Kaip kovo 12-ąją atskleidė žurnalistai Ryanas Gallagheris ir Glennas Greenwaldas, remdamiesi Edwardo Snowdeno perduotais dokumentais, JAV nacionalinė saugumo agentūra (NSA) pasaulį šnipinėja apsimesdama feisbuku. Taip ji ketina užkrėsti milijonus kompiuterių kenksmingomis programomis, pranešė „The Intercept“.
Iki šiol visiškai slapti buvę dokumentai parodė, kad NSA įsilaužinėja į kompiuterius visame pasaulyje naudodamasi programiniais „implantais“. Jie padeda šnipams rinkti duomenis iš užsienio valstybių interneto tinklų ir telefonijos.
Pagrindinės pasaulio interneto vartotojus sekančių šnipų bazės – Fort Midas JAV, GCHQ būstinė Jungtinėje Karalystėje ir Japonijos žvalgyba.
Daugeliu atvejų NSA apsimeta feisbuko serveriu, taip socialinį tinklą panaudodama kaip priemonę kompiuteriui užkrėsti ir ištraukti iš jo standžiojo disko esančius failus. Kai kuriais atvejais NSA siuntinėja elektroninius šlamštlaiškius, kurie „pagardinti“ šnipinėjimo programomis, įrašančiomis ir garso bei vaizdo medžiagą, perduodamą kompiuteriu.
Pasak Suomijos kompiuterių saugumo specialisto Mikko Hypponeno, NSA kelia grėsmę viso pasaulio interneto saugumui, nes šnipai, įdiegdami kenksmingas programas į sekamus kompiuterius, padaro juos nebesaugius ir prieinamus trečiosioms šalims.
NSA komentuoti informaciją apie programinius „implantus“ atsisakė.
JAV prezidentas Barackas Obama sausio 17 d. leido amerikiečių šnipams rinkti tik tą medžiagą, kuri naudinga nacionaliniam saugumui.
Pasak „Reuters“, NSA, apsimetusi feisbuku, jau yra įsilaužusi bent į 140 000 kompiuterių.
Slaptajame NSA „juodajame biudžete“, apie kurio egzistavimą atskleidė E. Snowdeno pateikti dokumentai, nurodyta, kad NSA sukurtos interneto sekimo sistemos „Turbine“, „Unitedrake“, „Captivatedaudience“, „Gumfish“, „Foggybottom“, „Grok“, „Salvagerabbit“, „Hammerchant“, „Hammerstein“, „Quantumsky“, „Quantumcopper“, „Quantumhand“, „Willowvixen“, „Seconddate“, „Foxacid“, „Validator“, „Turmoil“, „Insenser“ yra didesnės infrastruktūros, vadinamos „Expert System“ arba „Owning the Net“, dalis.
NSA dažniausiai šnipinėja naršykles „Mozilla Firefox“ ir „Internet Explorer“.
„Facebook“ atstovas Jay Nancarrow „The Intercept“ žurnalistams pareiškė, kad jo atstovaujama kompanija „neturi jokių žinių apie tokią galimą veiklą“.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]