Rusijos prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas duodamas interviu BBC korespondentui Džonui Simpsonui papasakojo ar įmanomas Ukrainos scenarijus Latvijoje ir kodėl Rusija baiminasi NATO. Lietuvos valdžia į šį interviu sureagavo labai stipriai, tačiau tautinėje žiniasklaidoje buvo publikuojamos tik šio interviu iškarpos. Todėl ekspertai.eu skaitytojams siūlo visą šį interviu.
D. Peskovas: Mes nenorime naujojo šaltojo karo. Niekada jo nenorėjom ir dabar jo nenorim.
BBC: Jūs pasiruošę duoti kokias nors garantijas, kad tai neįvyks?
D. Peskovas: Mes pastoviai taip darome, tačiau, gaila, bet nematome kitos pusės pastangų.
BBC: Jūs siunčiate kariuomenę į Ukrainos rytus – tai akivaizdu.
D. Peskovas: Kodėl jūs manote, kad tai akivaizdu?
BBC: Todėl, kad kai kurie kareiviai patys apie tai kalba.
D. Peskovas: Ne, tai pati didžiausia klaida. Yra žmonės, kurie įpratę prie karinės tarnybos, ir net išėję į atsargą jie..
BBC: Jūs norite pasakyti, kad jūs negalite uždrausti jiems ten vykti?
D. Peskovas: Ne, aišku, kad ne. Noriu priminti, kad prezidentas Putinas ne kartą oficialiai pareiškė, kad nėra Rusijos armijos, nėra rusų kariškių – šiuo metų esančių tarnyboje karių – disciplinuotų arba pasiųstų, arba kažkiu kitu būdu esančių Ukrainos teritorijoje.
„Raudonos linijos“
BBC: Ką jūs galite pasakyti apie išpuolius prieš NATO, kurių skaičius padidėjo tris kartus per pastaruosius metus? Pavyzdžiui, Rusijos kovinių lėktuvų skrydžiai, NATO lėktuvams tenka juos perimti. Kodėl šių skrydžių tapo tiek daug ir kodėl jūs žaidžiate tokį žaidimą?
D. Peskovas: Į šį klausimą dvejai žodžiais aš nesugebėsiu atsakyti. Viskas prasidėjo nuo Ukrainoje įvykusio valstybės perversmo. Valstybės perversmo – tikrąją to žodžio prasme. Valstybės perversmo, kuris buvo surežisuotas ir tuoj pat gavo palaikymą iš pasaulio valstybių, kurias mes visi puikiai žinome. Šis įvykis istorijoje tapo svarbiausiu, jis paveikė įvykių eigą Europoje, todėl kad įvyko pačioje Europos širdyje. Po to Rusija jau negalėjo likti neutrali. ir būtent po to situacija tapo itin įtempta.
BBC: O ar ne Rusija savo veiksmais padarė, kad situacija taptu tokia įtempta?
D. Peskovas: Mes ir toliau darysime ją dar labiau įtempta, jei bus paliesti mūsų interesai. Kuo ilgiau egzistuos grėsmė mūsų nacionaliniams interesams, tuo ilgiau mes duosime atkirtį.
BBC: Tai vadinama šaltuoju karu.
D.Peskovas: Bet tai nereiškia, kad mes norime šaltojo karo. Mes paprasčiausiai norim, kad mūsų oponentai suprastų: mes turime savo „raudoną liniją“, kurios negalima peržengti. Mes tikimės, kad kiekvienas supras, kur eina mūsų „raudonos linijos“.
Perversmas Latvijoje?
BBC: Vakarų šalys taip pat turi “raudonas linijas”. Pavyzdžiui Latvija. Yra reali grėsmė, kad tai kas atsitiko su Ukraina, atsitiks ir su Latvija, kad jos rusų kilmės gyventojai įvykdys antivalstybinį sukilimą. Tai yra įmanoma?
D. Peskovas: Esu pasiruošęs pasidalinti tuo pačiu nerimu. Jei kas nors įvykdys Latvijoje valstybinį perversmą, o vėliau Briuselis kaip šiuo atveju (su Ukraina), pripažins šį valstybinį perversmą – bus rimta grėsmė.
BBC: Tai tikrai gali įvykti Latvijoje?
D. Peskovas: Jei ten įvyks valstybinis perversmas ir nauja valdžia bus pripažinta – Latvijai gresia didžiulė grėsmė. Todėl, kad jei Europos viduryje yra sukurtas ginkluotojo valstybinio perversmo precendentas, o taip pat pripažinta, kad tai yra teisiškas valdžios pasikeitimo kelias – egzistuoja didelė grėsmė visam kontinentui. Kiekviena valstybė turi būti itin atsargi, kiekviena valstybė turi ginti savo interesus, kad neleisti įvykti panašiems įvykiams.
BBC: Ką jus galite pasakyti apie vis didėjančia valstybės kontrolę žiniasklaidos srityje, apie tai, kad prezidento kritikus gali ir nužudyti?
D. Peskovas: Ne, negali
BBC: Niekada?
D. Peskovas: Už prezidento kritiką.
BBC: Reiškia, jie miršta dėl kitų priežasčių?
D.Peskovas: Ne, šioje šalyje tai neįmanoma.
NATO garantijos
BBC: Jūs tikite, kad Vakarai nori jus apsupti, lenda į šalių, kurias jūs laikote tradiciniais sąjungininkais, reikalus?
D. Peskovas: Jūs teisus, taip mes tai jaučiamės. Mes norėtume gauti šimtaprocentinę garantiją, kad niekas, niekada negalvos apie Ukrainos stojimą į NATO. Mes norėtume išgirsti, kad NATO nebeartės prie mūsų sienos, kad NATO nebesiims bandymų pažeisti jėgų balansą. Tačiau, gaila, bet mes negirdime tokių žodžių. Ir tai verčia mus nerimauti, iššaukia mums baimės jausmą.
BBC: Ir daro jus agresyviais?
D. Peskovas: Jei jūs kažko bijotės, jus imatės saugumo priemonių. Tai natūralus instinktas – ir pas žmogų, ir pas valstybę. Ypatingai, jei tai pati didžiausia valstybė kontinente.
Šaltinis: bbc.co.uk
Naujausi
Naujausi komentarai
vladas lukosevicius
IP 2a00:809:381:af0b:ad00:a834:5305:ecf1 | 01:25:13
Kiekviena revoliucija reikalauja aukų..... Pilna salė KGB-isto Lanzbergio revoliucijos žertvų......
U-2
IP 2405:8100:8000:5ca1::2a5:adf3 | 22:55:05
Kaip sako lietuviu liaudies patarle: - tas kas savo, labai plono stiklo namuose metosi suakmenejusiu kuprotojo Ozio Vyckos Tvartelio meslu laimes neturejo, neturi ir netures. Savaime suprantama, kad tai niekaipnegalima buti siejama su dicmarkemis, veliau svarais ir jevrais galu gale......
Xxxx
IP 2a00:1eb8:c2b7:d505:3cf0:e67a:faaf:eb62 | 22:30:40
Bet juk jis (ženkliukas) penkiakampis, na ir sadomazochistė ta Šakalienė....