikalai? Nemanau,kad Meksika bus pirmoji.



1. puiku
(2021-03-05 16:20:20)
(77.90.124.209) Parašė:

lauksim lt ukininku komentaro.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras