Savo „Facebook“ paskyroje EP vadovas Martinas Šulcas (Martin Schulz) parašė gana ilgą atsisveikinimo laišką Jungtinei Karalystei, kuriame aiškiai suformulavo pagrindinę mintį: tegul britai kuo greičiau nešdinasi iš ES. EP vadovas greičiausiai turėjo galvoje britų premjero Deivido Kamerono (David Cameron) pareiškimą, kad jis atsistatydina, bet realiai bus premjeras iki konservatorių partijos rinkimų rudenį.
M. Šulcas rašo: „Britų sprendimas mane liūdina, tačiau tampa aišku tai, kas buvo kartais sudėtinga tarpusavio santykiuose. Išėjimo procedūra turi būti vykdoma nedelsiant, nėra laiko atidėliojimui. Referendumas davė pamoką, kad mūsų pareiga parodyti vienybę tarp likusių 27 ES valstybių yra svarbesnė nei mūsų susiskaldymai.“
„Brexit“ šokiruotas Europos Parlamentas birželio 27 d. rengia neeilinę plenarinę sesiją.
„Europos Sąjunga gal ir netobula. Reikia reformų. Bet ji suteikė daugiau nei 60 metų taikos ir klestėjimo savo piliečiams ir toliau tai daro“, – atsisveikinimo su Jungtine Karalyste laiške rašo M. Šulcas.
M. Šulcas darsyk akcentavo, kad ES nori, jog Britanija išeitų „kuo greičiau“.
„The Guardian“ spėja, kad tokia skuba yra dėl to, kad į ES kuo greičiau bus priimta Turkija, nors jos vicepremjeras Nuretinas Džanikli (Nurettin Canikli) pareiškė, kad „ES irimas prasidėjo, o Britanija pirmoji iššoko iš laivo“. Vis dėlto, ekspertų manymu, turkų vadas paprieštaraus tokiai neteisingai nuomonei ir lieps stoti į ES, kol Turkija yra gerame kelyje (ji neįvykdė daugybės reikalavimų dėl stojimo į ES, bet yra patraukli rinka, galinga NATO valstybė, geopolitiškai svarbi partnerė Artimuosiuose Rytuose – red. past.).
Jungtinė Karalystė dabar turės pasirašyti dvi išėjimo sutartis: „skyrybų“ sutartį, pagal kurią nebeįneš lėšų į ES biudžetą ir 1,2 mln. britų, gyvenančių ES bei 3 mln. ES piliečių, gyvenančių JK, statuso sutartį. Taip pat būtina pasirašyti sutartį dėl ateities prekybos ir ryšiu su ES valstybėmis.
Europos Tarybos prezidentas Donaldas Tuskas (Donald Tusk) mano, kad abiejų išėjimo sutarčių pasirašymas gali trukti iki 7 metų „be garantijos, kad tai pasibaigs sėkme“.
Britus dabar gąsdina vis daugiau ES aukščiausiųjų klerkų. Vokiečių europarlamentaras Elmaras Brokas (Elmar Brok) pareiškė: „Jie turės derėtis ne kaip šalis narė, o kaip trečioji šalis. Jei Britanija nori panašaus statuso kaip Šveicarija ar Norvegija, ji privalės mokėti ES struktūriniams fondams. Britai sužinos, ką tai reiškia.“
Šaltinis: theguardian.com
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]