Svarstant naujų mokesčių pakeitimus opozicija negalėjo atsidžiaugti socialdemokratais. „Jūsų partijos pasiūlymai labai panašūs į mūsų partijos pasiūlymus“, – pažymėjo opozicijos lyderis A.Kubilius. Tai, kad savo požiūriais socialdemokratai, konservatoriai ir liberalai beveik nesiskiria, jau pademonstravo ne vienas balsavimas. Šį kartą partijos sutarė dėl kosmetinių, propagandinių mokesčių pakeitimų, kurie iš esmės beveik nenulems nei ekonominių, nei socialinių permainų. Kodėl mokesčių pakeitimai yra propagandiniai? Pirmiausiai todėl, kad jais siekiama imituoti mokestinės naštos palengvinimą. Bandoma mažinti mokesčius iš karto dviem socialinėms grupėms – vargingiausiai gyvenantiesiems ir įmonių akcininkams. Beveik nekalbama nei apie bankrutuojančios „Sodros“ sistemos reformą, nei apie visuotinį gyventojų pajamų deklaravimą, nei apie darbo mokesčių mažinimą. Didžiuojamasi, kad bus laikomasi finansinės drausmės mažai apmokamų mokytojų, dėstytojų bei viešos tvarkos saugotojų sąskaita, tačiau negailima 60-70 milijonų litų geriems valdžios darbams viešinti. Tad kokie mokesčių pakeitimai laukia?
Didės neapmokestinamų pajamų dydis
Netikėkite. Iš tiesų ir minimaliausios pajamos bus apmokestintos. Net jei ir uždirbate tik 500 litų popieriuje, jūsų pajamos bus apmokestintos privalomojo sveikatos draudimo ir socialinio draudimo mokesčiais. Jūsų darbo vieta bus apmokestinama 39,98 proc. socialinio draudimo bei sveikatos draudimo mokesčiais. Taip, mažės pajamų mokestis, dirbančiajam liks keliasdešimt litų daugiau, bet juos „suvalgys“ per metus padidėjusios prekių ir paslaugų kainos.
Didesni akcizai alui ir vynui, mažesni degtinei
Alkoholio vartojimas Lietuvoje didėja. Valdantieji norėtų, kad būtų daugiau geriama stipriųjų gėrimų. Žinoma, gerdamas neišvengiamai didini valstybės pajamas. Įvertinta, kad beveik 300 tūkstančių žmonių Lietuvoje priklausomi nuo alkoholio. 10 proc. visų užregistruotų mirčių yra susijusios su alkoholiu. Ar ne per didelę kainą moka šie „mokesčių mokėtojai“?
„Sodros“ reformos palauksime iki 2015 metų
Finansų ministras Rimantas Šadžius paaiškino Seimo nariams, kodėl negalima skubėti rengtis „Sodros“ reformai. „Reikia parengti specialistus, informuoti visuomenę“, – vardijo svarbias priežastis ministras. Negalima skubėti, reikia reformai rengtis lėtai ir atsakingai. Socialdemokratai lėtai rengėsi šiai reformai nuo 2000 iki 2008 metų, o vėliau vadovavę liberalkonservatoriai lėtai ruošėsi reformoms dar ketverius metus. Tad 11 milijardų litų skolų turinti bankrutuojanti sistema bus reformuojama, kai tik atsiras realių idėjų kaip tai padaryti. Kol kas, milžiniški socialinio draudimo mokesčiai mažina įmonių norus kviestis daugiau darbuotojų ir taip verčia bėgti iš Lietuvos tuos, kurie čia neranda darbo. Tiesa, Darbo partija siūlo „Sodros“ „lubas“ uždirbantiems 5 000 litų – taip vykdydama liberalų programos punktą.
Mažesni mokesčiai įmonių akcininkams
Liberalkonservatorių vyriausybė padidino pajamų mokesčius už gaunamus dividendus iki 20 proc. Dabar socialdemokratai juos mažins iki 15 proc. Partija, atstovaujanti stambiems pramonininkams, elgiasi atsakingai, stengdamasi atstovauti savo didžiausiems rėmėjams.
Išvada paprasta: socialdemokratai tęsia buvusios vyriausybės liberalią politiką. Jos esmė – kuo mažiau ką nors keisti, laikytis euro zonoje susikompromitavusios finansinės drausmės politikos ir kuo mažiau galvoti apie realias reformas. Liberalai ir konservatoriai pripažino, kad socialdemokratai šiuo atveju yra idėjiniai broliai. Žinoma, dabar jie yra mažesnieji akcininkai UAB „Valdžios pinigų paskirstymas“.