Žemės ūkio ministras Vigilijus Jukna tikisi, kad nuo kitų metų atsiras galimybė iš dalies paremti reikalingiausių žemės ūkio specialistų rengimą.
„Yra parengti įstatymų projektai, kurie artimiausiu metu bus svarstomi. Tai yra daroma ir daugelio užsienio šalių, kur šakinės ministerijos turi galimybę reguliuoti arba iš dalies paremti pačių reikalingiausių specialistų rengimą. Tai gali būti 80 proc., 50 proc. – tiesiog atsižvelgiant į poreikį ir, be abejo, finansines galimybes valstybės“, – pirmadienį po susitikimo su Seimo Pirmininke Loreta Graužiniene žurnalistams sakė V. Jukna.
Pasak jo, pokalbyje buvo aptartos žemės ūkio specialistų rengimo problemos, ypač rengiant gyvulininkystės, agronomijos, melioracijos specialistus.
„Jau su šiomis problemomis universitetai susiduria nuo 2009 metų, kai buvo pakeistas Mokslo ir studijų įstatymas, kai buvo įvesti krepšeliai. Ne tokių populiarių specialybių studentų skaičius labai žymiai sumažėjo, ir šiandien jau jaučiame didelį stygių, ypač gyvulininkystės specialistų. Tai reiškia, kad nėra specialistų, nėra žinių, nes be gilių žinių teorinių, tiek praktinių vystyti konkurencingą ūkį, tai yra gyvulininkystę, nėra galimybės. Užsienio valstybėse toje pačioje ES didžiulis dėmesys skiriamas žemės ūkio specialistų rengimui, dirba ištisi institutai, jie gauna ir pakankamą finansavimą moksliniams tyrimams, tai, be abejo, ir konkurencingumas tos šakos gerokai yra didesnis“, – sakė ministras V. Jukna.
Susitikime dalyvavo ir Aleksandro Stulginskio universiteto rektorius Antanas Maziliauskas.
Pasak jo, į kai kurias programas, pavyzdžiui, hidrotechniką, anksčiau universitetas priimdavo apie 70-80 studentų, o šiais metais yra įstoję tik 30.
„Problema yra ta, kad didžioji dalis studentų, įstojusių į žemės ūkio, į kaimo plėtros srities studijų programas patys moka už studijas. Po Mokslo ir studijų įstatymo reformos situacija taip pasikeitė, kad gabiausi kaimo vietovių mokyklų vaikai nesugebėjo konkuruoti su gabiausiais miesto vaikais ir valstybės finansavimas sumažėjo 4-5 kartus 2009-aisiais, lyginant su 2008 metais. Ir dabar ta tendencija tęsiasi, pavyzdžiui, iš 2013 metais priimtų 670 stojančiųjų į pirmą kursą tik tai 20 proc. valstybė finansuoja, kiti moka už studijas patys. Ir tai yra motyvuoti vaikai, kurie yra suinteresuoti baigę studijas likti Lietuvoje, tačiau jie moka už studijas patys, kadangi jie neįveikia tos pereinamosios valstybės krepšelio kartelės“, – sakė A. Maziliauskas.
Pasak jo, universitetas daug ką daro pats, pavyzdžiui, gabiausiems moksleiviams paskatinti skiria ateities lyderių stipendijas. „Kita vertus, šnekamės su valdžia, Seimo pirmininke ir ministerijomis, kad reikia pakoreguoti Mokslo ir studijų įstatymą, reikia pakoreguoti tas konkurencines valstybės finansuojamas krepšelio grupes, kad jos būtų arčiau valstybei svarbių studijų programų, kad didesnė dalis tų vaikų, kurie galbūt nėra patys gabiausi, bet tampa geriausiais specialistais, kad jie gautų valstybės finansavimą. Man atrodo, kad sutarimas tarsi yra. Dabar kalbame apie valstybės užsakymą, apie tikslinį finansavimą, kad šakinė ministerija galėtų prisidėti prie valstybės tikslinio finansavimo“, – sakė profesorius mokslų daktaras A. Maziliauskas.
Jis tikisi, kad žemės ūkio specialistų rengimo situacija pasitaisys.
Eltos, „ekspertai.eu“ inf.