Lietuvos politikos mokslininkas Mažvydas Jastramskis moksliškai įrodė, kad buvęs Aukščiausiojo Sovieto pirmininkas, Laisvės (Auštrevčiaus) premijos nugalėtojas iš antro karto, konservatorius Vytautas Landsbergis buvo prezidentu.
„Politologinis uždavinys: ar Vytautas Landsbergis buvo valstybės vadovas-prezidentas?
Uždavinio sąlygos.
1. Valstybės vadovai demokratinėse valstybėse būna dviejų rūšių: monarchai (kur yra išlikusi valdovų dinastija) ir prezidentai (kur nėra dinastijos). Yra išimčių, kurios patvirtina taisyklę.
2. Valstybė turi turėti vadovą.
3. Jeigu teisiškai vadovas-monarchas ar vadovas-prezidentas nėra apibrėžtas, turime ieškoti arčiausio analogo (nes valstybėje turi būti vadovas).
4. Ieškodami analogo, natūraliai lyginame su atitinkamą istorinį valstybės periodą apibrėžiančia politine santvarka.
Lietuvoje nėra išlikusios valdovų dinastijos, tad ieškome analogo prezidentui.
Lietuvos valdžių sistema pagal 1992 m. priimtą ir iki šiol galiojančią Konstituciją yra pusiau-prezidentinė, su tiesiogiai renkamu prezidentu-valstybės vadovu. Ieškome analogo pagal tai, koks prezidentas yra šioje santvarkoje.
Tiesiogiai rinkto prezidento-valstybės vadovo 1990-1992 m. akivaizdžiai nebuvo. Einame prie kitų trijų kriterijų: valdžios hierarchijos, kadencijų apribojimo ir funkcijų.
Pirmas kriterijus: kas yra aukščiausias valstybės pareigūnas, jeigu prezidento nėra?
1990-1992 m. galiojusio Laikinojo pagrindinio įstatymo (atliko konstitucinio reguliavimo funkciją) 86 straipsnis: „Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos (Aukščiausiojo Sovieto – red. pastaba) Pirmininkas yra aukščiausias Lietuvos Respublikos pareigūnas ir atstovauja Lietuvos Respublikai tarptautiniuose santykiuose“.
V. Landsbergis buvo Aukščiausiosios Tarybos (Aukščiausiojo Sovieto – red. pastaba) pirmininkas.
Beje, pagal 1992 m. Konstituciją, tiesiogiai rinktam prezidentui-valstybės vadovui negalint eiti pareigų, jį pavaduoja būtent parlamento pirmininkas.
Antras kriterijus: kurio pareigūno kadencijos yra apribojamos, jeigu prezidento nėra (ir jei tai ne monarchija)?
Pagal Laikinąjį pagrindinį įstatymą, Aukščiausiosios Tarybos (Aukščiausiojo Sovieto – red. pastaba) pirmininkas galėjo būti renkamas ne daugiau kaip dviem kadencijoms paeiliui. Kaip ir prezidentas pagal pusiau-prezidentinę 1992 m. Konstituciją.
V. Landsbergis buvo Aukščiausiosios Tarybos (Aukščiausiojo Sovieto – red. pastaba) pirmininkas.
Paprasto parlamento pirmininko (ar premjero) kadencijų demokratinėse šalyse įprastai niekas neapriboja. Tik valstybės vadovo (jeigu ne monarchas).
Trečias kriterijus: kas atlieka prezidento funkcijas, jeigu prezidento nėra?
Pagal Laikinąjį pagrindinį įstatymą, Aukščiausios Tarybos (Aukščiausiojo Sovieto – red. pastaba) pirmininkas teikė Aukščiausiajai Tarybai (Aukščiausiajam Sovietui – red. pastaba) ministro pirmininko kandidatūras (ne atvirkščiai), pasirašė Lietuvos Respublikos tarptautines sutartis, teikė parlamentui Aukščiausiojo teismo pirmininko kandidatūrą ir taip toliau. Funkcijos panašios toms, kurios vėliau suteiktos pusiau-prezidentinės Lietuvos valstybės vadovui-prezidentui (tiesa, jas išplečiant, pavyzdžiui, pridedant veto).
V. Landsbergis buvo Aukščiausiosios Tarybos (Aukščiausiojo Sovieto – red. pastaba) pirmininkas.
Dabar galime grįžti prie tiesioginių rinkimų.
Prieštaravimas, kad V. Landsbergis nebuvo rinktas tiesiogiai, nėra pakankamas. Prezidentas demokratinėse šalyse nebūtinai renkamas tiesiogiai:
parlamentinėse respublikose, jei nėra monarcho, prezidentą renka būtent parlamentas.
Taigi, 1990-1992 m. Lietuva funkcionavo kaip itin įdomi parlamentinės santvarkos atmaina, kur viename poste derinamos parlamento spykerio ir prezidento institucijos.
Uždavinys išspręstas. Aukščiausiosios Tarybos (Aukščiausiojo Sovieto – red. pastaba) pirmininkas buvo IR parlamento pirmininkas, IR valstybės vadovo-prezidento prototipas.
Taigi, Vytautas Landsbergis 1990-1992 m. ne tik turėjo valstybės vadovo statusą. Jis buvo prezidentu before it was cool“, - savo moksliniame tyrime atskleidė M. Jastramskis.
Šaltinis: facebook.com
Susiję:
Žaliųjų valstiečių lyderis toliau gieda savo rytietišką giesmę
Karabasas yra prieš Vytautą Landsbergį, nes jis visada buvo prieš vakarietišką Lietuvos kryptį
Lietuvos inteligentija kyla į kovą už Vytauto Landsbergio įprezidentinimą: cypkit menkystos, istorijos nesuklastosi
I. Degutienė: dabar turiu vilties kažkaip
NSGK pirmininkas V. Bakas pritaria V. Landsbergio įprezidentinimui: esame įstrigę istorijoje, tad laikas pripažinti faktus
Atidėkime tą „prezidentinį“ klausimą šimtui metų, kol užaugs kitokia karta
Konservatorių lyderis gindamas senelio garbę kirto V. Pranckiečiui, butkevičiams ir likusiems gražuliams
Lietuva už Landsbergį, o ne už sovietinę atmintį
Vytautas Landsbergis grąžino mums nepriklausomybę ir laisvą tautą
Liberalai sieks sutvarkyti formaliąją Vytauto Landsbergio statuso pusę
Skandalingai pagarsėjęs prieštaringos reputacijos Z. Vaišvila bando paneigti istorinę tiesą
V. Pranckietis: „Tokie žmonės yra kaip simboliai. Jie turbūt yra dovana mums“