Augant įtampai Baltijos šalyse ir jai beveik pasiekus šaltojo karo lygį, stebint įvykius Ukrainoje ir matant, kad Rusijos palaikomi sukilėliai ruošiasi naujam puolimui, NATO siunčia Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui aiškų signalą: pamiršk apie tai, kad galėsi kištis į Baltijos šalių ir Rytų Europos reikalus, teigia JAV leidinys „Business Insider“.
Šiuo metu NATO vykdo itin didelius karinius mokymus trijose Baltijos valstybėse ir Skandinavijoje, kuriuose dalyvauja žemės, oro ir karinės jūrų pajėgos. Reaguojant į padažnėjusias provokacijas ir V. Putino agresyvius pasisakymus, šie mokymai vyksta trijose NATO pasienio valstybėse.
„Mokymuose Estijoje, Lietuvoje ir Norvegijoje dalyvauja 21 tūkst. karių ir pati naujausia karinė technika, – teigia Carol J. Williamsas iš „La Times“. – Derinant tai su ukrainiečių armijos mokymais, kuriuos vykdo JAV kariai ir 3 tūkstančių karių greitojo reagavimo kontingento formavimu Rytų Europos gynimui, NATO akivaizdžiai siunčia Maskvai žinutę, kad aljansas yra pasiruošęs ginti savo naujus narius, turinčius bendrą sieną su Rusija.“
Kariniai mokymai „Dynamic Mongoose“ („Vikrus mangustas“), kuriuose dalyvauja dešimt NATO šalių ir Švedija, vyksta prie Norvegijos krantų Šiaurės jūroje. Šiuose mokymuose tobulinami kovos su povandeniniais laivai įgūdžiai, kurie tapo itin aktualūs po to, kai buvo gauti pranešimai apie tai, kad rusų povandeniniai laivai įplaukė į Švedijos ir Suomijos teritorinius vandenis.
Estijoje šiuo metu vyksta didžiausi šalies istorijoje žemyninės kariuomenės mokymai „Hedgehog“ („Ežys“). Šiuose dviejų savaičių mokymuose dalyvaus 13 tūkst. žemės ir oro pajėgų karių.
„Lightning Strike“ („Žaibo kirtis“) mokymuose Lietuvoje dalyvauja 3 tūkst. karių ir policininkų, kad būtų galima patikrinti karinių pajėgų ir civilinės valdžios institucijų bendradarbiavimo efektyvumą padidintos rizikos situacijose. Šių mokymu metu bus mokomasi kontrpriemonių. kurių būtų imtąsi, jei į Lietuvos teritoriją slapta įžengtų „žali žmogeliukai“.
Šių mokymų dydis liudija, kad valstybės turinčios bendrą sieną su Rusija itin nerimauja dėl Rusijos vis agresyvesnės užsienio politikos retorikos.
„Akivaizdu, kad mes esame situacijoje, kai tikimybė, jog karas prasidės Lenkijoje yra labai aukšta. Mes gyvename Rusijos imperializmo šešėlyje, – teigia Lenkijos Seimo narys Pawelas Kowalis. – Tai priešmirtinės kolonijinės valstybės konvulsijos. Turės praeiti laiko, kol ši imperija grius.“
Šiuo metu NATO ir Rusijos kariniai lėktuvai beveik kiekvieną dieną susitinka virš Baltijos jūros. Negana to, Maskva aktyviai didina savo karinį potencialą Arktyje, Kryme ir Kaliningrade.
Atsakydamos į tai, NATO šalys ne tik vykdo karinius mokymus, bet ir susitarė stiprinti savo šalių gynybinių sistemų bendradarbiavimą tuo atveju, jei kiltų karas.
Šaltinis: businessinsider.com
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]