Politinė partija "Drąsos kelias" dar kartą pristatė savo rinkiminę programą. Stebėtina, kad žiniasklaidai išplatintame dokumente, kuris skambiai pavadintas “Teisingumo programa Lietuvai”, yra visiškai išnykę arba itin miglotai pateikti kai kurie esminiai dalykai, be kurių visos kalbos apie teisingumą yra tik populistinė retorika.
Pirma – nėra net paminėta politinė korupcija, kuri neabejotinai yra vienas iš svarbiausių veiksnių, lemiančių tiek ekonomines Lietuvos problemas, tiek demokratijos nuosmukį. Lietuvos žmonėms gyvybiškai svarbūs sprendimai dažnai priimami remiantis ne viešojo intereso prioritetu, bet tenkinant su įvairiomis politinėmis grupuotėmis suaugusio stambaus verslo apetitus. Lietuvos Respublikos biudžetas nėra viešas, o dėl korupcijos viešųjų pirkimų srityje valstybė kasmet netenka kelių milijardų litų.
Tačiau “Drąsos kelio” politinėje programoje korupcija paminėta itin nedrąsiai, žadant kažkokiu neįvardintu metodu “atskirti “korupciją ir tarnybinę etiką”. O juk tikrai ambicingu uždaviniu galėjo tapti antikorupcinė teisėkūros proceso kontrolė ir jo išskaidrinimas įtraukiant visuomenę bei antikorupcinis teisės aktų auditas, išaiškinant ir pašalinant viešąjį interesą pažeidžiančias įstatymų nuostatas.
Antra – nėra deramai akcentuota, kad pagrindinė priežastis, lemianti politinės korupcijos išsikerojimą, yra teisėsaugos neveiksnumas ir klaninė teismų sistema. Būtent todėl per daugelį metų nebuvo ištirta nė viena rezonansinė baudžiamoji byla, aukščiausi šalies politikai bei valstybės tarnautojai nesulaukia jokios atsakomybės už valstybinio masto aferas, o garsiai deklaruojami teisinės valstybės principai yra tapę fikcija, kuria dangstomas neteisingumas.
Sveikintinas programoje paminėtas siekis numatyti visuomenės atstovų dalyvavimą teismuose.
Tačiau sunku suprasti, kodėl net neužsiminta apie platesnę teismų sistemos reformą, sprendžiant Konstituciją iš esmės uzurpavusio ir įtakos grupuočių įrankiu tapusio Konstitucinio teismo problemą (pavyzdžiui, perduodant jo funkcijas Aukščiausiajam teismui ar įsteigiant, kaip sėkmingai padaryta Estijoje, Teisingumo kanclerio instituciją) bei grąžinant administracinius teismus į bendrosios kompetencijos teismų sistemą.
Trečia – visiškai nutylėtos plačiai aptariamos problemos, susijusios su Valstybės saugumo departamentu. Iš žiniasklaidai pateiktos programos belieka spėlioti, kaip “Drąsos kelias” jas vertina ir numato (jei numato) spręsti.
Ketvirta - net neužsiminta apie būtinybę be kompromisų pabaigti liustraciją, išviešinant “kabinetinės liustracijos” duomenis, nes jos įkaitais yra tapę daug viešų asmenų, prokurorų ir teisėjų.
Šarūnas Puidokas, aktorius, ekspertai.eu visuomeninių ir politinių procesų skyriaus vadovas:
Kokios priežastys lėmė tokį “Drąsos partijos” nedrąsumą, galima tik nujausti. Tačiau kaip patys "Drąsos kelio" žmonės gali tokį bevertį paistalą priimti kaip rinkimų programą?
Norėčiau akis į akį, tačiau viešai pasikalbėti su "Drąsos kelio" lyderiais - ponu Valdu Vasiliausku, ponu Linu Petroniu, ponu Vytautu Daujočiu ir kitais patyrusiais asmenimis, kurie turėjo ar turi įvairių santykių su tarnybomis.
Nes paprastiems žmonėms kils klausimas - ar čia ir yra ta tikroji drąsa?
Veikiausiai tikrai įvyko kažkoks nesusipratimas, nulemtas fakto, kurį paviešino V. Vasiliauskas, su gerbiamu balsas.lt žurnalistu Tomu Čyvu kalbėdamas apie asmenis, infiltruotus į "Drąsos kelio" partiją.
P. S. Su ekspertai.eu siūlyta programos įžanga ir teisėsaugos pertvarkos dalimi (kurią "Drąsos kelio" lyderiai kategoriškai atmetė) susipažinti galite paspaudę ant šio paveiksliuko:
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]