Norvegijos premjerė Erna Sulberg (Erna Solberg) britų euroskeptikus drąsina sakydama, kad jiems nepatiks gyvenimas už 28 šalių bloko ribų, nes išėjus iš ES Briuselis neva viską nuspręs be britų nuomonės.
Tai gana keistas pareiškimas: Norvegijos Karalystė ne tik nėra ES šalis, bet ir gana euroskeptiškai nusiteikusi valstybė. 1994 m. lapkričio 27 ir 28 d. Norvegijoje buvo surengtas referendumas dėl stojimo į ES, kuriame dalyvavo 88,6 proc. piliečių, iš jų 52,2 proc. pasakė NE. Nepavyko į ES Norvegijos įstumti ir 1972 m. referendume.
Daugelis euroskeptikų visada Norvegiją laikė pavyzdžiu Jungtinei Karalystei, jei ji paliktų ES. Nepaisant to, kad nėra ES narė, Norvegija aktyviai prekiauja su ES, yra Šengeno zonos narė.
2016 m. balandį Jungtinės Karalystės kancleris Džordžas Osbornas (George Osborne) paskelbė 201 puslapio ataskaitą, kurioje nurodoma, kaip reikėtų gyventi britams, jei jie paliktų ES. Pasiūlyti trys galimi modeliai, iš kurių vienas atitinka norvegiškąjį. Pastarasis nėra toks jau prastas: Norvegija yra Europos ekonominės erdvės (EEA) ir Europos laisvosios prekybos asociacijos (EFTA) narė, 5-oji pagal svarbą ES prekybos partnerė. Per metus Norvegijos ir ES prekyba siekia bent 90 mlrd. eurų.
Įdomu tai, kad ES šiuo metu veikia 23 tūkst. įstatymų, iš kurių EEA veikla reguliuojama labai didele dalimi jų, net 5000.
Taigi, ES palikę britai turėtų paklusti vos 21 proc. ES įstatymų.
Šaltinis: independent.co.uk
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]