2024 m. gruodžio 8 d.

 

Naujas puslapis Švedijos ir Lietuvos bendradarbiavime gynybos srityje

1
Paskelbta: 2016-07-27 15:36 Autorius: ekspertai.eu

Liepos 28 d. Krašto apsaugos ministerijoje vyks naujojo Švedijos gynybos atašė Lietuvai pulkininko leitenanto Jorjano Striomo (Örjan Ström) akreditacijos ir buvusio Švedijos gynybos atašė Lietuvai plk. ltn. Tapanio Aslako Matuso (Tapani Aslak Mattus) atsisveikinimo ceremonija.

Plk. ltn. T. A. Matusas buvo akredituotas 2012 m. liepą ir rezidavo Vilniuje. Atsisveikinimo proga ir už asmeninį indėlį stiprinant Lietuvos ir Švedijos bendradarbiavimą gynybos srityje krašto apsaugos viceministras Antanas Valys buvusiam Švedijos gynybos atašė plk. ltn. T. A. Matusui įteiks krašto apsaugos sistemos lygmens medalį „Už nuopelnus“.

Naujasis Švedijos gynybos atašė J. Striomas šalies kariuomenėje tarnauja nuo 1985 metų. Prieš dabartinį paskyrimą į gynybos atašė pareigas karininkas tarnavo Švedijos karinių pajėgų štabe. Plk. ltn. J. Striomas yra baigęs Švedijos nacionalinį gynybos koledžą ir Karo akademiją Karlberge. Švedijos karininkas yra tarnavęs tarptautinėse misijose Afganistane bei Bosnijoje ir Hercegovinoje.

Lietuva taip pat yra skyrusi gynybos atašė Švedijai, kuris reziduoja Kopenhagoje (Danija).

Švedijos gynybos atašė pasikeitimo ceremonija vyks liepos 28 d. 11 val. Krašto apsaugos ministerijos Juodojoje salėje.

Apie Lietuvos ir Švedijos bendradarbiavimą gynybos srityje:

Lietuvos ir Švedijos karinis bendradarbiavimas iki Lietuvos narystės NATO buvo daugiausiai grindžiamas Švedijos parama Lietuvos kariuomenei. Vykdyti ginkluotės ir įrangos perdavimo, medicininės paramos, jūros ir pakrančių stebėjimo sistemos, oro gynybos bataliono, oro bazės įrengimo ir kiti projektai, o Lietuvos karininkai tobulinosi Švedijos karo mokyklose.

Šiuo metu bendradarbiavimas plėtojamas tarp atskirų Lietuvos ir Švedijos kariuomenių dalinių. Artimiausius ryšius palaiko karinės oro ir jūrų pajėgos ir karo medicinos tarnybos. Kasmet štabų lygmenyje suderinamos dvišalio bendradarbiavimo programos.

Švedijos ir Lietuvos karinės pajėgos dalyvauja bendrose pratybose Baltijos regione, tokiose kaip priimančiosios šalies paramos pratybos „Baltijos šeimininkas“ (angl. “Baltic Host“), minų paieškos ir nukenksminimo Baltijos jūroje pratybos „Atvira dvasia“ (angl. “Open Spirit“). 2011 m., pirmą kartą istorijoje, Švedijos KOP naikintuvai JAS-39 „Gripen“ kartu su NATO lėktuvais dalyvavo Baltijos regiono karinių oro pajėgų treniruotėje (angl. Baltic Regional Training Event, BRTE, nuo 2016 m. pavadinimas – „Ramstein Alloy“), skirtoje užtikrinti oro erdvės virš Baltijos jūros saugumą. Nuo to laiko Švedijos naikintuvai šiose karinių oro pajėgų pratybose dalyvauja reguliariai. Lietuvos kariai 2015 m. pirmąjį pusmetį budėjo Švedijos vadovaujamos ES Šiaurės kovinės grupės sudėtyje.

Švedija taip pat aktyviai dalyvauja Baltijos gynybos koledžo (BALTDEFCOL) veikloje. 1997–2003 m. Švedija buvo BALTDEFCOL projekto vadovaujanti šalis, o šiuo metu siunčia į koledžą savo studentus.

Abi šalys aktyviai dalyvauja Šiaurės ir Baltijos valstybių regioninio gynybos bendradarbiavimo iniciatyvoje, skirtoje stiprinti Gruzijos ir Ukrainos šalių gynybos sektoriaus reformas.

Lietuvos ir Švedijos gynybos ministrai 2011 m. birželio 9 d. Briuselyje pasirašė dvišalį susitarimą dėl bendradarbiavimo gynybos srityje, kuriame nustatomi bendradarbiavimo tikslai ir principai, reglamentuojamos bendradarbiavimo sritys, formos ir kiti klausimai. Pastaraisiais metais valstybių gynybos ministrai ir kariuomenių vadai yra apsikeitę oficialiais vizitais.

Šaltinis: kam.lt

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
1. Darijus
(2016-07-27 23:46:47)
(90.138.192.194) Parašė:

Įdomu, ar NATO turi uniforminių guzikų Standartą? O tai nepriims švedų, jei jie turės savo prisiuvimo kilpelės nesuderintą skersmenį.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras