Rugsėjo 21 d. kalbėdamas interviu su Vokietijos dienraščio BILD žurnalistu, JAV valstybės sekretorius Maikas Pompeo (Mike Pompeo) pareiškė: „Mes tikimės, kad dujotekis „Nord Stream 2“ nebus baigtas“.
Pasak M. Pompeo, šiuo metu JAV kuria koaliciją, kuri neleis realizuoti minėto projekto, nes jis kelią riziką Europai priklausyti nuo dujų iš Rusijos, be to, yra grėsmė Ukrainai.
BILD pasiteiravus, o kaipgi po JAV sankcijų Iranui bus su Vokietijos kompanijomis, kurios turi verslo reikalų su Teheranu, M. Pompeo nurodė: „JAV yra daug kompanijų, kurios taip pat norėtų turėti verslo reikalų su Irano Islamo Respublika. Ten gyvena puikūs žmonės, tačiau, deja, jų režimas – teokratinis, kleptokratinis, valdomas ajatolos. JAV ketina išnaudoti visas savo galimybes, kad Iranui būtų taikomos sankcijos. Jos bus taikomos teisingai viso pasaulio kompanijoms.“ (Kaip rašė ekspertai.eu, Jungtinės Tautos nepalaikė Vašingtono noro įvesti sankcijas Iranui, – ekspertai.eu past.)
M. Pompeo teigė esąs įsitikinęs, kad vokiečių verslas suvokia riziką ir laikysis Jungtinių Tautų (JR) Saugumo tarybos rezoliucijų: „Būtent Vokietijos vyriausybė labai nuvilia. Ta šalis [Iranas] žudė visoje Europoje“, – akcentavo buvęs CŽV vadovas.
JAV valstybės sekretorius taip pat pridūrė: „Vokietijos vyriausybė mums sako, kad nenori, jog Iranas pirktų ir parduotų ginklus, bet nebuvo sugalvotas nei planas, nei alternatyva, kad to nenutiktų. Todėl JAV imasi vadovauti šiam procesui ir priims teisingą sprendimą, moralų sprendimą. Iranas yra labiausiai antisemitiška šalis planetoje, kuri grasina sunaikinti ne tik Ameriką, bet ir Izraelį. Tikiuosi, kad vokiečiai supranta, kokia tai rizika. Manau, kad Iranas supranta, kad jis yra grėsmė sau ir pasauliui. Iranas neišvengs sankcijų pagal Jungtinių Tautų (JT) Saugumo tarybos rezoliuciją Nr. 2231.“
Rusija pareiškė nebijanti JAV sankcijų. Pasak Rusijos užsienio reikalų ministro pavaduotojo Sergejaus Riabkovo, Maskvos ir Teherano santykiai toliau bus
vystomi nepaisant JAV kišimosi.
JAV skyrė sankcijas 27 Irano asmenims ir organizacijoms, tarp kurių yra ir Irano Gynybos ministerija bei Irano atominės energetikos organizacija.
Pasak Rusijos diplomatijos vadovo Sergejaus Lavrovo, JAV sankcijos Iranui yra niekinės, neturi jokios reikšmės: „Nėra tokio dalyko kaip ginklų embargas Iranui. Jungtinių Tautų Saugumo taryba pakartojo, kad šis draudimas baigsis spalio 18 d. Pasibaigus šiam laikotarpiui, nebebus jokių apribojimų.“
S. Lavrovo manymu, Vašingtono noras, kad JT vėl įvestų sankcijas Iranui, atrodo juokingai, nes absoliuti dauguma JT Saugumo tarybos narių JAV nepalaiko: „Amerikiečiai, deja, prarado diplomatijos talentą, o juk anksčiau jie turėjo puikių ekspertų. Tai, ką JAV dabar daro užsienio politikos srityje, tėra reikalavimai, ultimatumai. Jie paskiria datą ir tuomet įveda ekstrateritorines sankcijas. Reikia pažymėti, kad amerikiečiai turi gerbti JAV administracijos hierarchiją, nes jų bosas, prezidentas Trampas, asmeniškai pasirašė dokumentą, pagal kurį JAV pasitraukė iš Bendrojo išsamių veiksmų plano (Joint Comprehensive Plan of Action, JCPOA), kurį Teheranas 2015 metais pasirašė su Rusija, Kinija, Didžiąja Britanija, Prancūzija ir Vokietija.“
Anot S. Lavrovo, panašius triukus pastaruoju metu bando rodyti ir ES.
Rugsėjo 20 d. Prancūzija, Vokietija ir Jungtinė Karalystė pareiškė, kad JAV noras Iranui vėl įvesti sankcijas yra neteisėtas. JAV veiksmams nepritarė ir JT generalinis sekretorius Antonijus Guterišas (António Guterres).
Šaltiniai: bild.de, state.gov, presstv.com
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]