Lietuvos ekonomika auga kelerius metus iš eilės, šiemet augimas turėtų siekti beveik 4 %. Tačiau Lietuvos biudžetas vis dar yra deficitinis, nors Estijoje ir Latvijoje planuojami pertekliniai biudžetai, sako Nerijus Udrėnas, vyriausiasis prezidentės Dalios Grybauskaitės patarėjas.
„Turime galimybių pagerinti gyvenimą. Prezidentė akcentuoja, kad mažiau uždirbantiems žmonėms reikia leisti pajusti atsigaunančios ekonomikos padarinius.
Per visus 23 metus neturėjome perteklinio biudžeto, visą laiką gyvenome skolon. Tuo metu Estijoje ir Latvijoje yra planuojami pertekliniai biudžetai. Bet, formuojant biudžetą, reikia suderinti tiek finansinę drausmę, tiek atlyginimų didinimą socialiai pažeidžiamoms grupėms“, – „Žinių radijo“ laidoje sakė N. Udrėnas.
Pasak jo, finansų ministro darbas formuojant biudžetą yra nepavydėtinas, bet Rimanto Šadžiaus, dabartinio finansų ministro, padėtis yra geresnė.
„Ponas R. Šadžius turi didesnį aruodą – jis gali paskirstyti beveik milijardu litų daugiau. Vis dėlto, kaip žinome, iš įvairių grupių buvo pateikti milijardiniai norai. Čia finansų ministrui būtina matyti bendrą didelį paveikslą.“
„Žinių radijo“, „vz.lt“, „ekspertai.eu“ inf.
Prezidentūra ragina tobulinti pinigų paskirstymą. Finansų ministras Rimantas Šadžius į tai reaguoja – vakar paskelbta, kad biudžetinių įstaigų darbuotojams bus skirta net 250 milijonų litų. Kam atiteks šis pyragas? Konstitucinio Teismo teisėjams, vyriausybės nariams, aukštesniųjų grandžių valdininkams – visiems, kurie vos galą su galu sudūrė per ekonominį sunkmetį. O kiek atlyginimai didės policininkams, bibliotekininkams, mokytojams? Beveik nedidės arba didės keliais litais. Jų realios pajamos dėl paslaugų ir prekių kainų augimo netgi šiek tiek sumažės. Norime priminti, kad realusis atlyginimų vidurkis Lietuvoje dabar yra 16 proc. mažesnis nei 2008 metais.
Toliau ponas Nerijus Udrėnas perduoda prezidentės raginimą taupyti ir rūpintis socialiai pažeidžiamomis grupėmis. Tiesą sakant, nė vienai valstybei pasaulyje nėra pavykę įgyvendinti čia siūlomos ekonominės politikos. Kodėl? Kai valstybės bando taupyti skurdo lygiui viršijant 30 proc. ir esant didžiuliam emigracijos srautui, akivaizdu, kad šie neigiami procesai dar paspartės. Tad gal Lietuvos atveju būsimas didesnes biudžeto pajamas (kurias neaišku ar gausime) vertėtų padalyti proporcingai? Skirti pinigų ir mažai uždirbantiems, ir pasiturintiems valdininkams. Neįmanoma. Arogantiško Konstitucinio Teismo sprendimo vykdymas, kuriuo jis kišasi į ekonominę veiklą, kitais metais leis kompensuoti praradimus tik aukštesnių kategorijų valstybės tarnautojams. Prezidentūra šiems sprendimams pritarė. Visiems kitiems pinigų neužteks.
O kaipgi, minimi geri Latvijos ir Estijos pavyzdžiai. Mūsų kaimynės nori būti ES pirmūnėmis, taupydamos per ekonominį sunkmetį. Tačiau Estijos ekonomikos augimas sustojo, infliacija kelis kartus didesnė nei Lietuvoje, o Latvija didžiuliu pagreičiu praranda savo gyventojus.
Tad gerbiamo N. Udrėno perduotas geranoriškų minčių kratinys neturi nieko bendra nei su ekonomine logika, nei su Lietuvos situacija.
„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]