Lapkričio 3 d. generolo Silvestro Žukausko poligone Pabradėje susitikti su tarptautinėse pratybose „Brilliant Jump 2020“ dalyvaujančiais kariais iš Lenkijos, Ispanijos, Čekijos ir Lietuvos atvyko NATO Jungtinės sąjungininkų vadavietės Brunsume (angl. Headquarters Allied Joint Force Command (HQ JFC) Brunssum) vadas Jörg’as Vollmer’is (Jorg Vollmer), Lietuvos kariuomenės vadas gen. ltn. Valdemaras Rupšys ir NATO greitojo reagavimo pajėgų budinčios brigados vadas brg. gen. Dariusz’as Lewandowski’is (Dariusz Lewandowski).
Lietuvoje vykstančiose vienose didžiausių šiais metais regione NATO aljanso pratybose „Brilliant Jump 2020“ (liet.„Nuostabusis šuolis 2020“), kuriose vertinamas itin aukštos parengties jungtinės NATO greitojo reagavimo pajėgų grupės (angl. Very High Readiness Joint Task Force, VJTF ) pasirengimas vykdyti šiems tarptautiniams greito reagavimo pajėgumams keliamas užduotis treniruojasi Lenkijos, Ispanijos ir Čekijos kariniai vienetai.
Po susitikimo su kariais ir pratybų vadovybe Jungtinės sąjungininkų vadavietės Brunsume vadas gen. J.Vollmer’is džiaugėsi, jog net ir esant šioms ypatingoms sąlygoms šalims partnerėms pavyko priimti teisingus sprendimus ir per labai trumpą laiką pirmą kartą mūsų regione dislokuoti NATO itin aukštos parengties greitojo reagavimo pajėgas.
„Aš labai didžiuojuosi, kad NATO aljanso šalys treniruojasi užduotis vykdyti kartu ir kad sugebėjome tokią sudėtingą operaciją įvykdyti laiku ir teisingai, vertinant visus apribojimus ir procedūras. Šių pratybų vienas iš pagrindinių tikslų ir buvo parodyti, kad NATO šalys geba vykdyti savo įsipareigojimus“, – teigė generolas J.Vollmer’is.
Vertindamas tarptautinę susiklosčiusią situaciją NATO Jungtinės sąjungininkų vadavietės Brunsume vadas pabrėžė, kad NATO aljansas to nepadarė netikėtai.
„Politiniai pokyčiai regione yra nuolat stebimi ir analizuojami. Mes – Jungtinė sąjungininkų vadavietė Briunsiume – jau seniai skelbėme apie savo rengiamas pratybas pagal visus reglamentus, todėl nesukūrėme jokio netikėtumo, padarėme tai pagal visas nustatytas procedūras ir manau, kad tuo galime didžiuotis – jei ką nors pasakome, jei įsipareigojame, jei mūsų šalys įsipareigoja vykdyti užduotis, mes laikomės visų nustatytų taisyklių“, – pabrėžė Jungtinės sąjungininkų vadavietės Brunsume vadas.
„Per šias pratybas NATO gyvai pademonstravo, kad yra pajėgi per nustatytą laiką permesti didelį karinių pajėgų kiekį sąjungininkams paremti. O mes turėjome galimybę realiai pasitikrinti kaip veikia mūsų, kaip priimančios šalies, logistinė grandinė bei kaip tam yra pritaikyta mūsų infrastruktūra, ką reikia tobulinti. Viskas pavyko, todėl esu dėkingas pratybų organizatoriams. Esu įsitikinęs, kad toks veiksmas komunikuoja labai aiškiai, ir tai prisideda prie atgrasymo,“ – pratybų aptarime akcentavo Lietuvos kariuomenės vadas gen. ltn. Valdemaras Rupšys.
Tiesa, nors buvo planuojama, kad pratybose dalyvaus per 2500 karių ir apie 650 įvairių transporto priemonių, tačiau dėl pandemijos įtakos ir šalyse įvestų apribojimų šis skaičius buvo sumažintas iki 1800 karių ir beveik 600 transporto priemonių. Pasibaigus tarptautinėms pratyboms sąjungininkų kariniai vienetai, įvykdę jiems nustatytas pratybų užduotis, grįš į savo valstybėse esančias nuolatinės dislokacijos vietas.
Apie šias sąjungininkų pratybas, siekiant prisidėti prie skaidrumo ir pasitikėjimo didinimo, dar rugsėjo pradžioje susitikimo Krašto apsaugos ministerijoje metu buvo informuotas Baltarusijos gynybos atašė ir Baltarusijos gynybos ministerija. Informaciją apie šias pratybas rugsėjo 24 d. Lietuva savanoriškumo pagrindais išplatino ir Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija (ESBO) kanalais, o rugsėjo 30 d. ESBO Saugumo bendradarbiavimo forumo posėdyje Lietuvos atstovas padarė pranešimą apie šias pratybas).
Lietuvos kariuomenės informacija ir JFCBS MPA nuotr.
Šaltinis: KAM
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]