Nepaisydama Lenkijos sankcijų, kai kurių Vokietijos politikų kritikos ir JAV grasinimų, Rusija sėkmingai baiginėja statyti dujotekį NORD STREAM 2: dujotekio statybas baiginėti atsiųsti keli papildomi laivai: vienas jų – Baltijos jūroje, dar trys – Riugeno saloje Vokietijoje.
Vamzdyną Baltijos jūroje tiesiantiems laivams trūksta nebedaug kilometrų. Riugeno saloje dabar yra ir Rusijos laivas „Akademikas Čerskis“, kuris ketina nutiesti paskutinius 150 km dujotekio.
Iš pradžių tai turėjo daryti Šveicarijos laiva „Solitaire“, tačiau JAV pagrasino jo savininkui sankcijomis, todėl, vengdamas bankroto, jis laivą atšaukė iš Baltijos jūros. Dėl to 2019 m. gruodį dujotekio statyba buvo pristabdyti. Šiuo metu liko nutiesti likusius 6 proc. dujotekio.
Rusija atsiuntė „Akademiką Čerskį“ iš prie Ramiojo vandenyno esančios Nachodkos. Dabar Mukrano uoste laivas rengiamas darbams. Manoma, kad tam dar prireiks kiek laiko, todėl likę vamzdžiai tarp Rusijos ir Vokietijos bus pradėti tiesti tik ateinančių metų pavasarį.
Šiuo metu dėl priežasčių, kurios neviešinamos, „Akademikas Čerskis“ yra už 30 km nuo Kuršių Nerijos. Gali būti, kad laivas treniruosis saugioje aplinkoje Rusijos teritoriniuose vandenyse.
Praėjusią savaitę į Mukraną atvyko trys Rusijos tiekimo laivai: „Finval“, „Erri“ ir „Umka“. Be to, iš Rostoko į Vismarą atplaukė ir laivas „Fortuna“, kuris užsiims dujotekio statybos darbais nedideliame gylyje.
Mukrane laikoma apie 17 tūkst. vamzdžių. Vamzdyną tiesiantiems laivams juos atgabens minėtieji tiekimo laivai. Iki šiol tai turėjo daryti tarptautinės kompanijos, tačiau dėl JAV grasinimų Rusija turės išsisukti pati.
Prieš dujotekį pasisako ne tik JAV ir kai kurie Vokietijos politikai, bet ir Ukraina bei Lenkija, per kurių teritoriją eina dujotekiai, kuriais būtų galima gabenti dujas iš Rusijos į Europą.
Praėjusią savaitę Lenkijos antimonopolijos tarnyba koncernui GAZPROM skyrė 6,45 mlrd. eurų baudą, nes GAZPROM – didžiausias NORD STREAM 2 akcininkas. Dar 52 mln. eurų baudą turės sumokėti penkios kitos projekto dalyvės, tarp kurių yra Vokietijos kompanijos UNIPER ir WINTERSHALL, Prancūzijos kompanija ENGIE bei Austrijos koncernas OMV.
2016 m. Lenkija įspėjo, kad dujotekio statyba gali pakenkti konkurencijai, todėl jai leidimo nedavė. 2018 m., įtarus galimą kartelį susitiarimą, pradėtas tyrimas. Iš tikro Lenkijos vyriausybė suinteresuota dujotekio statyba, tačiau, pasak užsenio reikalų ministro Zbignevo Rau (Zbigniew Rau), Rusija pagal europietiškas vertybes nėra patikima partnerė.
Šaltinis: focus.de
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]