2024 m. liepos 31 d.

 

Mokslininkų energetikos scenarijai

Paskelbta: 2013-04-25 15:39 Autorius: Naujienų redaktorius

Lietuvos energetikos instituto mokslininkai Seimo nariams pristatė kelis galimus scenarijus, branduolinį ir nebranduolinį.

Pasiūlymus dėl naujosios energetikos strategijos rengęs Lietuvos energetikos instituto Energetikos kompleksinių tyrimų laboratorijos vyresnysis mokslo darbuotojas Arvydas Galinis sakė, kad atliekant analizę buvo skaičiuojama daugybė parametrų.

Esą buvo įvertinta, kiek ir už kokią kainą Lietuva galėtų pasigaminti elektros energijos esant dabartiniams pajėgumams, kiek gali kainuoti importuojama elektra, kiek reikėtų investuoti į naujus nebranduolinius pajėgumus, kiek kainuotų Visagino atominės elektrinės (VAE) projektas bei joje pagaminta elektra.

Energetikos specialistai neatmeta galimybės, kad gali būti ribojamas elektros importas. Pavyzdžiui, statant VAE palaipsniui galima mažinti importuojamos elektros dalį.

Taip pat esą įvertintos aplinkybės, kad nuo 2015 metų Lietuva turės suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalą, elektros tiltus su Lenkija ir Švedija, galios Šiaurės šalių elektros energijos rinkos „Nordpool“ taisyklės.

„Siekiant energetinio saugumo, šalyje tektų investuoti į elektrines, kurios dirbdamos rinkos sąlygomis, esant prognozuojamoms rinkos kainoms, nesugebėtų konkuruoti. Jų gyvybingumui užtikrinti būtų reikalingas subsidijavimas. VAE, vertinant pagal verslo plane pateiktus techninius-ekonominius rodiklius, nors ir būdama viena iš ekonomiškai patraukliausių alternatyvų, netaptų išimtimi“, – sakė A. Galinis.

Pasak jo, biokuro termofikacinės elektrinės yra ekonomiškai pranašesnės už VAE, tačiau jos priklauso nuo sezonų – elektros daugiau gaminama žiemą, kai yra šilumos poreikis – vasarą apkrovimas būtų gerokai mažesnis nei žiemą, todėl atitinkamai yra gerokai mažiau efektyvus elektros energijos gamybos prasme.

Lietuvos energetikos instituto mokslininkai siūlo modernizuoti Kauno ir Vilniaus elektrines, kuriose galima daugiau gaminti elektros. Tiesa, per metus tam reikėtų investuoti 600 milijonų litų.

Tačiau bet kokiu atveju, brangiausia elektra, pasak studijos autorių, būtų, jei būtų statoma VAE.

„Žinių radijo“, ekspertai.eu inf.

Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras